Anasayfa Sorular ve Cevaplar Zihinsel Engelli Olan Kardeşim İçin Nasıl Boşanma Davası Açabiliriz?

Zihinsel Engelli Olan Kardeşim İçin Nasıl Boşanma Davası Açabiliriz?

Yazar: Editör

Soru: merhaba 29 yaşında sağ tarafı felçli, epilepsi hastası ve  zeka geriliği  olan kardeşimi babam yaşlı biriyle evlendirdi. Bir buçuk yıl önce kardeşim intihar girişiminde bulundu. Bende onu  hastaneden çıkardım ve  yanıma getirdim.Bu süreç içinde, kardeşim nörolojik ve psikiyatrik tedavi gördü; tedavisi halen devam ediyor. Bu süreçte, eşi maddi manevi hiç birşekilde yardım etmedi. Bize tek söylediği karımı verin bakıma ihtiyacım var kardeşime şiddet uygulamış. 6 yıl bir arada yaşadılar bir buçuk yıldır ben kardeşimi görmesine izin vermiyorum. Boşanma davası açmak istiyoruz madden avukat tutamayız kardeşimin tedavi masrafı  20 bin tl ye ulaştı. Nasıl bir dilekçe yazmalıyız ve ne yapmalıyız bilgi veririseniz sevinirim.

Cevap: MK m 125 ‘e göre ayırt etme gücüne sahip olmayanlar evlenemez hükmü yer almaktadır. Bu nedenle kardeşinizin evlenmeye engel olacak derecede akıl hastalığının bulunmasıyla evlilik mutlak butlanla batıl olacaktır. Ayrıca yine MK 133. maddesi gereğince akıl hastalarının evlenmelerinde tıbbi bakımdan sakınca bulunmadığı hallerde resmi sağlık kurulu raporu ile anlaşılmadığı müddetçe evlenemeyecekleri hüküm altına alınmıştır. Eğer evlenirken bu sorun varsa zaten evlilikleri mutlak butlanla sona erecektir.
Akıl hastalığı ile ilgili vasi atandı mı kardeşinize?  Evlenmek ve boşanmak kişiye sıkı sıkıya bağlı haklar olduğu için Yargıtay kararlarında sadece vasinin boşanma talebini yeterli bulmamakta  delillerle ıspatlanması gerektiği geçmektedir. Bir avukata müraccaat ediniz ama ekonomik durumunuz yeterli olmadığını söylemişsiniz bulunduğunuz ilin Adli Yardım Bürosuna tarafınıza avukat atanması talebiyle başvurunuz.

                                                                                                              Av.Servet OLCAR

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Yorumlar

SERKAN 18 Kasım 2011 - 23:05

slm iyi geceler bens erkan ben epilepsi hastasiyim esimle 6 sene bir evliligimis surmustu esimin baska biri ile tel görüsmesini yaklamistik oda kabul etmisti ben cocuklarım için protokollu karsılıklı anlasarak bosanmıstık davami ozaman güvensizlik di deil cocuklarim için esimin hakeret ettini beni begenmedi diye dava acmistim 2 sene sonra ailemin söylemesiyle cocuklarımın saglıgı için affettim geri birlestim nikahtan önce uvey abisi bana bos senet imzalatti daha sonrada nikahi yaptim evlendim 35 gun sonra hastaneye kontrol amaclı yattım yatım gunu gecesi cocuklarımı tekradan atıp gitti simdi seneti vermiyolar anlasmalı bosanmayada gelmiyolar dusundume gore tazminat felan talep edecekler bana zaten devletin verdigi madurluk masiyla gecinen bir insanim davayıda acamıyorum mahkeme haraclarını yatıraamıyorum ne yapmam gerekiyo kutfeen yardım edermiiniz

Cevapla
Aslı 29 Temmuz 2016 - 21:26

Merhaba benim zihinsel engelli bi abim var ve onu fiziken %94 engelli ayrıca epilepsi ve davranıs bozuklugu olan biriyle evlendirdik fakat zihinsel olan bozuklukları bize söylemediler kız sürekli abime kötü davranıyor saldırganlaşıyor evlenmeden öncede mehir istediler bizden bizde kabul ettik ve bosanmalarını istiyoruz mehiri vermeden bosanmalarını nasıl saglarız

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !