Anasayfa Boşanma Davası Yoksulluk Nafakası Nedir?

Yoksulluk Nafakası Nedir?

Yazar: Editör

Medeni Kanun’un 175. maddesinde düzenlenen yoksulluk nafakası, boşanma sonucu yoksulluğa düşecek olan boşanmada kusuru daha ağır bulunmayan eşe, ekonomik durumu daha iyi olan eş tarafından ekonomik gücü oranında süresiz olarak yardım edilmesini öngörür.Medeni Kanun mad. 184/5 gereğince; taraflar yoksulluk nafakasının miktarını ve süresini sözleşme ile kararlaştırabilir.Ancak, sözleşmenin geçerlilik kazanabilmesi için hakimin onayı şarttır.

Taraflar arasında bu tür bir anlaşmanın olmadığı hallerde yoksulluk nafakası talep edecek olan eş, boşanma davasıyla veya boşanma davası sonrasında açacağı bir dava ile talep edebilir.

Nafaka alan eşin yoksulluğunun ortadan kalkması, haysiyetsiz yaşam sürmesi, bir evlenme akdi olmadan başkasıyla fiilen karı-koca hayatı yaşaması, evlenmesi ya da eşlerden birinin ölmesi halinde hakim nafakayı azaltabilir ya da tamamen kaldırabilir.

Medeni Kanun mad. 175/1’de belirtildiği üzere; nafaka isteyen eşin “yoksulluğa düşecek taraf” olması gerekmektedir.Bu hüküm gereğince, henüz yoksulluğa düşmemiş ancak, yoksulluğa düşme ihtimalinin bulunduğu hallerde de yoksulluk nafakası talep edilebilir.Yoksulluk nafakası talep edebilmek için, yoksulluğa düşmenin sebebinin boşanma olması gerekmektedir.

Yoksulluk nafakasının amacı, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan eşin hayatını devam ettirebilmesi ve geçimini sağlayabilmesi olduğundan, boşanan eşin evlilik birliği içerisindeki ekonomik imkanları sağlaması beklenemez.Aksi takdirde bu durum yoksulluk nafakasının amacına aykırılık teşkil edecektir.

Yoksulluk nafakası isteğinde bulunan eşin boşanma kararının kesinleştiği tarihte yoksulluğa düşmüş veya düşecek olması gerekir.Boşanma kararının kesinleştiği tarihte yoksulluğa düşmeyip, daha sonradan yoksulluğa düşme sebebiyle yoksulluk nafakası istenemez.Kendisi yoksul olan eş, yoksulluk nafakası ödemekle yükümlü tutulamaz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

5 Yorumlar

noyorker 01 Temmuz 2010 - 14:23

Merhabalar
Benim şöyle bir sorunum var.9 yıl once bosandım.Bır kız cocugum var 14 yasında.Bosandıktan 1 yıl sonra yenıden evlenıp usa ya yerlestım.Bu arada bosanma sırasında hem cocugum ıcın hemde yokulluk nafakası vermeyı kabul ettım.Eskı esım bosandıktan 3 yıl sonra evlı bır adamla aynı evde yasamaya baslamıs ve halende beraberler.Bu arada eskı esım benden bosandıktan hemen sonra calısmayada baslamıs ıyı bır maasla.Ve su andada babası gecen sene vefat ettıkten sonra ondan maas alıyor+calısıyor+ halen beraber yasıyor bu adamla.tabııkı evlenmeden! Ben bu arada yurtdısındayken gıyabımda karar aldırıp nafaka yukseltmıs ve benım bundan 2007 de tr ye geldıkten sonra haberım oldu.Ben eskı esıme bır adamla beraber yasadıgını ogrendıgım zaman nafakayaı kestım.Ama kızımın kını verıyordum.Yanı 6 yıldır ona para odemedım.Ve su anda benı mahkemeye vermıs 26.000 tl alacagı varmıs benden.Ve tabıkı prosedur olarak maalesef bu parayı ona odemek zorunda kalacagım.Benım sormak ıstedıgım acaba gecmıse donuk bır dava acıp beraber yasadıgını hemde evlı bır adamla kanıtlayıp,calıstıgını ve babasından maas aldıgını kanıtlayıp bu onun ıcın verecegım yoksulluk nafakasından kurtulamazmıyım?Bu odemem gerek nafakadan bu zaman ıcındekıler dusurulemezmı?Yapabılecegım ne opsıyonlar olabılır.Pek ıc acıcı olmadıgının farkındayım ama bu cok sacma bır sey gelıyor bana.Baskasıyla beraber yasayıp,calısıp,babadan emeklı maasını alıp hemde benden tazmnınat ıstemek..Ayrıca benımde sansım yaver gıtmedı bosandıktan sonra 2.esımdende bosandım.Ve 2007 de tr ye dondugumden berı ılk defa duzgun bır ıse gırdım ve bunun uzerıne hemen ıcraya verıldım eskı esım tarafından.Yanı 3 yılır calıstıgım sure su anda sadece 4 ay.Anne ve babamın yanında ıkamet etmekteyım.Acaba bana tavsıyesı olabılecek bır arkadas varmı?? Cok tesekkur edıyorum herkese..

Cevapla
AV. GÖKÇEN 11 Kasım 2011 - 11:09

geçmişe dönük dava açamazsınız. Şuan itibari ile yoksulluk nafakasının kaldırılması için dava açabilirsiniz zira açıklamış olduğunuz olaylar yoksulluk nafakasının kaldırılması için aranan şartları karşılıyor

Cevapla
özge 18 Ocak 2012 - 14:50

benim şöyle bi sorunum var eşim beni yıl önce bıraktı gitti.gittikten 15 gün sonra eve boşanma kağıdı geldi 1 yıl oldu ve dava devam ediyor ve ben karşı dava açtım boşanmamak için çalışmıyorum ve hiç bir güvencem yok makemede tedbir nafakası ve yoksulluk nafakası istedik 1 yıldan sonra mahkeme reddini istedi boşanacagım eşimin maddi durumu iyi ve çocugumuz yok ben nafaka alabilmek için ne yapabilirim şimdi den tşk ederim

Cevapla
murat 19 Mart 2012 - 21:34

Ben 3 yıl süren bir evliliği biten bir insan olarak, yaşadıklarım belki diğer insanlara faydalı olabilir amacıyla yazıyorum. Görücü usulü evlendim, eşimi annem seçmişti, eşim çok sevecen, sessiz,uyumlu ve sevgi dolu bir insandı, neden böyle oldu bilmiyorum ama, bende onu çok seviyordum, oda beni, Ayrılalı 1 yılı yeni geçti ve ben bunu ilk defa itiraf ediyorum ki, onu çok ama çok özledim, ve şuanda onun yeni bir hayata başladığını bildiğim için geri dönemiyorum, özür dileyemiyorum, hiçbirşey yapamıyorum, giden mutluluğuma arkasından bakıyorum sadece. Çok güzel bir evliliğimiz vardı, eşimle çok güzel anlaşıyorduk aslında, ama aileler araya girdi, daha doğrusu eşimin yaptığı herşeye muhalefet olmayı başarı olarak gören annem devamlı eşime zulmedip, onu üzmeye başlayınca, ve bu konuda eşim bana her dönüp, annen bana bun neden yapıyor? dediğinde, annem haklı dediğim için, eşim devamlı yanlız,savunmasız ve haksız duruma düşürdüm, böylece benm korumam gereken eşimi, mecburen ailesi korumak zorunda kaldı, ve her tartışmada eşimle birlikte ailesini de kırmaya başladım, bana ve anneme çok sabretti, ama ben gözümün önünde olan herhangi bir olayda bile annnemin ne derece haksız olduğunu gördüğüm, bldiğim halde, hep annemi destekledim, ve en son şubat ayında eşim evden üm eşyalarını alarak ayrıldı, ve dava açtı. Tabi annemin siniri bitmedi,bunca yaptığımız eziyetin üstüne birde dava dilekçelerini süsledik, annemizi ve kendimizi haklı gösterdik, tüm suç karşı taraftaydı, çok kötü bir insandı vs. Olmayan şeyler yazıld, olanlar çarpıtıldı, annem kurguladı, biz yazdık, ama tutmadı, eşim benden nafaka ve tazminatla ayrıldı,
sorun şurda ki, o günler de ailem hep yanımdaydı, abilerim destek çıkıyordu, boşa oğlum bu kızı diyorlardı amma velakin, benim eşimin onlara yaptığı hiçbir saygısızlık yada kötülük asla dokunmamıştı, ama hepsi birden sanki yıllarca eşimden dayak yemişler gibi konuşmaya başladılar eşim hakkında, beni yanlız bırakmıyorlardı, hobaaaaa elimizden geleni arkamıza koymuyoruz, iftiralar atıyoruz falan.
Dava yı yine de eşim kazandı, ve boşandık bitti
sonra ne oldu biliyor msunuz
Etrafımda bana o akılları veren ne annem, ne abim, ne kız kardeşim, kimse kalmadı, tek başıma kaldım, borç içinde kaldım, borç isteyecek kimsem yok, halbu ki evliyken kayınpederimden çok borç almıştım, kimse manevi olarak destek çıkmaz oldu, halbu ki eşim bana en zor günlerimde destek verirdi altınlarını verirdi, sevgisin verirdi,……….
Şuanda nasıl pişmnım biliyor mususnuz?
bir daha hayata gelsem, eşimi asla bırakmazdım, anneminde ağzına bakmazdım, kimse eşinizden daha kıymetli değil bunu unutmayın, herkes dış kapının dış mandalı.
Evlilik birliği içinde eğer, eşinizle bir sorun yaşadığınzda, kendi aileneizden bazı insanlar
evet sen haklısın, yapabileceğin hiçbirşey yok, boşan, sen daha iyilerine layıksın, boşver, sen herşeyi yaptın,sende hiç suç yok, bak o suçlu vs…. konuşuyorlarsa, bilin ki o insanlar sizin düşmanınızdır, çünkü hatasız insan olmaz, bir sorun yaşandığı zaman ,insan önce kendi insanına kızar, düzeltebileceklerini düzeltsin diye, yok sen haklısın diyorsa, o insandan sana fayda yok, sonunda yanlız kalan ben oldum, eşim yeni bir hayat kuruyor, çok mutluymuş duydum. içim kan ağlıyor, annemin vicdanı rahat mı acaba çok merak ediyorum, bunu yüzüne hiç vurmadım ama, yuvamı yıktı. ve bunu yaşamış bir insan olarak, bir erkek olarak, eşine sahip çıkamamış bir erkek olarak söylüyorum, bu ülkede kadınlar eşlerinden gördükleri şiddet kadar da kaynana dan görüyorlar ve biz erkekler onları, en kıymetli varlıklarımızı annelerimizden koruyamıyoruz.

Cevapla
sercanözcan 30 Mayıs 2015 - 15:49

benim annemle babam boşanalı 7 sene oluyor ben 18 yaşıma girdikten sonra annemin babama herhangi bir dava açması lazımmı annem sayın av.larımızdan yardım istiyor

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !