Anasayfa Boşanma Davası Yardım Nafakası: "Parası Olan Ailesine Yardım Etmek Zorunda"

Yardım Nafakası: "Parası Olan Ailesine Yardım Etmek Zorunda"

Yazar: Avukat Ayça Özdoğan

Maddi koşulları iyi olan birinin ailesine yardım etmesi ahlaki ve insani bir görevdir. Böyle bir kişinin annesi veya babası kötü koşullarda yaşıyorsa, bu kişi hayırsız evlat sıfatıyla kınadığımız bir kişi olarak konuşmalarımızda yer alır.  Kendisi refah içinde yaşarken kardeşi yoklukla mücadele ediyorsa yine bu kişi bizim konuşmalarımızın kötü adamıdır. Bir kişinin yardıma muhtaç aile bireylerine yardım etmemesi halinde karşılaşacağı tavır sadece ahlaken kınama olmayabilir. Aynı zamanda bu kişiye karşı hukuk yolları da açıktır.

Nafaka deyince genellikle aklımıza boşanma davaları ve bu davaların sonucunda eşe ve çocuğa bağlanan aylık gelir. Oysa ki toplumsal ve geleneksel dayanışmanın kanunlarımıza yansıması olarak görülen bir nafaka daha vardır. Bu da yardım nafakasıdır. Benim uygulamada en çok gördüğüm yardım nafakası davaları genellikle şu şekilde olmaktadır. Anne ve baba boşanmıştır ve çocuğa boşanma sonucunda bir nafaka bağlanır. Çocuğun 18 yaşını tamamlaması ile birlikte bu nafaka kendiliğinden ortadan kalkar ancak çocuğun eğitim hayatı devam etmektedir. Bu durumda çocuk anne ve babasına karşı yardım nafakası talebi ile dava açabilir. Yine yaşlı ebeveynlerin çocuklarına karşı açtığı yardım nafakası davaları uygulamada ikinci sırayı almaktadır.

Medeni Kanunumuzun yardım nafakası ile ilgili düzenlemesi şu şekildedir: “Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üst soyu ve alt soyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır”

Medeni Kanunumuzun düzenlemesine göre yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşecek altsoy, üstsoy ve kardeşler diğerinden yardım nafakası talep edebilir. Kısacası yardım nafakası talep edilebilmesi için nafaka talep edenin yoksulluğa düşmüş olması, nafaka yükümlüsünün de ödeme gücünün bulunması gerekir.

Kanunumuz nafaka ile yükümlü olanları teker teker saymıştır. Bunun dışındaki kimselerin nafaka Jokers Cap zeichnet sich genauso wie die anderen spielautomaten online von Merkur durch hohe Qualitat und sehr einfache und angenehm bedienbare Spielfunktionen aus. verme yükümlülüğü yoktur. Buna göre kanunla nafaka vermeye yükümlü olanlar anne-baba, çocuklar, evlat edinenler, erkek ve kız kardeşler, büyükanne ve büyükbabalardır.  Bunların dışında kalan hala, teyze, amca, dayı, kayınpeder, kayınvalide gibi yakınlardan yardım nafakası istenemez.

Yardım nafakası, yoksulluğa düşen kişiyi bu zaruret halinden kurtaracak miktarla sınırlıdır. Çalışma imkanı varken çalışmayan, ergin olduktan sonra eğitim görmeyen çocuklar ve yine malvarlığı olan kişiler yardım nafakası talep edemez. Eğer talep edenin bir malvarlığı varsa yoksulluğunu öncelikle bu malvarlığından gidermek zorundadır.

Yani yardım nafakası talep edilebilmesi için öncelikle talep eden kişinin yoksul olması gerekir. Yoksulluk halinin kabulü içinse nafaka talep edenin çalışma gücü kaybı, eğitim görmesi, hastalık, iş bulamama vb. nedenlerle çalışmaması nedeni ile yoksulluğa düşmüş olması ve nafaka talep edenin menkul ve gayrimenkul malları ile hak ve alacaklarının bulunmaması gerekmektedir. Kısaca yardım nafakası talep edenin, kendisine yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşecek olması gerekmektedir.

Kanundaki ifadesi ile, kardeşlerin nafaka yükümlükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır. Refah içinde olmak deyince aklımıza ilk gelen zenginliktir. Ancak burada kanunun amaçladığı yardım edecek kardeşin zengin olması değil, yardım etmesi halinde yaşam koşullarında değişiklik olmamasıdır.  Kendisinden yardım talep edilen kardeş, kendi eşinin ve çocuklarının ihtiyaçlarını ancak karşılayabiliyor ve kardeşine yardım ettiği takdirde kendisi yoksulluğa düşecekse yardım yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Yargıtay bir kararında davacı babanın kusuru ile yardıma muhtaç duruma gelmiş ve bu sebeplerle aile bağlarının zayıflamış olmasına rağmen babaya nafaka ödenmesine karar vermiştir. Bu ilginç kararda şu ifadelere yer verilmiştir: “Yardım nafakası, zarurete düşen hısmın yaşamını sürdürebilmesi için zorunlu yardım isteğidir. Yardım nafakası isteyenin kusuru ile yardıma muhtaç duruma düşmüş olması, yükümlüyü borcundan kurtarmamaktadır. Aile bağlarının herhangi bir nedenle zayıflamış olması da yükümlülüğü ortadan kaldıran bir neden olarak düzenlenmemiştir. Yardım nafakasının koşulları objektiftir ve bu koşulların gerçekleşmesi halinde nafaka borcu doğmaktadır. Aileye karşı vazifelerini ağır surette ihmal edenlerin, nafaka isteyemeyeceği Medeni kanun’un 510. maddesi uyarınca kabul edilmektedir. Uygulamada, aile bağlarının temelinden sarsılması halinde nafaka yükümlülüğünün ortadan kalkacağı kabul edilmektedir. Davacı 70 yaşlarında, nafaka yükümlüsü oğul refah içerisindedir. Aile bağları babanın kusuru ile zayıflamıştır. Ne var ki, Medeni Kanun’un 2. maddesindeki dürüstlük kuralı, bu koşullarda davalı oğlun nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldıran bir neden olarak kabul edilmemelidir. Oğlun, yardıma muhtaç duruma gelmiş olan babasına karşı asgari yaşama giderlerini karşılama borcu, dürüstlük kuralı gereği ortadan kaldırılamaz. Aksini gerektirir. Zira, altsoyun (oğlun) üstsoya(babaya) karşı yardım yükümlülüğü ile üstsoyun altsoya karşı olan yardım yükümlülüğünün ahlaki, geleneksel ve toplumsal nedenleri farklıdır.”

Yardım nafakası davalarının sayısının artması toplumdaki yardımlaşma duygusunun azalması ile aslında ahlaki ve insani bir yükümlülük olan yardımın kanun zoru ile yerine getirilmesi anlamına gelmektedir. Bu sebeple dileğimiz yardım nafakası davalarının uygulamada hiç olmaması ve herkesin yardıma muhtaç aile fertlerine bir mahkeme kararı olmaksızın yardım etmesi.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

18 Yorumlar

Zafer simsek 25 Kasım 2011 - 14:11

Annem yardım nafakası açtı üzerine evi var ve bagkur emeklisi ve Abi’m ve bana 150 ser tl nafaka bağladılar bu nasıl adalet nerde kanunlar 750 tl maaş alıyorum 567 tl kredi oduyorum babam görme özürlü ona bakıyorum biri 6digeri üniversiteye giden iki kızım var sizce ne yapmalıyım??????

Cevapla
ayla akbaba 02 Ocak 2012 - 00:13

Yardım nafakası alan annenizin evi olduğunu, adres bilgisini ekleyerek ve bağkur emeklisi olduğunu belirten bir dilekçe yazarak,aynı mahkeme hakimine,dilekçenizle müracaat edebilirsiniz.Nafakaya bu dilekçedeki sebeplerle itiraz edebilirsiniz.Nafaka kesilecektir.

Cevapla
ahmet evrim 17 Nisan 2012 - 02:37

Yardım nafakası için,davacının yoksulluğa düşecek olması veya yoksul olması gerekir.Öncelikle,malı var ise yoksulluğunu kendi malı ile gidermelidir.Yok ise üst soy veya alt soydan durumu uygun olandan kanunen alındığını biliyorum.

Cevapla
yeliz çıkrıkçı 14 Ağustos 2012 - 22:17

merhabalar…
benim geçen sene itibariyle eşim vefat etti.. 4 yaşında bir çocuğum var. asgari ücretten biraz fazla bir gelirim var. Annem tarafından 6 kardeşiz annem benimle birlikte yaşamaktadır… kardeşlerime ne kadar söylesemde evin kirasına,masraflarına hiçbir katkıda bulunmamaktadırlar… annemin bütün masrafı oturduğu evin kirası vs. ben karşılıyorum ama gırtlağa kadar borç içindeyim… artık daha fazla dayanamıyorum ben durum karşısında ben annem için yardım nafakası davası açabilirmiyim ? (annemin üstüne köy de hiç bir gelir getirmeyen döküntü bir ev var,hiç bir yerden maaşı yok…)

Cevapla
av. 10 Eylül 2012 - 11:04

anneniz çocuklarına dava açarak yardım nafakası talep etsin. bu durumda nafaka hükmedilecektir.

Cevapla
baran 16 Eylül 2012 - 01:06

Benim babam 16 yıldır annemden boşanmış.Ben öğretmenim ve evliyim.Kız kardeşim bekar ve memurdur.Erkek kardeşim de maliyede memurdur.Babamın eşinin üzerine evi ve yeğenlerinin üzerinde dükkan ve arabası olmasına rağmen, yoksulluk içinde bulunduğunu gerekçe göstererek bizim hakkımızda nafaka davası açmıştır.Ben evli bir kadın olarak, yoksulluk içinde dahi olsa babama nafaka ödemek zorunda mıyım.teşekkürler.

Cevapla
Mert 06 Aralık 2012 - 21:08

Biz babamdan nafaka alıyoruz.her ay 831 tl almamız gerekirken 781 alıyoruz Adliyeden anneme her ay 50 tl para kesileceğini söylemişler ve o paranın oradaki çalışanlara gidildiği söylenmiş bu uzun zamandır böle kesintili alıyoruz.Acaba böle bir şey hukuken var mı olabilirmi bizi biraz aydınlatırsanız mutlu olurum.saygılarımla arz ederim.

Cevapla
tarık 03 Mayıs 2013 - 15:48

eşimden ayrıdım şu anda dosyamız yargıtayda bunun üstüne kızım 18 yaşını doldurdu ve bana yardım nafakası altında dava açtı annesine 250,00tl nafaka ödüyorum kızım ünüversite hazırlık adı altında kursa gidiyor ben ne kadar kızıma nafaka öderim üç ayda bi emekli maaşı alıyorum aylık olarak emekli maaşım 1100,00tldir yardımınız için teşekkür ederim

Cevapla
Gizem 14 Kasım 2013 - 23:19

merhaba reşitim ve üniversite eğitimi alıyorum annem ve babam boşandılar ve ben kendim eğitimim devam ettiği için babama yardım nafakası davası açtım henüz dava sonuçlanmadı sorum eğitim hayatıma devam edecek olmama rağmen benim evlenme durumum açmış olduğum nafaka davasını olumsuz etkiler mi? bilgi verebilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevapla
Ece Yaman 21 Temmuz 2014 - 18:52

Ben henuz 1 yasimdayken annem ve babam bosandi. Bosanma sebepleri babamin alkolik duseyde icki icmesi annemi aldatmasi ve onu dövmesiydi. Mahkeme nafaka bagladi falan 12 yasima kadar 1 kere bile odeme yapmadi. Daha sonra annem mahkemeye verdi ve toplu sekilde aldi. Yaklasik 7 senedir de her yil mahkemeye vererek 1 senelik sekilde aliyo nafakayi. Cunku hic kendi rizasiyla odemiyo. Kendine ait bi mal varligi yok ve yeni evliliginden 3 tane cocugu var. Babam ileri de bana dava acarak benden nafaka talep edebilir mi? Sonucta bu zamana kadar hic bakmadi aramaz sormaz konusmaz senede 1 kere haciz zoruyla odeme yapiyor. Hatta bi keresinde bu sebepten dolayi nezarethaneye bile girdi. Ama bakmiyo iste adam. Ileri de ona bakmakla yukumlumuyum?

Cevapla
songül efeoğlu 14 Kasım 2014 - 14:18

oğlum 24 yaşında üniversite öğrencisi babasına yardım nafakası davası açacak bu nafakayı 25 ini doldurduktan sonrada okuduğu sürece alabilir mi yoksa sadece 25 i bitene kadar mı alır

Cevapla
ulas bircan 08 Şubat 2015 - 19:32

anneanneannem bizimle kalıyor annennemi annem bakıyor kendisi alzaymır hastası 6 çocuğu var sadece annem bakıyor.hastalığından dolayı masrafı ve bakımı çok ağır diğer evlatlarından da para yardımı mahkeme yoluyla alabilirmiyiz

Cevapla
Cengiz sarsmazelsoy 08 Ağustos 2016 - 04:59

Kızım reşit ve ben emekliyim yardım nafakasinı kazandılar ayliktan bana kalan 100 tl olduğu için ikinci işe girdim.
Diz kıkırdak larım bozulmuş daha ne kadar çalışabilirim bilmiyorum.70.000 tl borcum car odeyemiyorum kızım annesi ile kalıyor mal varlığı var. .Ne yapabilirim

Cevapla
EDA TAŞKIN 01 Eylül 2016 - 10:55

Merhaba ,
Eşimle evleneli 1 buçuk ay oldu fakat annesi eşimi nafaka mahkemesine vermiş.Fakat bizim evimiz kira 850 tl + her ay eşya taksidi ödüyoruz 1000 tl annesi eşinden ayrılmış nafaka almıyor eşinden talep etmesi gerekmezmi ? Babasından kalan annesiyle bölüştüğü maaşı var 400 tl gibi annesi de hasta onunla gidip kalması gerekmez mi ? Sağlığı yerinde veya çalışma imkanı olabilir.Yardımcı olur musunuz ?

Cevapla
mustafa derme 11 Ekim 2016 - 05:13

merhabalar eşime boşanma davası açtım ama hakim red etti eşimde benden intikam almak için çocuğumu kullanarak yardım nafakası davası açtı çocuğum 19 yaşında üniversite okuyor fakat ben 5 aydır işsizim çalışmıyorum çalışmamın sebe ise %53 özürlü raporum var sağlık durumum elverişli değil,aynı zamanda eşim 3600 tl maaş alıyor ve oturduğu ev babamın evi bu durumda dava sonucu ne olur sizce?

Cevapla
ALİ KIZILTOPRAK 02 Kasım 2016 - 11:00

annem bana bakım davası açtı babamla beraber yaşıyorlar babam 1300 tl emekli maaşı var 1 arabası var 1 müstakil evi var (ben 57 yaşındayım tansiyon hastasıyım hanımım 60 yaşında şeker hastası aylık gelirim 2700 tl benden aylık kaç lira alabilir, ) biz 4 kardeşiz 4 ümüzede dava açması gerekiyormu annemin beli ağrıyo dolayısıyla ihtiyaçlarını karşılarken baston kullanıyo, annem ve babam 80 yaşında şimdiden cevabınız için teşekkürler

Cevapla
gamze kısa 12 Kasım 2016 - 13:47

Babamla annem boşandı babam çalışmıyor üniversite öğrencisi yım babam çalışmadığı için babaanne m dedemden maaş alıyor babaanne ne yardım nafakası davası açabilirmiyim

Cevapla
Sdegirmen 01 Şubat 2017 - 12:46

Merhabalar bizimde hayirsiz calismayan anneme siddet uygulayan bir babamiz vardi.yillar once ayrildilar ve o sehiri terk etmek zoruda kaldi annem ve kardeslerim baskisindan korkudan ve simdi yardim nafakasi adi altinda dava acmis bize.ben kamu gorevlisiyim.biz emegi olmayan bir insana nafaka vermek istemiyoruz kaldi ki hic emegi yok üzerimizde.nafaka almaya hak kazanirmi?saglik problemi yok onu bahane etmis lutfen bilgilendirirmisiniz

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !