Anasayfa Sizden Gelenler Yanlış Anlamaya Dair Bir Hikaye

Yanlış Anlamaya Dair Bir Hikaye

Yazar: Editör

Büyük Batı Hava Yolları’na ait bir uçak havaalanına New York’taki La Guardia Hava Alanı’na inmek üzereydi. Pilota adet olduğu üzere:

“Tekerlekleri indirdin mi?” diye soruldu.

Yardımcı pilot, aletleri kontrol etti. Sonra emin olmak için başını pencereden çıkararak iniş takımının yerinde olup olmadığına baktı. Bu sırada şapkası başından uçtu.Şapkasız başını sallayarak cevap verdi:

“Her şey tamam!”

Ve uçak indi. Saat sabahın altı buçuğuydu.

Joe Brown, bir süt kamyonu şoförüydü. Hava limanı yakınlarına bir evi ve genç bir eşi vardı. Orduda askerlik yaparken hayalini kurduğu kızla evlendikten sonra, bu işe girmişti. Bütün geceler çalışıyordu.

Sabahın erken saatleri yalnızlıkla ve gölgelerle doludur. Joe karısının o saatlerde ne yapmakta olduğunu merak ederdi. Daha geçen gün mutlu bir evlilik hakkında bir gazetede yazı okumuştu. Bu yazıda erkeklerin gündüz çalışıp gece evde olmalarının evlilik için daha iyi olduğu yazıyordu. Sabah yedide eve geldiği zaman bunları düşünüyordu.

Anahtarlarını çıkarırken yerde bir şey gözüne çarptı. Eğilip aldı. Bu üzerinde Batı Hava Yolları yazan bir şapkaydı. Joe kapıyı açtı ve hızla içeri daldı. Karısına:

“Dün gece ne yaptın?” diye öfkeyle bağırdı.

Jane şaşkınlık içinde cevap verdi:

“Sinemaya gittim, sonra da eve gelip yattım.”

Elindeki pilot şapkasını Jane’in ayaklarının dibine atan Joe:

“Galiba yalnız değildin?” dedi. “Baksana arkadaşın kapının önüne kartvizitini bırakmış. İsmi de içinde yazıyor: John Bell- Yardımcı Pilot

Öfkeyle kapıya doğru yönelen Joe’nun arkasından bakan eşi çok şaşkındı ve diyeceğini bilemiyordu.

Hayatında ilk kez gördüğü şapkanın kapılarının önüne nasıl geldiğini mi düşünsün, yoksa hayatında ilk kez duyduğu John Bell isminin mi, karar veremiyordu.

Joe ise kapıdan çıkmadan önce:

“Al o şapkayı.” Dedi. “Hatıra olarak saklarsın.”

Jane şaşkınlığını üzerinden atar atmaz harekete geçti. Batı Hava Yolları Müdürü Kaptan Eddie Bauer’den bahsedildiğini duymuştu.Çok nazik bir adam olduğunu duymuştu.Oturup, ona olan biteni anlatan bir mektup yazdı.New York bürosuna giderek şapka ile birlikte mektubu Bauer’in sekreterine verdi.

Bauer derhal harekete geçti.Jane’i La Guardia Hava Limanı’na gönderdi.Orada meydan şefi hemen uçuş cetvelini sonra da yardımcı pilot John Bell’i buldu.Hep birlikte Joe’nun evine koştular.

Joe eşyalarını toplamak üzere evine uğramıştı.Karısı, pilot ve meydan şefi kapıdan içeriye girdiklerinde hala eşyalarını topluyordu.

Joe, uçuş cetvelini gördükten ve Pilot Bell’in şapkasını nasıl kaybettiğini öğrendikten sonra hatasını hemen anladı:Pilot Bell şapkasını aldı, Joe da eşini.

Şimdi yapması gerek ilk iş, eşinden özür dilemek ve kendisine bir gündüz işi bulmaktı.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !