Anasayfa Evlilik Psikolojisi Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Yazar: Psikolog Suphi TUNÇ

Vajinismus kadının vajen kaslarını özellikle de “Pubococcygeus (PC) kaslarını, istemsiz bir şekilde kasması sonucunda cinsel birleşmenin olmaması veya çok zor olması durumudur. Kadın  cinsel organının (vajinanın) yüzey bölümündeki kaslar şekil B’de görüldüğü gibi istem dışı bir şekilde, otomatik olarak kasılır ve penisin (erkek cinsel organı) içeriye girmesi engellenir.

PC kasları (pubococcygeus kası) okla gösterildiği şekilde kasılarak vajen girişini kapatmaktadır.

Bu kasılma bazen çeşitli durumlara karşı olurken, bazen de sadece cinsel ilişki esnasında olmaktadır. Mesela bazı kadınlar jinekoloji muayenesine girebilirler, ancak cinsel ilişkiye giremezler. Bazı kadınlar ise her ikisine de tahammül edemezler. Bu hastaların bazıları vajinaya herhangi bir nesnenin sokulmasından büyük bir rahatsızlık ve korku duyarken bazıları ise bu korku ve rahatsızlığı sadece cinsel ilişki esnasında yaşarlar ve jinekolojik muayeneye tahammül ederler. Vajinismusu olan çiftler tedavilere geç başvururlar. Bu sorunlarını bir uzmanla konuşmaktan utanırlar. Bu durumun yalnızca kendi başlarına gelmiş bir sorun olarak görürler. Diğer taraftan uzmanlar tarafından komik, aptalca, basit algılanacaklarından korkarlar. Böylesine basit bir işi nasıl yapamıyorlar diye düşüneceğimizden endişe ederler. Tüm bu nedenler kişileri tedaviden uzaklaştırmaktadır. Ancak bunların hiçbiri doğru değildir. Bu bir sağlık sorunudur, tedavi için yardım alınması şarttır. Ayrıca gideceğiniz uzman sizden önce birçok kez vajinismus şikayeti olan çiftle görüşmüş bir kişidir. Onun için terapistinizle istediğiniz rahatlıkta konuşabilirsiniz. Bu durum sizin için cinsel içerikli bir konuyken psikoloğunuz için sizi olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur.

Vajinismus Çeşitleri Var mıdır?

Bazen kadınlar hayatları boyunca vajinismus şikayetleri yaşarlar. Bazı kadınlar ise başlangıçta vajinismusları yoktur, ancak çeşitli nedenlerden dolayı sonradan bu rahatsızlığı gösterirler. Bu tip vajinismusa sekonder vajinismus denir.

Ne Şekilde Yaşanır?

Kadınlar cinsel ilişki esnasında büyük bir korku, kaygı ve panik duyguları yaşarlar. Vajinismusu olan kadınlar vajinal ilişki ile ilgili fobik korkular (penis korkusu) yaşarlar ve bu korkularını gidermek için cinsel ilişkiden kaçınırlar. Bu açıdan bakıldığında vajinismusun herhangi bir fobiden farkı yoktur. Kişinin köpek, yılan, yükseklik, uçak, asansör vb. korkuları kişiyi nasıl bu durumlardan uzak tutuyorsa vajinismus durumunda da cinsel ilişkiden uzak durarak mevcut anksiyeteleriyle (kaygı-korkusuyla) baş etmektedirler. Bu tepkileriyle birlikte ağlamaya başlarlar, bacaklarını kapatırlar, eşlerini iterler. Kadının bu ve buna benzer tepki göstermesiyle erkek eşler cinsel ilişkilerini bırakırlar. Cinsel istekleri azalır, kendilerini kötü hissederler, üzülürler, kabul edilmediklerini düşünürler, bazen kızgınlıkları artar ve saldırganlaşabilirler. Evlilik ilişkileri karmaşık bir yapıya dönüşür. Çiftler yavaş yavaş tükenir ve birbirlerine olan desteklerini çekmeye başlayarak evlilik sorunları yaşamaya başlarlar. Bazen de aralarındaki dayanışma ve psikolojik bağ artarak, cinsel ilişkiden yoksun bir ilişki biçimi oluştururlar. Cinsel doyumları vajina dışı cinsel faaliyetlerle karşılamaya başlarlar. Dokunma, sürtünme, oral sex gibi yöntemleri kullanırlar.

Vajinismusu Olan Kadınların Cinsel İstekleri Az mıdır?

Bu rahatsızlığı çeken kadınların büyük bir çoğunluğunun cinsel istek, uyarılma ve orgazm sorunları yoktur. Bu alanlarda oldukça sağlıklı kadınlardır. Klitoral yoldan çok rahat orgazm olabilirler. Bazı erkekler eşlerinin bu durumunu, cinsel isteklerinin az olmasına bağlarlar. Bu yüzden eşlerine cinsel isteği artırıcı ilaçlar araştırırlar. Ama bunların hiçbir bilimsel değeri yoktur

Vajinanın Dar Olmasının veya Erkek Eşin Cinsel Organının Ebatları Vajinismusu Etkiler mi?

Vajina çok esnek yapıda bir organdır. Daralması veya genişlemesi diye bir şey söz konusu değildir. Vajina gerek doğum esnasında gerekse cinsel ilişki esnasında yeterli oranda genişleme özelliğine sahiptir. Aynı durum erkeğin penisi için de geçerlidir. Her hangi bir kasılma olmazsa penisin vajinaya girmesi çok kolay olur.

Kızlık Zarı (Hymen) Kalınlığı Vajinismusa Neden Olur mu?

Bazen bunun neden olabileceğini kadın doğum uzmanları söylemektedirler. Ayrıca sırf bu nedenle hymen ameliyatı yaparlar. Ancak bu tedaviden sonra cinsel ilişkinin gerçekleşmediğini çok sık görmekteyiz.

Herhangi Bir İlaç Tedavisi Var mıdır?

Vajen kaslarını gevşetip cinsel ilişkiye girmeyi kolaylaştıran bir ilaç yoktur. Bazen anestezi içeren vajinal kremler, lokal anestezi uygulamaları yapılır. Ancak bunların da tedavi değeri yoktur. Vajinismusa sadece genel anestezi dediğimiz kişinin tamamen bayıltılması (ameliyat durumuna getirilmesi) sonucunda vajen kasları gevşer. Fakat kadın uyandıktan sonra yine cinsel ilişkiye giremez. Alkol gibi maddelerinde tedavi edici bir tarafı yoktur.

Sadece Kadından mı Kaynaklanmaktadır?

Vajinismusun nedenleri oldukça çeşitlidir . Ancak sadece bu rahatsızlığı kadına yüklemek doğru değildir. Bu güne kadar klinik deneyimler bana, bu rahatsızlığın hem kadından hem de erkekten kaynaklandığını göstermiştir. Yani bir yönüyle vajinismus kadın ve erkeğin birlikte oluşturduğu bir bozukluktur. Bu bozuklukta kadının korkuları ve kaygıları ne kadar varsa erkeğinde deneyimsizliği, cinsel ilişkiden korkması ve yetersizlik hisleri bulunmaktadır.

Vajinismusa Erkekler Nasıl Bakar?

Birçok erkek vajinismusu eşinin bir rahatsızlığı olarak görür. Kendi kendisine bu sorunu çözmesi için eşine öğütler verir. Kendisinin bu olaydan sorumlu tutmaz. Hatta bu yüzden başarısız geçen ilişki denemelerinden sonra eşine kızar, eleştirir, küçümser. Bazı erkekler de eşi ne kadar kasılırsa kasılsın, vajinanın içine girmenin kendi görevleri olduğunu, bunun bir tür erkeklik göstergesi olduğunu düşünürler ve eşinin çok zorlarlar. Ama sonuç yine hüsrandır. Hatta erkeklerin bu tutumlarından dolayı tedaviye başvurular gecikir. Çünkü erkekler bu işi yardımsız çözmek isterler, yardım almak onlar için sanki bir eksiklik olarak değerlendirilir. Ayrıca tüm bu davranışlarla eşlerine öğretmen edasıyla yaklaşırlar. Dolayısıyla eşlerini anlamaları, onları rahatlatmaları zorlaşmaktadır. Tedavi sırasında bile erkekler bu düşüncelerinden dolayı tedavinin kurallarını çiğneyebilmektedirler. Ama bunların hiçbir doğruluk tarafı yoktur. Vajinismus bir rahatsızlıktır. Yükseklik, asansör, uçak, yılan ve köpek fobileri gibi vajinismusta vajinaya bir şeyin girmesi fobisi mevcuttur. Nasıl bir insanın yılan, köpek ve asansör fobisinin geçmesi sizin elinizde değilse, eşinizin vajinismus şikayetini de ortadan kaldırmak sizin elinizde değildir. Tüm bu nedenlerden dolayı kendinizi ve tedavilere olan bakışınızı tekrar gözden geçirin. Tedaviye gelmek bir eksiklik değil, tam tersine güçlülük, yeterlilik ve aktif problem çözdüğünüzün bir göstergesidir.

Kimler Vajinismusa Daha Yatkındır?

Bu sorunun kesin cevabını vermek oldukça güçtür. Ancak benim kendi klinik deneyimlerim ergenlik yıllarında cinsel merakları az olan, evleninceye kadar mastürbasyon yapmamış, daha önce cinsel organına bakmamış ve bedenini erotik olarak uyarmaktan uzak durmuş kadınlar ile çok kuralcı, titiz, bağımlı, ağrı eşiği düşük kadınların daha fazla vajinismus problemleri olduğunu göstermektedir. Ancak bu tür özellikler her zaman vajinismusa neden olmaz. Bu özelliklerin erkek partnerin davranışıyla da pekişmesi gerekir.

Vajinismus Çok Yaygın mıdır?

Toplumumuzda oldukça sık rastlanan bir durum olmasına ve tedavisinin de bulunmasına rağmen tedaviye başvurular çok geç olmaktadır. Çiftler birkaç yıl geçmeden ve evlilikleri risk altına girmeden tedaviye yanaşmazlar. Vajinismusun kendiliğinden iyileşeceği sanılır. Tedavi dışında birçok yol denenir fakat hiçbirinden fayda görülmez. Bir süre sonra çift bu uğraşlardan vazgeçer. Ta ki çevrelerindeki insanların çocuk istemelerine kadar bu durum bu şekilde gider. Daha sonra da tedaviye gelirler. Yaklaşık olarak % 20-30 oranında görülmektedir.

Vajinismus Hakkında Uzman Videoları

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !