Anasayfa Boşanma ve Çocuk Üvey Anne ve Çocuk Psikolojisi

Üvey Anne ve Çocuk Psikolojisi

Yazar: Editör

Üvey anne toplum içinde olumsuz olarak değerlendirilen, çocukların halinden hiç anlamayan, çocuklara kötü davranan, eziyet eden ve şefkat duygusu olmayan bir kadınmış gibi algılanır.Bu duruma sebep olan gerçekte bu tipte üvey anneler olduğu gibi çoğu zaman da televizyonlarda ve filmlerde gördüğümüz üvey anne tipleri de böyle düşünmemize sebep olmuştur.

Toplumdaki bu yargı kimi zaman çocuklara da yansır. Özellikle yaşı biraz daha büyük çocuklar kimi zaman bu negatif beklenti nedeniyle zaman zaman üvey annelerini dener ve tepkilerini ölçmeye çalışırlar. Okul öncesi dönem çocukları ise olaya daha ziyade duygusal yaklaşırlar, bu sebeple de kimi zaman ciddi duygusal tepkilerde bulunabilirler. Bu sürecin çocuk için çok zor olacağı unutulmamalıdır. Çünkü çocuk, birdenbire yeni birisi ile tanışır ve bu insan çok sevdiği, belki de en sevdiği insanın yerine geçmeye çalışır. Bunu kabul etmesi çok zordur. Başlangıçta ve belki de devamında “anne” demeyi reddeder. Bu insana iyi davranmayı annesine karşı bir ihanet olarak algılar. Kimi zaman babasına da bu sebeple tepki gösterir. Ona göre eve gelen bu yeni birey ile birlikte artık tüm düzenleri hatta babasından kendisine yöneltilen yaklaşımları bile değişecektir.

Bazı çocukların alışma süresi uzadığından, bazı çocukların ise üvey annelerini test edip sevilip sevilmediklerinin tespitinden dolayı bu tepkisellik uzun sürebilir. Çocuk, kimi zaman üvey annenin babasıyla arasına girdiğini ve iletişimlerini bozacağını düşünür. İlk günlerde sürekli gözlem halindedir. Gelecek kaygısı ve geçmiş özlemi yaşar. Bu sebeple doğrudan bu sebebe bağlı olmasa bile çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabilir.

Ailelere Öneriler:

  • Bütün bu sebeplerden dolayı çocuğa yaklaşırken empati kurulmalı ve neler hissettiği anlaşılmaya çalışılmalıdır.
  • İçinde bulunulan durumun gereği, yani niçin bir üvey annesinin olması gerektiği ve geçmişte yaşanılanların niçin farklılaştığı (boşanma veya vefat) çocuğun anlayabileceği tarzda anlatılmalıdır.
  • Bunun dışında kendisini nasıl bir geleceğin beklediği ve düzeninin çok fazla değişmeyeceği söylenmelidir. Aksi takdirde çocuk bu süreci çevreden aldığı birtakım duyumların da etkisiyle kendi içinde yaşar ve psikolojik anlamda gerilebilir.
  • İlk olarak çocuk ile üvey anne arasında olumlu bir ilişki kurulması için özen gösterilmelidir.Çocuğu anne demesi için zorlamamak gerekir.Böyle bir zorlama sonucunda olumlu kurulması gereken ilişki baştan zedelenebilir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !