Anasayfa Boşanma ve Çocuk Üvey anne-baba olmak…

Üvey anne-baba olmak…

Yazar: Editör

Çeşitli masallar, filmler, söylentiler üvey anne ve babalara olumsuz bir ün kazandırmış olsa da uzmanlar gerçekte biraz dikkatle üvey anne ve babaların çocuğun yaşamında son derece olumlu bir rol oynamalarının mümkün olduğunu vurguluyorlar.

Günümüzde boşanmaların sayısı önemli ölçüde arttı ve boşanan kadın ve erkeklerin çoğu da ilerleyen zamanlarda yeni evlilikler yapıyorlar. Bu da çok sayıda çocuğun üvey anne veya baba ile yaşaması anlamına geliyor. Bunun bir diğer anlamı da birçok yetişkinin günün birinde kendisini bu zor görevle karşı karşıya bulma olasılığının varlığı.

Uzmanlar üvey anne/babalara şu tavsiyelerde bulunuyorlar:
Çekirdek aileden farklı olduğunu kabul edin
Çekirdek ailelerle, karışık ailelerin birbirinden farklı olduğunu kabul etmeniz ve bu iki aile yapısı arasındaki farkları bilmeniz önem taşır. Genellikle üvey anne-babaların en büyük hatası yeni aileyi tıpkı çekirdek aile gibi yapmaya çalışmak olmaktadır. Oysa üvey çocuklar ve üvey anne-babaların bulunduğu ailelerin çekirdek ailelerden önemli farkları vardır.

Önce yeni ailenizi tanıyın
Yapılan bir diğer hata da anne-babanın, yeni ailenin nasıl olması gerektiği konusunda önceden oluşturduğu nosyon doğrultusunda aileyi şekillendirmeye çalışması ve aileyi belli bir kalıba sokmaya zorlaması olmakta ve bu çabalar da da çoğunlukla başarısızlığa uğramaktadır. Bu nedenle ailenin şekillenmesi konusunda önceden fikirler ve planlar oluşturmak yerine önce yeni ailenizi tanımayı, zaman içinde, şartlarınıza ve aile üyelerinin bireysel özelliklerine uygun yöntemler geliştirmeyi hedeflemelisiniz.

Acele etmeyin
Çoğunlukla yavaş ve istikrarlı davranmak başarı ve mutluluğu getirmektedir. Bu nedenle hızla birçok konuya el atmaktansa, yavaş yavaş ilerlemeyi tercih etmelisiniz. Üvey anne babanın hızla ve geniş kapsamlı müdahalelerinin huzursuzluk yaratma olasılığı da yüksek olduğundan, çocukların yetiştirilmesine aşamalı olarak dahil olmaları, başarılı birer üvey anne-baba olma şanslarını da artırmaktadır.

Disiplini öncelikle biyolojik ebeveyne bırakın
Disiplin konusunda ise üvey anne-babaların yaptıkları en büyük hata disiplin görevini üstlenmeleri olmaktadır. Bu konuda liderliği biyolojik anne/babaya bırakmalı, çocuğa geçmişten beri uygulananlara uyum göstermeli, biyolojik ebeveyni desteklemeli ve onun ortamda olmadığı zamanlarda sorumlu bir yetişkin olarak davranmalısınız. Ancak disiplin görevini asıl olarak çocuğun biyolojik ebeveynine bırakmaya özen göstermeli, onu destekleyici bir tutum benimsemelisiniz.

Biyolojik ebeveynler arasında taraf tutmayın
Üvey anne/babaların kaçınması gereken önemli bir durum da üvey çocuğun biyolojik ebeveynleri arasında taraf tutmaktır. Üvey anne/babanın çocuğun diğer ebeveyni hakkında olumsuz bir konuşma tarzı benimsemesi çocuğun yabancılaşmasına ve diğer ebeveynine sadakatsizlik edildiği hissine kapılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, üvey anne/baba çocuğun her iki ebeveyni arasında tarafsız bir tutum benimsemeli ve yine her iki ebeveynin de çocukla ilişki içinde olma hakkının bulunduğunu vurgulaması gereklidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !