Anasayfa Sizden Gelenler Terkeden Kadınsa Boşanma Ne Zaman Gerçekleşir?

Terkeden Kadınsa Boşanma Ne Zaman Gerçekleşir?

Yazar: Ayşe Türkmen

Kadın halinle, üstelik çocuklu bir kadınken boşamaya kalkarsın kocanı ha!
Terk edersin arkana bile bakmadan. Ama neden, peki şimdi ne olacak, ne yapar nasıl yaşarsın öyle yapayalnız?

Aslında yaşananlar tanıdık. Paylaşımlar ve aşk bitmişse kadın için beklemenin anlamı kalmamıştır. Ya değersiz hissetmiştir kendini; sevdiği adamın gözlerinde aşkı tutkuyu kaybetmiştir ya da aldatılmıştır. Yüreği yaralı kanat çırpar yuvası bildiği yerden uzaklara.

Kadın vazgeçmişse; götürecek çok şeyi yoktur. Eve, eşyaya tenezzül etmez. Kendine ait olanı alır götürür. Başı dik, ardına bakmadan. Bir gururu vardır yanında bir kınalı kuzusu, çıkar yola. Aynı “Selvi boylum al yazmalım” filmindeki gibi.

Yok, amacı diretmekse; eskiden sevdiği adama hayatı dar etmekse; adam giden canlara değil eşyalara üzülecekse, kadın işte o zaman eşyayı adama acı vermek için alır. Gitmekten çok kalmak olan bu gidişi adam anlar mı bilinmez…

Hayat daha farklı, günler daha hızlıdır artık. Kadın iş güç geçim derdine düşer.
Dişi kuş yuvayı çabucak yapma telaşındadır. Yuva için düşünür, didinir, çabalar, yorulur… Günler, aylar borç ödeme derdiyle geçer. Kadın dalmıştır ben olma, ayakta kalma mücadelesine. Çocuğu için gagasıyla yuvaya çalı çırpı taşımaya.

Ama onun var olma mücadelesi bırakıp gittiği erkek tarafından niyeyse kabullenilmez. Önceleri şımarıklık bu yaptığı gelecek; sonra burnu sürtsün ayaklarıma kapanacak; hatta gaza gelir kapıma gelse de almam artık der.

İşler istediği gibi gitmez adamın. Kadın başarır ve dönmezse işte o zaman kötü olma, dünyayı dar etme, inletme zamanı gelmiştir adam için. Evliyken tanıyamadığınız adamı işte o an tanımaya başlarsınız…

İşte bu sebeple boşanma, erkek kadından vazgeçtiğinde başlar. Erkek kafasında bitirirse ancak o zaman bırakır kadının yakasını.

Ben gururu ve kızını yanına alarak aldatıldığı için yuvasından uzaklara kanat çırpan o kadınlardan biriyim. Dönecek diye, burnu sürtsün diye beklenen. Şimdi yeni evim, kuzum, işim arasında mekik dokurken BOŞADIĞI KOCASININ KENDİSİNDEN VAZGEÇMESİNİ UMUTLA BEKLEYEN.

Bu sebeple diyorum ki annelere, erkek evlatlarınızı bir gün eşlerinin de sevgililerinin de kendilerinden vazgeçebileceği bilinciyle yetiştirin. Eğer kaybetmeyi istemiyorlarsa birlikteyken birlikteliklerinin kıymetini bilsinler.

Evliyken eşinin kıymetini bilen; yürümüyorsa ayrılığı kabullenen; ayrılırken çirkinleşmeyen; sağlam birliktelikler kurmayı öğretelim çocuklarımıza. Evlenirken de ayrılırken de saygılı olmayı bilsinler eşlerine.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Yorumlar

Meri 23 Eylül 2010 - 21:36

Aslında hep merak etmişimdir neden hep erkek anneleri sorundur, hep onlardan şikayet edilir diye?
Ben daha tarif ettiğniz şekilde yetişen bir erkek tanımadım yani karşıma çıkmadı, duymadım da. Zaten Türk toplumuna uygun da değil bu yapıda bir erkek. Toplumumuzda erkek anneleri, kızların da erkekle eşit olduğunu öğreterek yetiştirmezler ki oğullarını. “Aslan oğlum benim… O, ne derse o olur… O işini iyi bilir… Benim oğlum en iyisini bilir…” lerle yetişen hep büyük olduğunu hep paşa olduğunu düşünen çocuğun büyüdüğünde aile kurduğunda eşine söz hakkının düştüğünü, eşinin de kararlı olabileceğini; eşinin de doğru adımlarla yanlız da yaşayabileceğini; eşinin o olmadan solup gitmeyecek bir çiçek olduğunu anlaması da beklenemez bu noktada. Analar oğullarını sözde evlendirmek yerine özde evlendirip peşini bırakmayı da bilseler günümüzde “geçinemiyoruz kaynanamla” cümlesini her bayan kurmazdı. Erkek de biten evliliğin ardından bile annesinin gazına geldiği için ve kendi beyniyle değil annesinin beyniyle hareket ettiği için bir türlü özde boşanılamıyor ya. ANNELER KEŞKE GERÇEKTEN EVLATLARINI BİR GÜN AİLE BABASI OLACAK ŞEKİLDE YETİŞTİRSELER VE GERÇEK ANLAMDA EVLENDİRSELER…

Cevapla
Yavuz Demir 05 Eylül 2012 - 14:30

Merhaba hanım efendi,

Size göre sadece erkek annleri sorun aslına bakarsanız asıl sorun sinsi tehlike kadın anneleri ve gelinler.Çünkü Kadınlar erkeğin anneisi öz annesi gibi kabullense,gelin anneside kızmım artık onların ben olumsuz yönde fikir vererk karışmam dese bütün olay çözülür.Tabiki bunu da yapacak olgun düşünceli insan bulmak az olduğundan buradaki yazıalr yazılıyor.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !