Anasayfa Boşanma Davası Tedbir Nafakası Nedir?

Tedbir Nafakası Nedir?

Yazar: Editör

Tedbir nafakası, Medeni Kanun mad. 197/2 ve mad. 169’da düzenlenmiştir.Bu nafaka, boşanma ve ayrılık davası açılmadan önceki dönemde evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin taraflarca yerine getirilmemesi, birlikte yaşamaya ara verilmesi halinde ve boşanma ve ayrılık davası açılması sırasında, hak sahibinin mali yönden desteklenmesi suretiyle evlilik birliğini kurtarmak amacıyla öngörülmüştür.

Ayrıca Medeni Kanun’un değişik maddelerinde tedbir nafakası mahiyetinde başka düzenlemeler de mevcuttur.Batıl bir evlilik hakim kararıyla sona erdirilebilir.Bu karara kadar geçerli bir evliliğin tüm sonuçlarını doğurur (MK. Mad. 156). Butlanla sakat evlilik sona erdirilinceye kadar eşler,  MK: mad. 169 ve 197/2’nin tanıdığı nafaka talep etme ve ayrı yaşama haklarına sahip olacaklardır.

Çocuklar lehine de tedbir nafakasına hükmedilebilir. MK: mad. 185/2 gereğince, eşler, evlilik birliğinin devamı süresince çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermek mecburiyetindedir.Hakim, boşanma ve ayrılık davası açılmadan önceki dönemde taraflardan birinin veya her ikisinin isteği üzerine aile sorumluluklarını yerine getirmeyen tarafı uyarır ve yükümlülüklerini yerine getirmeye davet eder.Yerine getirmemesi halinde, tedbir nafakasına karar verir.Boşanma ve ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince, çocukların bakımına dair gereken önlemleri kendiliğinden alır ve geçimine hangi ölçüde katkıda bulunacağı hakim tarafından belirlenir.Çocuğun bakımından kast edilen sadece maddi katkı değildir.Çocuğun ruhen ve bedenen gelişimi için gerekli tüm giderleri kapsar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

hatice 15 Ekim 2012 - 23:47

esimden boşanıyorum mahkeme tedbir nafakası verdi 400 tl eşim ödümıyor ayrıca kocam mahkemede ben boşanmak istemiyorum dedi ama ben boşanmak istiyorum

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !