Anasayfa Evlilik Psikolojisi Tartışmak ya da Tartışmamak, İşte Bütün Mesele Bu!

Tartışmak ya da Tartışmamak, İşte Bütün Mesele Bu!

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

evlilik-tartışma

Evlilikleri kavgadan arınmış her daim mutlu-mesut , kusursuz bir rüya gibi hayal etmek doğru değildir.Her an önemli ya da önemsiz konulardan dolayı tartışmalar çıkabileceği , bazen bu tartışmaların ciddi boyutlara ulaşabileceği bir kurumdur evlilik.

Ama bir evliliğin kalitesini tartışmaların sayısı değil bu tartışmaların nasıl sonuçlandığı belirler. Eğer eşler arasındaki tartışmalar makul bir anlaşmayla sonuçlanıyorsa ve bu tartışmalar her iki tarafa da farklı bir bakış açısı kazandırıyorsa,  bu durum evliliği olgunlaştırır ve eşler arasındaki ilişkiyi sağlamlaştırır.Hatta aralarında tartışan fakat bu tartışmaları sağlıklı bir biçimde çözen çiftlerin evlilikleri birbirleriyle yaşadıkları sorunları hiç tartışmayıp problemleri içlerine atan çiftlerin evliliklerinden çok daha sağlamdır.

Diyelim ki eşinizle bir konuda tartışıyorsunuz,  ve siz eşlerden birisi olarak mutluluğunuza gölge düşüreceğini düşündüğünüz için tartışmak yerine bu durumu görmezden gelmeye karar verdiniz.Buna benzer durumlarda bir sürü şeyi mutluluğunuzu bozacağını düşündüğünüz için hep görmezden geldiniz.Ama gözünüze görünmesin diye halının altına doğru süpürdüğünüz tozlar gibi bu sıkıntılar da kökten halledilmeyip görmezden gelindiği için hiç ummadığınız bir anda sizi zor durumda bırakacaktır.Bir süre sonra ya kişiliğinizden vazgeçeceksiniz ya da hiç ummadığınız bir anda belki de çok önemsiz bir konuda eşinize karşı içinizi boşaltıp aşırı bir tepki vereceksiniz.

Bu sebeple eşlerin birbiriyle yaşadıkları problemleri görmezden gelmek yerine zamanında çözüme ulaştırmaları mutlu bir evlilik için olmazsa olmaz şartlardandır.Problemli konularda konuşmak gerekir.

Görmezden geldiğiniz ve halının altına süpürdüğünüz problemler mutlaka size faiziyle birlikte geri dönecektir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

3 Yorumlar

Veysel Yasin YILDIZ 06 Mart 2010 - 15:50

Burada belirtilen konu o kadar doğru ki , bunu genelde bayanlar yapıyorlar olayın olduğu gün söylemeyip bunları içinde biriktirip biriktirip sonra hepsini birden sıralama suretiyle insanın sabır sınırlarını zorluyorlar .

Biz erkeklerde olay günü ”farkında olmadan” yaptığımız davranışları bilemeyeceğimiz için sıradan bir gün gibi yaşayıp devam ediyoruz. Daha sonra bunlar maddeler halinde bir bir sıralanayor.

En güzeli olayın olduğu gün tartışmak ve o gün bunu bir sonuca bağlamak , daha sonrasında örneğin 1 yıl önce yaptığımız olay için bugun suçlanmak saçma geliyor insana ve bunu kabul etmediğinde büyük kavgalar çıkıyor . . .

Cevapla
Taha Yasin ÖNVERMEZ 08 Mart 2010 - 03:22

Bura da anlatılar konuya tamamen katılıyorum.Sorunlardan ve tartışmalardan arta kalan hiç bir kırınrı kalmaması gerekir ve her ne olursa olsun kadının ve erkeğin yeri geldiğinde altdan almasını bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Cevapla
FUNDA 19 Nisan 2011 - 12:20

Erkeklerinde haksız olduğu ve farkına varamadığı konu çok bayan erken diye ayırmamak lazım bence iki tarafında birbirlerinin duyguları olduğunu anlaması gerektiğini düşünüyorum sinirli olduğunuz bir anda duygularınızı öfkeyle karıştırıp her an karşı tarafı kırabilirsiniz sakinleşin daha sonra rahat bir şekilde konuşup öyle karar verin bence ayrıca konuda konuya geçiyorum ama şöyle o an öfkeliyken birbirinize ağır cümlelerden kaçının daha sonra iki tarafta üzülür ve kırılır kurulan cümlelerden, altan almak lazım konuyu ne kadar uzatırsanız o kadar sıkıcı bi hal alır ilişki monotonluktan da kaçınılması gerektiğini düşünüyorum misal aynı aktiviteleri yapmayın iki tarafında ayrı zamanları olmalı

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !