Anasayfa Boşanma Davası Sorularla Zina Sebebiyle Boşanma

Sorularla Zina Sebebiyle Boşanma

Yazar: Editör

Zina Nedir?

Zina, evli olan eşlerden birinin evlilik birliği devam ederken, eşlerden birinin karşı cinsten başka biri ile bilerek ve isteyerek cinsel münasebette bulunmasıdır.

Mahkemece Verilmiş Bir Ayrılık Kararı, Gaiplik ve Evlilik Birliğine Ara Verilmiş Olması Halinde Eşlerin Bu Süreçte Bir Başkası İle Cinsel İlişkileri Zina Sayılır mı?

Evlilik birliğinin eşlere yüklediği en önemli görev sadakat gösterme yükümlülüğüdür. Bu nedenle evlilik hukuken son bulmadıkça, karı kocanın sadakat göstermek yükümlülüğü devam eder. Her ne surette olursa olsun, eşlerin bir arada bulunmamaları, onlara evlilik birliği kapsamındaki karşılıklı sadakat yükümlülüğü ihlal etme hakkı vermez.Evlilik devam ettiği sürece, evlilik birliğinin en önemli gereği olan sadakat yükümlülüğü nedeniyle başka biriyle cinsel ilişkide bulunamaz.

Eşler, evlilik ilişkisi devam ettiği sürece; ayrılık gaiplik, birlikte yaşamaya ara verilmiş olma gibi hallerde fiilen bir arada yaşamasalar dahi, içlerinden birinin eşinden başkası ile cinsel ilişkide bulunması zinadır.

Açılmış Olan Zina Davasında Zinanın Kanıtlanmış Olmasına Rağmen Mahkeme Barışma İhtimaline Binaen Ayrılığa Karar Verebilir mi?

Zina mutlak boşanma nedenlerinden biri olduğu için, zinaya dayanılarak açılan boşanma davasında; zinanın ispatı halinde, eşlerin barışmalarının ihtimal dahilinde bulunduğundan bahisle ayrılığa karar verilmez.

Eşlerin Kendi Cinsleri ve/veya Hayvanlarla Olan Cinsel İlişkileri Zina Sayılır mı?

Biseksüellik tahtında kadının kadınla, erkeğin de erkekle ilişkileri, yani lezbiyen, sevicilik ve homoseksüel ilişkilerin yanı sıra eşlerin hayvanlarla kurdukları cinsel ilişkiler zina teşkil etmeyip, bu tür davranışlar neticesinde zinaya değil, olsa olsa şiddetli geçimsizlik veya haysiyetsiz yaşam sürmeye dayanarak boşanma davası açılabilir.

Hangi Hallerde Vuku Bulmuş Cinsel İlişki Zinadan Sayılmaz?

İrade dışı, bilgi dışı uyuşturucu kullandırılarak, bedeni tehdit, zorla tecavüz ve hayata kast hallerinde vuku bulmuş olan cinsel ilişki zina sayılmaz.

Zinanın İspatı Kim Tarafından ve Nasıl Yapılır?

Zina nedeni ile dava açan taraf, bu iddiasını ispat etmekle yükümlüdür. Zinanın varlığından bahsedilebilmesi için;

 • Zina yapan eşin suçüstü yakalanmış olması ve zinayı gören tanıkların beyanları ile bu konudaki tutanak,
 • Çocuk yapma kabiliyeti olmadığı tıbben sabit olan kocanın, karısının gebe kalmış olması,
 • Eşlerden birinin cinsel yolla bulaşan zührevi hastalıklardan birine yakalanmış olması,
 • Kocanın izinli olarak 300 günden fazla eşinden ayrı olması ve evine döndüğünde kendisinden olması mümkün olmayacak doğum tarihi taşıyan çocuğun bulunması,
 • Karının, çocuğun başka bir kimseden olduğuna dair mektupla ikrarda bulunmuş olması,
 • Karı kocadan birinin yabancı bir erkekle ya da kadınla münasip olmayan yerlerde gezmeleri veya arabayla dolaşmaları,
 • Karı kocadan birinin yabancı bir erkekle veya kadınla bir odada yatmış veya kapanmış olmaları,
 • Karının bir erkekle, erkeğin bir başka kadınlar uygunsuz şekilde fotoğraf çektirmiş olması,
 • Karının bir başka erkekle yatakta yarı çıplak olarak yakalanması,
 • Karının veya kocanın başka bir erkekle ya da kadınla cinsi ilişkide bulunduğunu itiraf etmesi,
 • Çocuğun kan grubunun eşlerin kan grubuna uygun olmaması,
 • Doktor raporu ile eşinin dışında cinsel ilişkide bulunduğunu belirleyen meni lekelerinin doktor raporu ile sabit olması.

Mutlak Boşanma Nedeni Olan Zina Bakımından Kadın ve Erkek Arasında Herhangi Bir Fark Var mıdır?

Kadın ve erkek arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.Eski Medeni Kanunumuzda kadının evlilik dışı ilişkisinin sadece bir defa olması zina sayılırken, erkek bakımından zinadan bahsedilebilmesi için cinsel ilişkinin birkaç kez olması şartı aranmaktaydı.Yeni Medeni Kanunumuzda ise kadın erkek eşitliğine aykırı olan bu hüküm ortadan kaldırılmış ve gerek kadının, gerek erkeğin bir defa da olsa evlilik dışı cinsel ilişkisi zina sayılmıştır.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Ne Zaman Açılmalıdır?

Zina nedeniyle boşanma davası, davaya hakkı olan eşin zinayı öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminden itibaren beş yıl içinde açılmalıdır.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Hangi Hallerde Düşer?

Zina nedeni ile boşanma davası açma hakkı, dava hakkı olan tarafın zina yapan eşini affetmesi ve davanın kanunda belirtilen sürede açılmaması ile düşer.

Osman Oy, BOŞANMA,2008

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

7 Yorumlar

gizem ceylan 02 Ocak 2013 - 18:03

merhaba ben 10 yıllık evli 28 yasında bır bayanım.eşimle severek evlendik.benı sureklı aldattı.su anda 2 yıldır ayrı yasıyoruz.ama 1 yıl once esim baska bır kadınla bırlıkte yasamaya başladı.su anda 1 tane cocukları var..bızım hıc cocugumuz olmadı esımde ustunde durmadı su anda ben ne yapabıllırım bosanma davası acmak ıstıorum ama maddı durumum yetersız ne yapabılırım her turlu hakkımı almak ıstıyorum onlardan.lutfen yardımcı olunnnn…

Cevapla
av. sevilay 04 Ocak 2013 - 02:33

Boşanma ve nafaka için dava açabilirsiniz.Mali gücünüz yoksa adli yardım talebinde ve Barodan avukat talebinde (mali gücünüz olmadığını ispatlayarak)bulunabilirsiniz.Kendinizde davanızı yürütebilirsiniz. Önemli olan tanık ve diğer deliller ile davanızı ispat etmeniz.

Cevapla
Esin eskisöz 16 Şubat 2013 - 14:43

Iyı günler ben 7 yıllık evli bir bayanım eşimin biseksüel olduğunu daha yeni öğrendim fiilen isbat edemem edemedim ama eşim mesajlarında sevgilim aşkım diye hitap ediyordu ve erkek arkadaşına ev tutmuş ben öğrenincede mesajı hemen sildi görüşmeyi bıraktığını aralarındaki normal bir hitab şekli olduğunu söyledi inkar ediyor fiilen hiç yapmadığını sadece görsel olarak tatmin olduğunu idda ediyorönceden zaafı olduğunu bana söyledi bu olayda cokca yalanlarını fark ettim . fakat ben boşanma davası açmak istiyorum bir kızım var 5aylıkta hamileyim benim durumum konusunda yardımcı olurmusunuz neler yapmam lazım lütfen çok zor durumdayım…

Cevapla
İYİ GECELER 26 Şubat 2013 - 00:01

HAYIRLI GÜNLER AVUKAT HANIM SİZE Bİ SORUM OLACAK EŞİMİ 8 AY ÖNCE EVDE BİRİSİYLE BASTIM AMA ADAMI BANYODA SAKLANIRKEN GÖRDÜM KAPIYI ZORLADIM EŞİM KİMSE YOK DEDİ SONRA ADAM ÇIKIP KAÇTI EŞİM YALANLADI SAKLANMIYORDU DİYE SONRA BOŞANMA DAVASI AÇTIM ZİNADAN AVUKATIM BUNU SADAKATSİZLİK DAVASINA ÇEVİRDİ EŞİM MAHKEMEYE BAŞVURUP GEÇİCİ VELAYET ALDI EŞİMİN ÇOK ŞEYİNİ ÖĞRENDİM İÇKİ KULLANIYORMUŞ BEN EVDE YOKKEN DIŞARDA ERKEKLERLE BULUŞUYORMUŞ BUNLARI İNKAR EDİYOR AMA ARKADAŞI VAR HERŞEYİ ANLATTI AMA MAHKEMEYE GELMEYİ KABUL ETMİYOR AM ANNEM KIZKARDEŞİM ÇOĞU YAPTIGI BİLİYOR MAHKEMEDE VELAYETİ ALABİLİRMİYİM BİDE EŞİM KAPALIYDI SONRADAN TAMAMMEN AÇILMIŞ ESKİ HALINDA HAL KALMAMIŞ BANA Bİ YOL GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ ACİL CVP BEKLİYORUM YADA SİZİNLE GÖRÜŞEBİLİRMİYİZ

Cevapla
ayse kaya 03 Mart 2013 - 02:44

Merhaba benim esim 6 aydir eve gelmiyordu geceleri soruncada binbir turlu bahane uyduruyordu neyse 15 gun once gece 12 de bir kadin geldi acmadim kapiyi ben kocanin sevgilisiyim ondan hamileyim hemen bosanacaksin diye tehditler yagdirdi ben o anki sinirle evden ayrildim simdi o kadinla benim evimde yasiyor ve bu kadin ogretmen.3 yasinda bir cocugum var ve maddi durumum yok ailemle bir kapici dairesinde kaliyorum.bosanip kadinin istedigini yapmak istemiyorum en azindan babasi cocugumun gelecegini sağlamadan.o kadini ogretmenlikten attirabilirmiyim hukuken metresi ve esim icin ne yapabilirim hukuken.

Cevapla
musa 12 Mayıs 2013 - 22:23

ben eşimden anlaşmalı olarak boşandım.ben işe gittiğimde evden birini çıktığı görülmüş daha aynı olay yine tekrarlamış ben eşime güvendiğimden kimseye inanmadım daha sonrs feragat ettim dava düştü.şimdi kafamda soru işareti var hergün kavga ediyoruz iş cinayete kadar gidecek gibi görünüyor artık güvenmiyorum ikinci davayı açsam sonuç ne olur başkada çarem yok çocuk 5yaşında kime verirler.

Cevapla
Pelin soyder 10 Temmuz 2015 - 15:03

Merhaba ben pelin babamin musterimizle olan ciplak zina fotoraflarini yakaladim. Ve ayrica bir suru kadinla fotoraflarini da buldum. O kadinlarla gezmis eglenmis elimde telefonunda o kadinlarla konustugu mesajlarin fotoraflarida var. Babam onlarla gezerken bize evde hep siddet uyguluyo. Ben kucuklugumden belli dayak yiyerek buyudum. Annemi benden once ki kardesimi almakta zorlamis ve kurtaj yaptirmis. Annem bana ve kendine zarar vericegini dusundugu icin bosanma davasi acmiyo. Biz dava acsak hem maddi hem manevi ve bu adami yanimizdan uzaklastirma yada hapse attirma gibi bi durum olabilir mi ? 5 senelik bir karari vardi onceden birini dovmus bes sene daha bitene siddet uygularsa katlanarak hapse giricekti ama 5 sene gecen sene doldu. Dava acildihinda ustune olan mal varlihini ve parasini hakim bize verir mi ? Tek otutum da bosanirlar mi ? Ben bu fotoraflari mesajlari haliyle cekerken babamin telefonunu karistirdim bu konuda bi sorun olur mu iste ozel hayatim filan biz hakkiz yere dusmeyiz de mi ? Not : ben 17 yasindayim.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !