Anasayfa Boşanma Psikolojisi Solo ebeveyn misiniz? Kendinize bir plan geliştirin

Solo ebeveyn misiniz? Kendinize bir plan geliştirin

Yazar: Editör

Çocuk yetiştirmek iki ebeveyn için dahi zor bir iştir. Bu zor görevi tek başına yapmaya çalışmak ise kimi zaman son derece bunaltıcı olabilir.

Yine de uzmanlar solo ebeveynlerin aile için uygun bir plan oluşturmaları halinde tek başlarına da ayakta kalabileceklerini ve hatta son derece başarılı olabileceklerini söylüyorlar.

İki kişinin işini yaparken en fazla tutarlılık ve dürüstlüğün yardımcı olacağını vurgulayan uzmanlar solo ebeveynlere şu önerilerde bulunuyorlar:

Tutarlılık sağlayın: Yemek zamanlarını, ev işlerini ve uyku zamanını belirleyin. Disiplin konusunda ise tutarlı davranın. Çocuklar sağlıklı bir şekilde gelişebilmek için tutarlılığa ihtiyaç duyarlar. Güvenlik duygusu çocuklar için şarttır.

İstikrarı koruyun: Çocuğunuzun bakımı ile ilgili düzenlemeleri mümkün olduğunca az değiştirmeye gayret edin.

Her iki ebeveynin yerini tutmaya çalışmayın: Bir kişinin hem anne, hem de baba olamayacağı ve bunu yapmaya çalışmanın bir hata olduğu gerçeği ile yüzleşin. Bunun yerine çocuğunuz için amcalar, dayılar, büyükanneler, büyükbabalar, öğretmenler, antrenörler, halalar ya da teyzeler gibi başka etki kaynakları ve rol modellerini değerlendirin.

Eski eşinizi eleştirmeyin: Araştırmalar çocukların boşanmaya uyum sağlamalarını zorlaştıran bir numaralı unsurun anne ya da babanın çocuğun önünde eski eşini eleştirmesi ve küçük düşürmesi olduğunu ortaya koymaktadır.

İyi bir destek sistemi oluşturun: Aileniz, komşularınız, arkadaşlarınız ile ilişkilerinizi güçlendirin.

Dürüst olun: Çocuklara anne ya da babanın artık kendileri ile yaşamayacağı söylenmeli, ancak her iki ebeveynin de kendisini sevmeye devam ettiği belirtilmelidir.

Yardım isteyin: Sorunlarınızın, sıkıntılarınızın birkaç haftadan daha uzun sürmesi halinde uzman yardımı almaktan çekinmeyin.

alıntıdır: aile.org

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !