Anasayfa Haberler Şipşak Boşanmak İçin Anadolu Turu

Şipşak Boşanmak İçin Anadolu Turu

Yazar: Editör

İstanbul mahkemelerinde biriken dosyalar yüzünden aylar süren boşanma davalarıyla zaman kaybetmek istemeyenler, küçük şehirlerin yolunu tutuyor. Uyanık avukatlar, tenha Anadolu mahkemelerine şipşak boşanma turları düzenliyor.

2010′un ilk üç aylık döneminde 96 bin 841 çift evlenirken, 30 bin 773 çift boşandı. 2009′un aynı dönemindeyse 107 bin 524 çift evlenirken, 29 bin 372 çift yollarını ayırdı. Rakamlar geçen yılla karşılaştırıldığında; evliliklerin yüzde 9.9 azaldığını, boşanmaların ise yüzde 4.8 arttığı görülüyor. Ancak boşanma her kentte aynı süreçte sonuçlanmıyor… Mahkemelerin yoğunluğu sebebiyle İstanbul’da bir davanın karara bağlanması aylar hatta yıllar sürerken, iş yükünün az olduğu beldelerde sonuca daha çabuk ulaşılıyor. Yeni Aktüel dergisinden Sinem Barkın, adliye koridorlarını arşınlayarak, avukatların Anadolu’ya düzenlediği boşanma turlarını mercek altına aldı.

TATİL YERİ SEÇER GİBİ
Boşanmalardaki artışın aile mahkemelerini nasıl etkilediğine baktığımızda; karşımıza sıra bekleyen yığınla dava dosyası çıkıyor. Dosyalar yığıldıkça mahkemelerin karar verme süreci de olumsuz etkileniyor. Davaların uzamasından şikayet edip bir an önce boşanmak isteyen çiftlerin bulduğu çözüm çok ilginç; taraflar artık haritadan şehir beğenip İstanbul dışında boşanıyor. Tıpkı Zeynep-Mert A. çifti gibi… Çift, mal paylaşımı, tazminat ve nafaka gibi boşanmanın tüm ayrıntılarını içeren bir protokolü imzalayıp boşanma davası açmaya karar vermiş. Karşılıklı anlaştıkları halde davanın altı aydan önce karara bağlanamayacağı gerçeğiyle karşılaşınca da Zeynep’in memleketi olan Merzifon’da boşanmaya karar vermişler. Bir hafta sonra ellerinde boşanma kararıyla yeni hayata adım atmışlar.

“BİR AYDA BOŞANDIK”
Hasan K.’nın yöntemi de benzer; eski eşiyle boşanma protokolü imzalayan Hasan Bey aylarca beklemek yerine, avukatının da teklifiyle boşanma davasını Samsun’da açmış: “Eski eşimle boşanma kararı alınca bir avukat arkadaşım yoğunluğun az olduğu küçük şehirlerde bu tür davaların İstanbul’a oranla çok daha hızlı sonuçlandığını söyledi. Davayı Samsun’da açtık. Bir ayda boşandık.”

İSTANBUL’A BİR SAAT
Çekişmeli bir dava yerine anlaşarak protokol dahilinde boşanmayı tercih eden reklamcı Ebru Ç. de bu konuyla ilgili epeyce mesai harcamış: “Elimizde Türkiye haritası, ‘Nerede nasıl boşanırız’ diye az uğraşmadık. En sonunda da İstanbul’a bir saat mesafede bulunan Çorlu’da boşanıp dönüverdik. İstanbul’da aylarca uğraşmak yerine iki kez Çorlu’ya gitmek yeterli oldu…” Ailesinin Balıkesir Burhaniye’deki yazlık evine giden Berna G. de tatile çıkar gibi boşananlardan… “İstanbul’dan Burhaniye’ye tatile gitmiştim. Avukatımdan eğer istersem davayı Burhaniye’de açabileceğimi, üstelik orada sonuca daha çabuk ulaşacağımızı öğrendim” diyen Berna Hanım da 15 gün içerisinde boşanıvermiş.

İKİ DURUŞMA ARASI BEŞ AY
Avukat Hakan Karakaya bundan sadece dört yıl önce anlaşmalı bir boşanma davasının anlaşma protokolü tamamlandıktan sonra bir hafta içinde karara bağlandığını şimdi ise aylarca sürdüğünü söylüyor. Avukat Atilla İstek de mahkemelerin yükünün artması sonucu uzayan dava sürecinin hem tarafları hem de vekilleri yıprattığını belirtiyor: “İki duruşma arası beş aya çıktı, bu da tarafları olumsuz etkiliyor. Boşanma davalarında bizler vekil olmanın ötesinde öncelikle tarafları yeniden bir araya getirmenin mümkün olup olmadığına bakıyoruz. Taraflar arasında çekişme söz konusuysa süreç uzadıkça gerginlik artıyor.”

İKAMETGAH ŞARTI YOK
Hemen boşanmak isteyenlerin bulduğu İstanbul dışında boşanma yöntemi yaygınlaşıyor. Çiftler duruşma yoğunluğu olmayan illerden ikamet çıkarıp sorunu aşmaya çalışıyor. Anlaşmalı boşanmalarda taraflardan her birinin duruşmada hazır bulunması halinde mahkeme yetki hususuna bakmadığı için ikamet şartı bile gerekmiyor. Yani İstanbul’un yoğunluğundan kaçanlar Türkiye’nin başka bir yerinde kısa sürede boşanabiliyor.

GÜNDE YAKLAŞIK 1200 ÇİFT MAHKEMELİK OLUYOR
284 boşanmış çiftle görüşerek ‘Mutlu Olmak İçin Evliliğin Şifreleri’ kitabını yazan boşanma avukatı Cengiz Hortoğlu, boşanmaların yüzde 70′inin basit nedenlere dayandığını söylüyor: “Ayrılmak isteyenlerin yüzde 25′i aldatılma, yüzde 22′si cinsel uyumsuzluk, yüzde 18′i ekonomik nedenler, yüzde 8′i biten aşk, yüzde 4′ü ailelerin müdahalesi, yüzde 23′ü şiddet, hakaret, küçük düşürme, değer vermeme, yalan söyleme, eşin sürekli internet başında olması, cimrilik, alkol ve kumar gibi sorunlardan şikayetçi. Karşıdaki kişiyi empatiyle dinlemek, sorunların giderilmesinde önemlidir. Evliliğin yüzde 90′ının romantizm olduğunu düşündüğüm için maddi sözleşme yapılmasını doğru bulmuyorum ama tabii bu talep sonradan gelecekse evlenmeden her şeyi konuşmak çok daha sağlıklı. Günde 1.189 kişi eşiyle mahkemelik oluyor. Bu çok ciddi bir rakam.”

BOŞANMAK ÜNLÜLERE PAHALIYA PATLIYOR
Sibel Can’ın dokuz yıllık eşi Sulhi Aksüt’e açtığı boşanma davası hâlâ devam ediyor. Mahkeme, çiftin ortak çocukları Emir’in velayeti konusunda çıkan anlaşmazlık nedeniyle henüz sonuçlanmadı.
Petek Dinçöz, sekiz yıllık flörtün ardından iki yıl önce nikah masasına oturduğu teevizyoncu eşi Can Tanrıyar ile geçtiğimiz Mart’ta boşandı.
Mehmet Ali Erbil, 2005′te evlendiği Tuğba Coşkun’dan geçen Nisan’da boşandı. Ünlü şovmen, üç milyon dolarlık daireyi kira geliri için oğlunun üzerine yaptı. Ayrıca annesiyle birlikte oturmaları için 1 milyon dolarlık daireyi de oğlunun üzerine geçirmeyi kabul etti.

Sabah Gazetesi, Günaydın Eki
07.08.2010

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !