Anasayfa Boşanma Davası Şiddetli Geçimsizlik

Şiddetli Geçimsizlik

Yazar: Avukat Ayça Özdoğan

Hemen hemen hepimiz sorunlu bir evlilik birliği ile ilgili olarak konuşulurken “şiddetli geçimsizlik” sözünü duymuşuzdur. Nedir bu şiddetli geçimsizlik? Geçimsizliğin şiddetini kim, nasıl belirlemektedir?

Halk arasında şiddetli geçimsizlik olarak bilinen madde Medeni Kanunumuzun 166. maddesinde düzenlenmiştir ve “evlilik birliğinin sarsılması” başlığını taşımaktadır. Bu maddenin ilk fıkrasına göre “Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir”

Buna göre her ailede görülebilecek gündelik, önemsiz geçimsizlikler, ufak çapta aile kavgaları, düşünülmeden, anlık söylenmiş sözler ve yapılmış hareketler evlilik birliğini temelinden sarsacak, boşanmayı gerektirecek olaylar niteliğinde değildir.

Hangi olayların evlilik birliğini temelinden sarsacağı konusunu önceden tek tek belirlemek mümkün değildir. Her olayın farklı ailelerde yaptığı etki de farklı olacaktır. Bu sebeple hakim somut olaylar karşısında, eşler arasındaki öznel ilişkiyi de gözönünde bulundurarak evlilik birliğinin temelinden sarsılıp sarsılmadığına karar verecektir.

Davada iddia ve ispat edilen olaylar, eşler arasındaki evlilik ilişkisini, bu ilişkinin devamına olanak bırakmayacak derecede etkilemiş ise şiddetli bir geçimsizlik var demektir. Yine ispat edilen olaylar, eşler arasında önemli duygu ve fikir ayrılığı ortaya çıkarmış ve bu evlilik birliğini devam ettirmek için gerekli arzuları sönmüş ise evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını kabul etmek gerekir. Yaşanan olaylar eşler açısından ortak yaşamı çekilmez hale getirmelidir. Tüm bunları ispat yükü ise davacıya aittir.

Bu anlattıklarımızdan ortaya çıkan sonuç evlilik birliğinin temelinden sarsılıp sarsılmadığı konusu hakimin takdir yetkisindedir. Hakim bu takdir yetkisini kullanırken kişisel önyargı ve eğilimlerinden kurtulmak, eşlerin ve özellikle çocukların menfaatlerini gözeterek adil bir denge kurmak durumundadır.  Takdir yetkisinin kullanılmasında hakim, eşlerin online casino sosyal ve kültürel durumlarını, eğitim düzeylerini, yaşadıkları sosyal çevreyi ve çocukların etkilenme olasılığını gözetmelidir.

Çekilmezlik unsurunun her iki eş açısından gerçekleşmesi zorunlu değildir. İspat edilen olayların eşlerden biri için ortak yaşamı çekilmez hale getirmiş olması boşanmaya karar vermek için yeterlidir.

Evlilik birliğinin sarsılması nedenine dayanarak dava açmak belli bir süreye bağlı tutulmamıştır. Ancak dayanılan olayların uzun yıllar önce yaşanmış olması ve bu yaşanan olaylara rağmen evlilik birliğinin dava tarihine kadar sürdürülmüş olması, bundan sonra da evlilik birliğinin devamına olanak bulunduğu düşüncesine neden olabilir.

Evlilik birliğinin sarsılmasına dayanılarak açılacak bir boşanma davasında kusur şartı aranmaz.  Yani  boşanmaya yol açan olaylarda davacının kusurlu veya kusursuz olması, hatta diğer eşten daha fazla kusurlu olması boşanmayı talep etmesine engel değildir. Ancak yine maddeye göre davacının kusuru daha ağır ise davalının açılan davaya itiraz hakkı vardır. Fakat bu itiraz hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir.

Medeni Kanunumuzun “evlilik birliğinin sarsılması“ başlıklı 166. maddesinin diğer fıkraları ise anlaşmalı boşanma ile fiili ayrılık nedeni ile boşanmayı düzenlemektedir. Bu fıkralar ise başka bir yazımızın konusunu oluşturacaktır.

Bütün evliliklerde tarafların her türlü geçimsizlikten uzak ve mutlu yaşaması dileklerimle….

Av. Ayça Özdoğan

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

7 Yorumlar

zeliha 28 Ağustos 2011 - 17:02

Merhaba…benim 27 haziranda esimnen sidettli gecimsizlik nedeni ile bosanma davam oldu,,,biz 2 sene oldu ki beraber yasamiyoruz,,,cocugumun karimda kalmasina ihtirazim yok ..esimde bosanmaya razi…amma hakim bizi dinledi,,,ve,,davani 07.11.2011 erteledi,,,bizden cocugun gelmesini bi de sahit istedi,,ben 2 ci mahkemede durusmada ,,,davani sonucluya bilirmiyim,,,esimin benden ev telebi yok,,,,cunki benim adima eveim yok,,bu dava 2 ci durusmada bitermi….cevabinizi bekliyorum ..tesk

Cevapla
Umida 17 Nisan 2012 - 19:49

merhaba benim adım Umida 31 yaşımdayım 3 çocuğum var. ikkizlerim 2 yaşında bi de 8 aylık oğlum var. kendim yabancı uyrukluyum Turkiyede 5 senedir kalıyorum eşimle çok sık kavga ediyoruz, ve son tartışmamızda bana şiddet uyguladı. eşimle nikahım var ve çocuklarım da Turkiye vatandaşı. eger boşanırsam benim bi haklarım varmı Turkiyede. yoksa memleketime gitmek zorundayım. ama çocuklarım ne olacak? benim çocuklarımdan başka kimsem yok.

Cevapla
tugba tekin 07 Haziran 2012 - 18:49

sevgili Umida bence bunubi avukata danış ama bildiğim kadarıyla seni sınır dışı edemezler cocuklarından dolayı veyada direk ordakı nufüs daıresine sor.

Cevapla
ibrahim 16 Temmuz 2012 - 10:11

merhaba beım adım ibrahım esimle cok siddetli gecimsizligim var .esım teyzemın kızı 6senedır bu evliligi yurtmek ıstıyorum ama mumkun olmuyor .benım istedigimin hiç birseyı kabul etmıyor .aksını yapıyor ilkaz ediyrum .yıne devam ediyo ve cok kıskanç akrabalarımdakı kızlardan bile kıskanıyor .ve ileri derece kötü kelımelr konusuyror .annesıne cok düşkün baclarını cok seviyro elınden gelse onlar için beni degiş okadar kı düşkün .şunu da söylüm iki tane erkek oglum var biri 5 yasında diyerı ise 3,5 yasında ne yapacamı bilmiyrum dava acam ama sonuç neyı gösterır bilmiyorum ? yasım 27 kendime ait oto lastik tmir dukkanım var .dukkanda ise kırada oturyrum.benım deyıl kıracıyım . bide 1+1 evım var mustakıl onlardan hak ida edebilirmi acaba kendisin hiç bir emeyı gecmemıştir bana yorum yazarsaanız sevinirim saygılarımla ibrahım .

Cevapla
melda 04 Şubat 2013 - 06:58

selamlar ben şiddet gören eşi tarafından tecavüz edilen sürekli sözlü şiddet ve tehdit altında olan ablam için sormak istiyorum ablam boşanma davası açsa iki çocuğu var 5ve2 yaşlarında ikiside ablamda kalırmı

Cevapla
hakan 05 Şubat 2013 - 21:13

bugünkü olay Bada taşıransondamlaoldu ben kabati babamda bulyom banadiyorki velen hayataevlnmem cunkübir söz kapayıyomış onuörendim

Cevapla
ferhat 04 Haziran 2013 - 13:55

merhaba ben ferhat benim eşim nisanın 9 da çocuğumuda alıp evi terketti antalyaya ablasıının yanında şuanda oradan boşanma davası açmış 4 yaşında oğlumuz var oğlumu bana göstermiyorlar sesini dahi duyurmuyorlar ben aydın nazillide ikahmetgah etmekteyim eşim antalyadan boşanma davası açmış benim antalyayamı gitmem gerekiyor yoksa ikahmetgah yaptığım semtemi mahkemeye girerim artı ben çocuğumu çok seviyorum eşimin zaten sosyal güvencesi yok şuanda bende boşanmak istiyorum oğlumun velayetini kime verir hakim çocuğumu kaçırıp antalyada olduğu içinde görme şansımı kısıtlıyorlar ve engel koyuyorlar hakimin kararı ne olur sizce teşekkürler

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !