Anasayfa Haberler Ortak Velayet Mücadelesi-Elif Olmadan Asla

Ortak Velayet Mücadelesi-Elif Olmadan Asla

Yazar: Editör

Anlaşamayan çiftlerin sorunları boşanmakla bitmiyor; hele çocuk varsa, yeni dönem daha sancılı yaşanıyor. Anne nafakanın ödenmemesinden yakınıyor, baba çocuğuyla görüşememekten. Velayet cinayetleri sık karşılaştığımız üçüncü sayfa haberlerinden.


Son olarak Aydın’ın Çine ilçesinde bir baba, 3 yaşındaki çocuğunun velayeti anneye verilince cinnet geçirerek eşini, kayınpederini ve kayınvalidesini katletti. Oysa pek çok ülkede velayetin tek ebeveyne verilmesi yerine, iki ebeveynin de ortak olduğu bir sistem yasalara girdi: Ortak velayet. Uzmanlar ortak velayetin çocuklar için en iyi çözüm olduğunda hemfikir. Türkiye için yeni olan bu sistem, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’la görüşen bir babanın girişimiyle kanun yolunda. İlk etapta boşanan çiftlere gönderilecek bir kitapçık bastırıldı, şimdi sistemin alt yapısı hazırlanıyor.

KIZINI ÖZLEYİNCE BAKANI İKNA ETTİ

Arda Numanoğlu Bursa’da bir şirkette genel müdür. 4 ay önce boşandı. Asıl şoku “Ben onu her gece ayaklarımda sallayarak uyuttum” dediği 3 yaşındaki kızı Elif’ten uzak kalınca yaşadı. Boşanma sürecinde velayet konusunu incelemiş ve Boşanmış Babalar Platformu ve Boşanmış Anneler Derneği’yle bağlantı kurdu. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf’tan randevu istedi: “Anne ve babalar boşanmadan sonra birbirlerine olan kinlerini çocuk üzerinden kusmaya devam ediyor. Sayın bakana Avrupa’da yıllardır uygulanan ortak velayetin Türkiye’de neden olmadığını sordum. Hemen çalışma başlatılması için SHÇEK Genel Müdürü’ne talimat verdi. Ardından Boşanmış Anneler Derneği’nden avukat Ayça Özdoğan, Boşanmış Babalar Platformu’ndan Necil Beykont ile bir kez daha bakanlığa gittik. Aile Araştırmaları Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşen Gürcan ile görüştük. Ortak velayet konusunda bir kanun oluşumu için hemen çalışma başlattılar.”

ÇOCUĞUN PSİKOLOJİK GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ

Avukat Ayça Özdoğan (Boşanmış Anneler Derneği Başkan Yardımcısı)
“Anne şefkatine muhtaç çocuğun yararına olacağı kabul edildiği için bizde velayet daha çok anneye verilir. Peki olması gereken ve doğru olan nedir? Boşanma sonrasında da anne-babanın rollerinin aynen devamı ve tüm sorumlulukların eşit olarak paylaşılması. İşte bunun hukuktaki karşılığı da ortak velayet. Artık bütün dünyada ortak velayete doğru bir gidiş var. Evet, ortak velayeti kötüye kullananlar olacaktır ama ortak velayet, çocuğun psikolojik gelişimi açısından önemli bir şey.

100 BİN ÇOCUK BABASIZLIĞA MAHKUM

Necil Beykont, Boşanmış Babalar Platformu’nun kurucusu.
“Çocuklarını çok seven, eşinden boşanmış veya boşanma sürecinde olan babalarız. Bazılarımızın eski eşi çocuğumuzla görüşmemizi engelliyor. Bazılarımızınki çocuğumuzla ilişkimizi zedelemeye çalışıyor. Kimimiz mahkeme kararlarındaki baba aleyhine hükümlerin mağduru. Ama hepimiz, eşten boşanmanın, babalıktan boşanmak olmadığını düşünüyoruz ve bunu savunuyoruz. Hepimiz, çocuklarımızın anne sevgisi kadar baba sevgisi ve ilgisine de ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. “Ebeveyne Yabancılaştırma Sendromu” denen vahim durumun varlığını duyurmak ve ortak velayetin Medeni Kanun’da da yer almasını sağlamak için çalışıyoruz. Aile mahkemeleri boşanma sırasında çocuk hakları konusuna sadece iki yönden bakıyorlar: Çocuğun anneye ihtiyacı ve babanın maddi katkısı. Çocuğun babaya ihtiyacı veya çocuğun babasının katkılarına ulaşma hakkını düşünemiyorlar. Kendilerini hem yargıç, hem pedagog, hem psikiyatr, hem de psikolog yerine koyabiliyorlar. 10 yaşında bir çocuğu ders saatinde duruşma salonuna getirtip herkesin önünde “babanla iki haftada dört saat görüşmek sana yetiyor mu?” sorusunu sorabiliyorlar. 4 yılda başvuran 25 bin kişi ve gelen mesajlardan dehşet verici bir tablo ortaya çıkıyor. Maalesef bugün ülkemizde 100 binden fazla çocuk, boşanma sonrası babasızlığa mahkum edilmiş durumda. Bakanlığa ve Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’ne sesimizi duyurabildik. Boşanmış Anneler Derneği de konuya bizim gibi çocuğun analı-babalı büyüme hakkı noktasından bakıyor. ‘Anne baba boşanır ama anne ve baba olmaya devam ederler’ diyorlar.”

KİTAPÇIKLAR ADALET BAKANLIĞI’NDA

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşen Gürcan:
“Kurum olarak boşanmayı değil boşanmanın sonuçlarını olumsuz görürüz. Anne-babaları ayrılmış çocukların bu yeni süreci asgari zararla geçirmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ortak velayeti gündeme aldık. Bu yıl ebeveyn ailelerin profillerini çıkarmak üzere Türkiye çapında araştırma yapıyoruz. Boşanmış Anneler Derneği ve Boşanmış Babalar Platformu ile birlikte 18 yaş altı çocuğu olan ailelere yönelik bir kitapçık hazırladık, dağıtılmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderdik. Ortak komisyon kurup, ortak velayetin yasal altyapısını oluşturmak üzere çalışma başlattık. Aile mahkemelerinde ortak velayetin çözüm olmadığını düşünen de var. Doğuş Üniversitesi ve aile mahkemesi hakimleriyle bir toplantı yapacağız, ortak velayeti tartışmaya açacağız. Bu anlamda en uygun çözümü beraber bulacağız.”

SEVABIYLA GÜNAHIYLA ORTAK VELAYET

Psikolog olan Beyhan Budak boşanmış kadınlara terapi yapan bir uzman. Ortak velayet konusunda çalışmaları var. Sistemin artılarını ve eksilerini değerlendirdi:

SİSTEMİN ARTILARI

* Çocukların rol-model olarak anne ve babalarından ayrı kalmaması, çocuk gelişimi problemlerinin, bu sistemde yaşanmaması.
* Çocukların boşanmayı travmatik yaşamasına sebep anne ya da babadan ayrı kalması. Boşanma sonrasında hem anne hem babayla birlikte olması, travmayı en alt düzeye indirecektir.
* Çocukların tüm sorumluluklarının tek bir ebeveynin omuzlarına yüklenmesinin yarattığı tükenmişlik sendromu, sorumluluk paylaşılırsa ortaya çıkmayacaktır.
* Çocuğundan ayrı kalan ebeveynin sadece belirli günlerde çocuğuyla görüşmesinden dolayı sıcak ve samimi iletişim eksikliği oluyor. Düzenli olarak birlikte olmak bunu engelleyecektir.

SİSTEMİN EKSİLERİ

* Ortak velayet, iyi niyet üzerine kurulup başlarda iyi gitse bile daha sonra ebeveynlerden birinin durumunun (iş ya da şehir değişikliği gibi) değişmesi sonucunda sekteye uğrayabilir. Bu durum çocuk açısından sıkıntı yaratabilir.
* Eğer boşanan eşler birbirlerine karşı düşmanca duyguları bir kenara bırakmazlarsa, bu durum ortak velayetin gidişatını tehlikeye sokabilir.
* Ayrıca bazı durumlarda, ortak velayet, çocukların anne ve babalarının bir süre sonra tekrar birleşecekleri konusunda ümit beslemelerine neden olabilir.

ÖNERİLER

* Anne ve babaların ortak velayeti neden istedikleri konusunda emin olmaları gerekir.
* Çocuğun birbirine uzak evlerin birinden birine gitmemesi için anne ve babanın evlerinin birbirine yakın olması önemlidir. Ayrıca evlerin birbirine yakın olması, çocuğun okuluna gidip gelmesi açısından da önemlidir.
* Eşler kendi aralarındaki sorunları çözememişse ortak velayet konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Çünkü ortak velayet bazı konularda ortak kararlar vermeyi ve işbirliğini gerektirir.

BOŞANMIŞ ANNELER TARTIŞIYOR

Boşanmış Anneler Derneği’nin Yahoo yazışma grubunda boşanmış anneler ortak velayetle ilgili lehte, aleyhte görüşler öne sürüyor. İşte onlardan birkaçı:
* BOŞANMIŞ ERKEKLERİN KAZANIMI BU: Tedirginim. Çocuklarımızın alacakları eğitim konusunda en iyisini seçme hakkımız vardı, çok şükür o da kalmayacak gibi. Bu yanı güzeldi; yalnızdık, boşanmıştık ama çocuğumuza en iyi eğitimi aldırmak konusunda özgürdük, artık değiliz. Bu bence boşanmış erkeklerin bir kazanımıdır, bravo onlara!
* ZALİMİN ELİNE SİLAH VERİR: Ortak velayet konusu beni çok endişelendiriyor. Hedeflenen nedir, bundan nasıl bir iyilik çıkabilir merak ediyorum. Zaten velayet kimde olursa olsun, tarafların çocuk üzerinde değişmez hakları var. Ortak velayet bunu değiştiremez ama neyi sağlar; zulme niyetli tarafın eline silah verilmesini.
* ELMAYLA ARMUT BİRBİRİNE KARIŞTIRILIYOR: Herkes elmayla armudu birbirine karıştırıyor. Olması gereken kişisel sorunları bir tarafa bırakıp çocuğun iyiliği için ortak bir tavır göstermek. Karınızdan, kocanızdan boşanabilirsiniz ama annelikten, babalıktan asla. Bu tür kanunlar zamanla insanın zihniyetini de değiştiriyor.

BOŞANMIŞ BABALARIN FERYADI

Boşanmış Babalar Platformu’nun 25 bin üyesi var. Ülkenin her yerinden mail yoluyla iletişim kuruluyor. İşte bu maillerden örnekler:

* OĞLUMU HIRSIZ GİBİ DERS ARALARINDA GÖREBİLİYORUM: Oğlumu bir hırsız gibi ders aralarında veya öğle tatilinde görebiliyorum. Hiçbir şeyiyle ilgilenmeme izin verilmiyor. Onun yaşadıklarını, merak ettiklerini, öğrenmek istediklerini dinleyememek, onu büyürken izleyememek çok ağır geliyor bana.
* ÇOCUĞUMU İCRA YOLUYLA GÖREMİYORUM: Sayın yetkili, çocuğumu icra yoluyla bile görmem mümkün değil. Çocuk annesi tarafından korkutulduğu için gelmek istemiyor. Korkutulduğu yönünde psikolog raporu da var ama bir işe yaramadığı söyleniyor. Bu durumda ne yapabilirim?
* 2 YILDIR KIZIMI GÖREMİYORUM: 2 seneden beri kızımı ne görebiliyorum ne de telefonda sesini duyabiliyorum. Delirmemek işten değil. Anlaşarak boşandık. Ortak bir metne imza attık. Bu metinde baba kızını istediği zaman görebilir yazıyor. Kadın erkek eşitliği diye bağrışılan bu devirde kadınların bu üstünlüğü nereden geliyor anlam vermek imkansız.

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU’UNDAN ORTAK VELAYET

İsviçre Medeni Kanunu’nda ortak velayet şu şekilde düzenlenmiş:
“Hakim, anne ve babanın ortak dilekçeleri ile talep etmeleri halinde, çocuğun yararı ile bağdaşması ve hakimin onayına, çocuğun yükümlülüklerine katılmaları ve nafaka giderlerini paylaşımlarını belirten bir anlaşma sunmaları koşuluyla, velayet hakkının anne ve baba tarafından birlikte kullanılmasına karar verebilir”

11 Nisan 2010- Hürriyet Gazetesi Pazar Eki

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

9 Yorumlar

ETHEM KOCATEPE 25 Haziran 2010 - 20:29

Arkadaşlar hepinize selam benim derdimden acaba kac bin kişi var bu ülkede.benim durumum biraz daha farklı 2006 yılında boşandık eski eşim cocuğu vermemeye benden kacırmaya BANA COCUĞUMU DÜŞMAN ETMEYE BAŞLADI .Bu yıllarca sürdü bunun üzerine velayet davası actım 17 ay mahkeme sürdü izmirdeki mahkeme bizi ege ünüversitesine sevk etti oradan aldığımız raporda heyet kararsız kaldı.daha sonra 9 eylül üniversitesi cocuk psikoloji ana bilim dalı başkanlığına sevk etti 8 ay inceleme sürdü ben 8 eski eşim11 oğlum7 defa görüşmeye aldılar cıkan raporda annenin narsisizm hastası olduğu başkalarını ihmal edecek durumda olduğu annelik yetilerini sahip olmadığı cocuğun ise babayı daha cok algıladığı anneyi secmede zorluk cektiği babanın yanında kalmasının cocuğun gelişimine daha cok olumlu etki yaratacağını heyet raporu verdi.heyette 3 imza vardı 2 si bayan ve profösör daha sonra aile mahkemesi adliyenin petegog vasıtasıyla sosyal bilimci ile birlikte aynı kararı verdi.bunlarda bayandı.ve sonucta mahkeme cocuğun velayetini ilk önce tetbiren sonrada tamamn bana verdi ancak YARGITAY 2 HUKUK DAİRESİNDEKİ HUKUKU COK BİLEN HAKİMLER KARARI COCUK ANNE BAKIM ŞEFKATİNE MUHTAC DİYE BİR SEBEBLE MAHKEME KARARINI BOZDU anne şefkatini veremiyeceği dr heyet raporuyla sabitlenmiş bir kadını haklı buldu.ve ben cocuğumu bulamıyor sesini bile duyamıyorum.ŞİMDİ SORUYORUM BUNU NERESİ HUKUK. BU COCUĞUN ANNE BAKIM ŞEFKATİNE MUHTAC OLDUĞUNU BU RAPORU VERENLER UZMAN KADRO. YAŞ HADDİNE 2 YILI KALMIŞ HAKİM NEDEN 17 BOYUNCA MAHKEME YAPTI.YARGIYAY BU COCUĞU HİÇ YÜZÜNÜ GÖRMEMİŞ KAĞIT ÜZERİNDE İNCELEME YAPARAK VERDİ BU KARARI BUNLARDAN BAŞKA BİRİ BİLMİYORMUYDU ANNE BAKIM ŞEFKATİNİ.HEPİNİZE SAYGILAR SUNUYORUM

Cevapla
dertli baba 07 Temmuz 2010 - 08:37

ethem kardeşim bende bu ülkede hukuk olduğuna inanmayanlardanım ben daha boşanmadım mahkeme bu ay içinde olacak ama 3 aydır kızımı göremiyorum 3 yaşında ama çok akıllı bir kız çocuğu annesi benden kaçırdı 3 ay oldu evine gitsem tehdit ediyor diyecekler,şurda görüşelim desem sen tehdit ediyorsun buralara gelme diyorlar,daha boşanma bile olmadı bu nasıl adalet polis karışmayız sen babasısın diyor jandarma karışmayız diyor daha boşanmamışsınız yahu ben ne yapacağım ,o kız başkasındanmı oldu ki ben yanaşamıyorum onlar beni tehdit ediyor ben etmiyorum bu ne böyle yaaa
biri yardım etsin yaaa sabır çatladımmı da olmıcak

Cevapla
Serdar Aslan 24 Eylül 2010 - 20:50

arkadaşlar bizim gibi babalar çok ama bayanlar gibi sesimizi duyuramıyoruz sorun burda.türkiye hukukunda baba diye bir kavram yok. eşlere nafaka öde gerisini boşver çocuklarımız bizlere karşı silah gibi kullanılıyor ama gören duyan bir adalet sistemi yok

Cevapla
ethem 01 Ekim 2010 - 01:03

Arkadaşlar hepinize ilk önce merhabalar yaklaşık 6 ay oldu bu siteye üye olalı biliyorum ortak velayet bizlere yetişmez ama bizden sonrakilere ne yapabiliriz bu ülke öyle bir ülkeki toplumun faydası olan kararlar 10 yılda yasalaşıroda bize fayda etmez hukukta bir kavram vardır gec gelen adalet adlet değil derler bu ülkedede adalet olmadığına göre eğer adalet olsaydı bu ülkede.biz bu gün bu durumlara düşmezdikarkadaşlar görüşelim bu siteyi arkadaş edinme cevreyi geliştirme olarak kullanmayalım.dünya bizim olsa ne olur var olan cocuklarımız yok bizim arkadaşlar ne yapıyoruz hangi aşamadayız ne zaman cocuklarımızla uyanabileceğiz ethemkocatepe@hotmail.com 0 505 213 62 54

Cevapla
SERPİL KURGUN 18 Nisan 2011 - 13:23

Ben Siz babalarla aynı sorunları yaşayan bir anneyim,üç çocuğumu 19 aydır öpüp koklayamıyorum.Hissettiklerinizi anlıyorum,bunun kadın veya erkek olmakla bir ilgisi yok.Hepimiz insanız ve yavrularımıza karşı aynı duyguları besliyoruz.Ama,maalesef velayeti kendisinde olan ayrılığı sindirememiş anne veya babalar sadece egolarını tatmin etmek için masum yavrularımızı kullanıyorlar.Bu nasıl bir vicdandır,bu nasıl bir adalettir;bunun tartışmasına girmek istemiyorum.Bir gölge gibi yavrularımın arkasındayım,çünkü onlara yaklaşamıyorum.Çocuklarım korku ,baskı ve beyin yıkama yöntemleriyle benden uzaklaştırıldı.Bütün yasal girişimlerim sonuçsuz kaldı.Hiç yapmak istemediğim halde mahkemenin bana verdiği kişisel ilişki hakkımı icra memuru polis ve pedagogla yerine getirmek için
yaptığım girişimde babanın tutumunu görmesi
ne rağmen;pedagogun çocukların anneyi görmek istemediklerine dair oluşturduğu raporuyla bütün umutlarım söndü.Şimdi ne yapayım,devletin bulamadığı çözümü ben mi bulayım??????????Gazetelerin üçüncü sayfa haberlerine hergün bir yenisi eklenmekte.KADINIMIZ DA ERKEĞİMİZDE EKSİK…EKSİK insanların hatasını bu yavrular mı çekecek????Yavrum diye diye içleri yanan analar babalar mı çekecek????Çocuklarımız bir daha çocuk olmayacak,geçen yıllar bir daha yaşanmayacak….BİZLERİN DE İŞİ YÜCE RABBİMİZE KALACAK….

Cevapla
pelin 29 Temmuz 2011 - 17:34

velayetin bende olduğu halde 6 yıldır kızımı çok zor görüyorum babasının zorbalıkları yüzünden kendi kızımı babasının gönlü olursa görüyorum bu ne biçim iştir ya davalar açtım görüş günü göstermedim (daha önce kaçırmıştı görüş günü)kapıyı kırdı yine aldı elimden savcının bana dediği niye göstermedin yine ben suçlu oldum..büyük bir sabırla kızımın büyümesini bekliyorum …tek mağdur erkekler değil..

Cevapla
Avukat 08 Nisan 2013 - 08:11

Ne yazık ki boşanma ve aile içi ilişkilerde çocuklar ciddi anlamda psikolojik baskı altında bırakılıyorlar. Ortak Velayet talep eden dava esnasında her türlü role bürünen sevgili babalarımız ne yazık ki konu çocuğun bakımı yaşamı hastalığı ve eğitimi söz konusu olduğunda telefonlarını dahi açmıyorlar. Burada ne yazık ki olayın tek mağduru var Devlet tarafından denetimsiz bir şekilde sadece annelerinin insiyatifine ve bakımına terk edilmiş çocuklardır. Çocuk büyütmek insanın hayatının önceliği ve özgürlüklerinin tamamen kısıtlanmasıdır. sadece bakıp çok seviyorum ve özledim mantığıyla hareket edilemez. Ortak velayeti tartışmak yerine Türkiye’de çocukların hak ve yaşamlarının sağlanması için onlar için takdir edilen maddi koşullar gözdeen geçirilmeli Ve Devlet tarafından nafakaları sağlanmalı, yaşam koşulları denetim altında tutulmalı ve eğitim ve sağlıkları garanti altına alınmalıdır.

Cevapla
Murat Emin 11 Ekim 2014 - 12:44

Değerli Arkadaşlar, yaşadığımız zaman diliminde en aktüel bilgi kaynakları bile bir önceki yıl yayınladığı yada aktardığı bilgiyi yeni bulgulara ve ihtiyaçlara göre yeniliyor yada düzeltiyor.1985 yılında neyüdüğü bilinmez insanların, hangi şartlarda nasıl yaptıkları bilinmeyen yasalardan ADALET beklemek bence biraz kendimize gereksiz dert edinmektir.
HUKUKUN temel kavramlarından biride realiteye (Gerçekliğe) ve fiiliyata bakmasıdır.Acınacak bir durumdur ki Dünyada bu durum tamamen Dokümantel hale gelmiştir. Evrak üzerindeki bilgilere göre kararlar alınmakda ve uygulanmaktadır…….. MAHKEMESİ Hakimi demez ki “Aga burda böyle yazıyo ama bi gidip bakın bakalım bu adam orda mı ?” Benim şahsen bildiğim şahıslar var beyan adresiyle gerçek ikameti çakışan, velhasılı kelam ; şuan yürürlükde olan kanunlar adeta çürümüş,işgörmez ve tıkanmaz vaziyettedir.Vesselam

Cevapla
ergün dinçer 17 Mart 2017 - 12:46

bu sorun ancak velayeti elinde bulunduran taraf görüş günlerinde çocuğumuzu okula gönderir gibi kapıya çıkaracak.karşı taraf gelmdiyse evine geri dönecek.en iyi pedagog annedir babadır.okula gönderir gibi görüş günlerinde kapıya çıkarmadımı anında velayet değişecek. çözüm bu.10 yıldır icra ile alıyorum.son dönem çocuğum büyüdü ama şimdide çocuk istemiyor ezberi uydurdular,daha neler neler güya ben aldığımda aç bırakmışım dövmüşüm.2 yaşındaki kardeşi bile dövmüş, oysa çocuğumun pedagog raporunda ezbemrisi konuşuyor, babanın yanında güzel vakit geçiriyor fotoğraflalarla ispatlı vb.herşeye çözüm bulan hükümetimizden en acil buna çözüm istiyoruz.çözümüde ancak benim dediğim gibi kesinlikle eminim.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !