Anasayfa Boşanma Psikolojisi Ombudsman Desteği Aileleri Boşanmaktan Vazgeçiriyor.

Ombudsman Desteği Aileleri Boşanmaktan Vazgeçiriyor.

Yazar: Editör

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ankara’da yapılan ‘Evlilik Öncesi Eğitim Programı Eğiticilerin Eğitimi Semineri’ne katıldı.Bakan Fatma Şahin; pilot illerde ombudsman desteği alan ailelerin önemli bölümünün boşanmaktan vazgeçtiğini tespit ettiklerini vurguladı.

Bakan Şahin, “‘Bize boşanmak istiyoruz’ diye gelen 25 aileyi ombudsmana yönlendirerek, ‘neden ayrılıyorsunuz? Eğer şöyle yaparsanız evliliğinizi kurtarırsınız’ gibi yönlendirmeler yaptık. 25 aileden 5’i boşanmaktan vazgeçti. Demek ki insanların bu tür ombudsmanlık hizmetlerine ihtiyacı var” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği ile yaptığı çalışmada evlenmek üzere belediyelere başvuran çiftlere evlilik öncesi kısa bir eğitime de tabi tutmayı hedeflediklerini belirterek, ” Bu eğitimlerde gelenek, görenek ve inançlarla bezeli, bilinçli şekilde evlenen çiftelerin gelecekte yaşayacakları sıkıntılara hazırlamayı hedefliyoruz. Bunu yapabilirsek, çiftler karşılaştıkları küçük bir sorun da hemen boşanma kararı almayacaklarına inanıyorum. Boşanma kararı sadece çiftleri etkilemiyor, yakınlarını ve toplumu da derinden etkiliyor” şeklinde konuştu.

250 kişinin katıldığı seminere, nüfusu 2 binin üstünde belediyelerin tıp, hemşire, hukuk, öğretmenlik, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, sosyal hizmetler, sosyoloji, çocuk gelişimi formasyonuna sahip personelleri yer aldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ve belediyelerle ilgili birimlerde görev yapan personele yönelik eğitim; 2 gün sürecek. “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri, Aile İçi İletişim Temel Unsurları, Evlilik Çatışmasına Sebep Olan Faktörler ve Çözüm Yolları, Aile Hukuku-Nişanlılık-Aile içi Şiddet-Mal Rejimi, Evlilik ve Sağlık-Üreme Sağlığı-Aile Planlaması-Üreme Bozukluğu ve Yardımla Üreme Teknikleri” konularında verilecek eğitimlerle; programın yaygınlaştırılıp geniş kitlelere ulaşılması amaçlanıyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Yorumlar

melisa 26 Nisan 2013 - 11:07

bazen boşanmak da bir çözüm olabilir her iki taraf evli kalarak üzülecekse ayrılmalılar bence

Cevapla
ali sanal 14 Mayıs 2014 - 17:16

Boşanmak istemiyorum ama karım istiyo yardim edin bans

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !