Anasayfa Aile İçi Şiddet Kürtajla bu bebeği alın yoksa canıma kıyarım…

Kürtajla bu bebeği alın yoksa canıma kıyarım…

Yazar: Ayşe Türkmen

Bir kadının haklı isyanına feryadına kim kulaklarını tıkayabilir ki?
Evlenmek; anne olmak; mutlu yuva kurmak…
Evciliklerde bile hayalidir kız çocuklarının
Hayaller mutlu başlıyor mutlu bitmiyor ne yazık ki çoğu zaman.

Evli yada bekar; tecavüzle yada gönüllü bir beraberlikle
Ne şekilde hamile kalınırsa kalınsın hiç fark etmez bence.
Kadın sırf Allahın kendisine bahşettiği bir organa sahip diye,
Sizce istemediği bir evlada sahip olmalı mı?

Siz istemediğiniz bir adamdan; yada istediğiniz birinden istemediğiniz bir zamanda evlat sahibi olmak ister miydiniz?
Doğanın size sundukları üzerinde hiç söz hakkınız yok mu?
Yani hayat size ne sunuyorsa onu mu yaşayacaksınız?

Size tecavüz eden adamın çocuğuna her ne kadar o sizin bir parçanızda olsa içinize sinerek gözlerinin içine bakarak onu emzirebilecek yada büyütebilecek misiniz?
Yada bunu bir kadından toplum adına beklemeye hakkımız var mı?
Bunun kararını sizin yerinize bir hâkim verebilir mi?

Kanun sizden bunu bekliyormuş…
Yâda evli bile olsanız eşiniz bunu size görev kılmış…
Doğa bunu emretmiş…
Bunu gencecik bir kadına anlatıp; haklı isyanını susturabilir misiniz?

Gazetelerden bugün okuduğum bu haber, yıllar öncesine, evladıma hamile kaldığım; problemli evliliğimde acaba aldırsam mı dediğim günlere götürdü beni.
Hala geriye dönüp zaman zaman düşündüğüm…

O dönem ben aldırmama kararı almıştım. Son 5 yılım eski eşimin gölgesinde, esaretinde geçti. Keşke diyorum o yüzden zaman zaman keşke…

Evladımı içime sindirerek büyütemiyorum. Verdiğiniz her güzellik her ayın 1. ve 3. cumartesisi bilerek bozuluyor birileri tarafından keşke diyorum…

Uykum bölünüyor gecenin bir yarısı, sarhoşun biri gene içmiş zil çalıyor; eski eş bu, kızını görme bahanesi ile gene edepsizlik mesaisinde; keşke diyorum…

Kızım babasından şiddet görüyor; keşke diyorum…

Ama bir çift kara göz bakıp da sarılıp öpünce bana duygularım değişiyor. Biliyorum, o çocuk kimden olsa kime o kadar emek çeksem bana aynı şekilde emeğim geri dönerdi. Beni severdi, ben ona tapardım. Evladım olacaktı o benim. Ona can veren ben olacaktım.

Bu çektiklerim bana teşekkür olarak dönecek mi bilemiyorum şu an. Benim her yaptığımı; hatta beni kötüleyen eski bir eş gerçeği var hayatımızda.

O sebeple keşke diyorum keşke…

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

7 Yorumlar

umit 02 Mayıs 2011 - 23:11

Keşkelerle hayatımıza yön vereceksek eger her anımız mutsuz olur,Keşkeler le mutluluğu aramaktansa gecmiş gecmiş te kaldı daha önümüzde çok yolumuz var diyerek bir daha keşkelere fırsat vermeden yaşamaya çalışsak bizler o zaman inanın o keşkeleri yapmıyarak kuzularla mutlu birer yaşamaya çalışarak kuzuların hayatlarında en az keşkelerle dolu birer yaşam nasıl sağlamaları gerektiğini öğreterek yaşasak hayatımızı.

Cevapla
ayşe türkmen 03 Mayıs 2011 - 06:40

umit bey merhaba,
doğru söylüyorsunuz. keşkeyle yaşanmıyor.
ama burda vermek istediğim mesaj yazıya, yaşadıklarıma dair çok daha farklıydı. ben artık sil baştan başladım hayata. ama diyorum ya yeni yola çıkacaklar bu çelişkileri şu an yaşayanlar için buyol zor.

çocuk evliliği düzeltmediği gibi, aman ben çocuk sahibi olayım bu bana yadigarda dememeliler. zira bizim kutsal emanet bildiğimiz şeyleri baş tacı yaptığımız değerleri birileri kullanıp zamanla külfet haline getirebiliyor. benim için iş işten geçti. bu durumda olanlara benim sözlerim. yoksa kuzum benim başımın tacı.benim durumumda olan herkesinde aynı şekilde evladına baktığını dşünüyorum.
saygılarımla

Cevapla
merege 03 Mayıs 2011 - 11:54

ayse hn, sonuç olarak öyle veya böyle bir sebepten dunyaya gelen bir evlat var. çocukların aileleri seçme gibi bir şansları yok. tıpkı bizlerinde seçmediği gibi. ben o zamanlar sevdiğimi sandıgım birinden, belki de bosanacagımı bılerekten cocuk yaptım. bile bile ladessundan eminim anneden ve babadan aldıkları bir sürü özellik var. tavsiyem. bize benzeyen özellikler bizlerin tutundukları.:)
iyi anne de var. iyi baba. kötü annede var kötü baba da. iyi insanda kötü insanda. bence iyiki de varlar farkındalıklarımız yükseliyor:)
sevgiler

Cevapla
SMILER 03 Mayıs 2011 - 14:57

Ayşe Hanım, sonuç olarak bir çift kara göz size bakıp ve sarılıp öpünce duygularınız değişiyor, herşeyi unutuyor ve dünyanın en mutlu insanı oluyorsunuz değilmi? Bu nedenle de onun hep mutlu olmasını ve en ufak bir olumsuzluğun onu etkilemesini istemiyor ve keşke diyorsunuz. Bende şunu söylüyorum keşke her çocuğun sizin gibi onu düşünen koruyan ve canından çok seven bir annesi olsa.

Cevapla
Ramazan 04 Mayıs 2011 - 06:17

Güzel bir yazı olmuş. Keşke bu yazıyı yazmak zorunda kalmasaydın. Ama hayat bu ne getireceği belli olmuyor. Çok sevdiğim bir sözü tekrarlamak istiyorum. Duyanlara duymayanlara herkese
Ne gam çekersin hey koca sersem
Dertsiz başmı olur ademiz madem.

Cevapla
ayşe türken 04 Mayıs 2011 - 08:20

hayırlısı demek lazım
hayırlısı buymuş demekki.insan yaşamı kabulleniyor zamanla.

yaşadıklarının bir amacı olduğuna inandırıyor kendisini. ben öyle yaptım mesela. sessiz çoğunluklara bir ses olmalıydı dedim. ben bunları yaşamasaydım o ses ben olmayacaktım. bir başkası olacaktı belki kabul ediyorum ama ben olmasaydım sizlerle tanışamayacaktım. güzel dostluklarım olmayacaktı.
insan bazen bu yolda öyle güzel bacılar, kardeşlikler kazanıyor öyle yaralı yürekleri sarıyorki. halden anlıyor ve balık tutmayı öğretiyorsunuz mesela çocuğuna bakmak zarunda olan bir kadına. belki mutlu bir kadın olsam bu bana aynı manevi hazzı vermeyecekti. oysa benim ilk hallerim geliyor gözlerimin önüne ve diyorum ki evet oda kuzusuna süt alabilecek. daha bir sorumluluk sahibi kadın oldum. yani her işte bir hayır var.
sevgiyle kalın

Cevapla
ayşe türken 04 Mayıs 2011 - 08:30

“hayat kimine bal börek verir kimine keder ama buda kader” tadını çıkarmak lazım hep budur felsefem.

yani ne çıkıyorsa karşımıza tadını çıkarmak. dövünüp durmanın kime ne faydası var. kaşığıma çıkanı değiştirecek miyim? bugüce sahip değilim.
ya daha kötüsü gelirse başıma diye düşünürüm. hayatla dalga geçmek lazım aslında. yoksa o bizmle dalga geçiyor. bakıyorki takmıyoruz oda bizimle uğraşmaktan vazgeçiyor.
hep güzel şeyler yaşamamız ümidiyle

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !