Anasayfa Evlilik Psikolojisi Kıskançlık Sebepleri

Kıskançlık Sebepleri

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

Başka bir makalemizde, kıskançlığı tanımlamış ve iki türlü kıskançlıktan bahsetmiştik.Bu yazımızda ise, kıskançlığın sebeplerini inceleyeceğiz.

Kıskançlığın tarihi, nerdeyse insanlığın tarihi kadar eskidir.İnsanın olduğu her yerde, kıskançlık da vardır.Normal bir kıskançlık halinde, ortada bir sebep vardır ve kıskançlık, ilişkiyi kaybetmeme gibi bir amaç taşır.Fakat hastalık düzeyinde olan kıskançlıkta, görünen sebep, yine ilişkiyi devam ettirmektir fakat bu tarz bir kıskançlık hem iki tarafı da mutsuzluğa iter hem de, kendisi başlı başına ilişki için bir tehdittir.

Hastalık Düzeyinde Kıskanç Kişilerin Özellikleri

 

 • Kişinin kendisine dair özgüveni yeterli düzeyde değildir ve kendisini yetersiz hissetmektedir:Bu durumda, birey, içten içe, belki kendi de farkında olmaksızın, karşı taraf için yeterli ve ideal bir eş olmadığını düşünebilir.Bu durumdaki kişiler, etrafındaki diğer insanların da kendileri hakkında böyle düşündüklerini zannedebilirler.Eşlerinin de kendilerini yetersiz gördüğü için, kendilerini bırakıp, başka bir insanı tercih edebilecekleri korkusu, kişiyi her zaman içten içe kemirir.
 • Geçmişteki olumsuz deneyimler: Kıskanç kişi, daha önceki ilişkilerinde ya da evliliklerinde, sonu aldatma ve ayrılıkla biten olaylar yaşamış olabilir.Bu durumda, kişi, “Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer” sözünde olduğu gibi, daha önceki deneyimlerinin etkisinden kurtulamamıştır ve yaşadığı olayları şu an ki evliliğine de genelleyip, kıskançlık tepkisi geliştirebilir.
 • Ailenin Etkisi:İnsanlar, diğer insanlarla yaşadıkları ilişkilerde nasıl davranacaklarını öğrenirken en büyük örnekleri, içinde yaşadıkları aileleridir.Ailelerin ilişkilerinde kullandığı ilişki kalıpları ve davranışları, çoğunlukla, o aile içinde yetişen çocuklar yetişkinliğe geçtiğinde onlarda da tekrar etmektedir.Örneğin, çok kıskanç bir anneye sahip olan bir kız çocuğunun, kendi evliliğinde de kıskanç olma ihtimali diğer insanlara göre daha fazladır.
 • Çocukluk Çağındaki Çözülmemiş Problemler: İnsanlar, bebeklik dönemlerinde, kendisi ve dünya arasındaki ilişki biçimlerinin temellerini atar.Bu dönemde, bebeğin, en yakın olduğu insan olan annesiyle olan ilişkisinin sağlıklı bir biçimde  gelişmesi gerekir.Bebeklerde bağlanma ilişkisi dediğimiz, bu durum, bebeğin annesiyle olan ilişkisinde, emme, gülümseme, sokulma-dokunma, ağlama ve göz teması şeklinde ortaya çıkar.Bağlanma ilişkisi, sağlıklı gelişmiş bir çocuk, annesinin onu her halükarda sevdiğini ve  yanından ayrılsa da geri döneceğini bilir.Annesiyle güvensiz ve korkulu bir bağlanma ilişkisi geliştirmiş olan çocuklar, bunun etkilerini yetişkinlikte de hissederler.Güvensiz ve korkulu bir bağlanma ilişkisi geliştirmiş olan çocukların, yetişkinlikte, kıskanç bir ilişki kalıbı geliştirmesi muhtemeldir.

 

Cinsel Kıskançlığı Ortaya Çıkarabilecek Sebepler

 

 • Eşlerin, mahrem hayatlarını, üçüncü bir kişiyle paylaştıklarına dair herhangi bir işaret(koku,saç teli, vb)
 • Eşin, karşı tarafı aldattığını itiraf etmesi,
 • Cinsel yaşamın, alışıldık sıklığının ve biçiminin değişmesi 
 • Artan cinsel ilgi ve duyguların abartılı bir şekilde ifade edilmesi 
 • Cinsel isteksizlik ve sıkılma 

 

Duygusal Kıskançlığı Ortaya Çıkarabilecek Sebepler

 

 • İlişkide doyumsuzluk ve aşkın yitimi
 • Duygusal ihmal
 • Beraber zaman geçirmede isteksizlik
 • Düşüncesizce, kaba ve saygısız davranışlar
 • Öfkeli, eleştirel ve sorgulayıcı iletişim şekli
 • Belirli bir kişi hakkında konuşmaktan kaçınma(Eşle o kişi arasında ilişki olduğu kuşkusuna sebep olabilir)
 • Suçlu ve kaygılı bir iletişim tarzı benimseme

Kıskançlık Nedenleri ve Sebepleri Hakkında Uzman Psikolog Beyhan BUDAK’ın Açıklamaları

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

mian 28 Kasım 2012 - 00:39

Merhaba, Benim bir bayanım, kendime özgüvenim tamdır ancak eskiden beri süre gelenn bir kıskançlığım var. Bir erkeğin birkadına bakarken bile aklından neler geçirebildiği konusunda çokfazla şey duydum. 9 aylık bir ilişkim var sevgilime güveniyorum aldatmayacağını biliyor olsamda, herhangi bir kadına bakması tv de olsa sokakta da olsa dayanamıyorm. O kişiyi hayal edebilme ihtimalinin olması bile beni delirtmeye yetiyor maalesef. aynı evde yaşıyoruz bir kez ben evde yokken erotik film izlediğini yakaladım, akabinde kıskançlığım daha da arttı. ki benim ne kadar sinirleneceğimi biliyor ancak farkedebileceğimi düşünememişmiş. Herneyse birdaha olmaacağı vs vs konuşuldu affettim ancak tekrar izleme veya başkasına bakma ihtimali benimahvedyor bu şimdisağlıklı mı sağlıksız kıskançlık mı? Bu düşünceler ile nasıl başa çıkmam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !