Anasayfa Sizden Gelenler Kendi Kararlarımızı Verebildiğimiz Bir Hayat Ne Kadar Güzel!

Kendi Kararlarımızı Verebildiğimiz Bir Hayat Ne Kadar Güzel!

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

Genel olarak kendinizden bahseder misiniz?

40 yaşında sağlık sektöründe çalışan bir bayanım. Hemşirelik üzerine eğitim almaya devam ediyorum.2 çocuğumla birlikte Ankara’da yaşıyorum.Yaşadığım yeri çok seviyorum.Özellikle benim hayatıma yön verecek, ciddi dergi, kitap okumayı, bana bir şeyler katacak televizyon programlarını izlemeyi seviyorum.Mesela, bilgi yarışmalarını hiç kaçırmam.

Nasıl Evlendiniz?

 

Eşimi tanımadan evlendim diyebilirim. O beni sevmiş, ailesine durumu açıklayınca da, onun ailesi, benim ailemle görüşmüş.Bu durumun sonucunda, ailem benim üzerimde onunla evlenmem için baskı uyguladı denilebilir.Yani benim hiç seçme, tercih etme hakkım olmadı.Şimdi bulunduğum yerden, geriye doğru baktığım zaman, ailemin ne kadar sığ düşünceli ve cahil olduğunu görebiliyorum.Eski eşimle daha evlenmeden, tanışma aşaması diyebileceğim bir aşamada, eski eşim kendini belli etmeye başladı.Henüz ilk görüşmelerimizde, aşırı kıskançlık göstermeye başladı.Eski eşimin kadınlar ve en başta bana hiç güveni yoktu.Evlilik hayatım boyunca bana hiç güvenmedi, beni hiç yalnız bırakmadı.Hatta işyerime gelip ya da telefon edip, beni saat başı kontrol ettiği zamanlar da oldu.Evliliğim boyunca gitgide yalnızlaştığımı hissettim.

Evliliğinizden Bahseder misiniz?

 

20 yaşında evlendim.1 yıl sonra ilk çocuğum doğdu.2 yıl boyunca, eski eşimin ailesiyle beraber yaşadık Daha sonra ayrı eve çıktık. 7 yıl sonra ikinci çocuğum dünyaya geldi. Ama evlenirken, bir gün kesinlikle boşanacağımı biliyordum. Böyle bir insanı bir ömür çekemezdim. Ama boşanmak çok uzun zaman aldı(17 yıl)Eski eşim, kendi başına karar veremeyen, hatta annesine danışmadan bir çöpü bile dışarı atamayan bir insandı. Eski eşimin ailesiyle ayrı yaşamamıza rağmen, aldığımız her kararda, eski eşimin ailesinin etkisi vardı.Bu durum evliliğimizi berbat etti.

Geriye dönüp geçen yıllara baktığınızda evliliğiniz hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

Benim eşim ilkokul mezunuydu. Çocukluğu çok kötü geçmiş. Ailesinde, bilinçli, aydın, sağlam ve sağlıklı düşünen bireyler yoktu diyebilirim. Ama eski eşim içlerinde en kötüsüydü. Evliliğimiz çok ama çok kötü geçti. Psikolojik yönden ben çocuklarım çok fazla yıprandık. Her ne kadar çocuklarımın etkilenmesini engellemeye çalıştıysam da olmadı. Çevremde benim evliliğimden başka, bu kadar kötü bir evlilik görmedim. Kâbustu bitti, diyorum. Ben bu evliliği bitirip, kendime yeni bir hayat kurdum. Bunu yaptığım için, ne mutlu diyorum.

Boşanmaya nasıl karar verdiniz?

 

Evlenirken dahi ben bu adamı çekemem, bir yolunu bulup boşanırım diyordum. Her büyük kavganın ardından boşanma kararı alıyordum fakat uygulayamıyordum. Çünkü eşim; eğer benden boşanırsan seni yaşatmam öldürürüm diyordu. Bu sözler beni çok korkutuyordu, her seferinde vazgeçmemin tek sebebi buydu. Ama bir gün ölümü göze alıp, boşanmaya karar verdim. Artık bu kısır döngüden kurtulmaya karar vermiştim.

Boşanma süreci sizin için nasıl geçti?

 

Bu dönem benim için endişe dolu bir dönemdi. Eninde sonunda ayrılacağımı biliyordum ama çocuklarımı kaybetmek istemiyordum. Çocuklarımı almasam ben boşanmışım ne işe yarardı. Mahkeme süreci sonucunda, hâkim, psikologlar ve pedagoglar çocuklarımın bende kalmasına karar verdi. Her şeyi garantiye alınca çok rahatladım. Yoksa bu dönem boyunca çok huzursuzdum.

Boşanma sürecinde çocuklarınız bu durumdan nasıl etkilendi?

 

Onlar da ya mahkeme bizi babamıza verirse, ne yaparız endişesiyle hep huzursuzdular. Boşandığım kişi beni ölümle tehdit ettiği için, annemi öldürürse, biz nerede, kiminle yaşarız endişesi hâkimdi. Daha sonra benim onlara vermiş olduğum ve güven ile bu durumu atlattılar. Çocuklarıma baktığımda, onların evli olduğumuz zamandan çok daha mutlu olduklarını görüyorum.

Çocuklarınızın boşanma sürecinden olumsuz yönde etkilenmemesi için neler yaptınız?

 

Onların her isteklerine cevap vermeye çalıştım. İsteklerini geri çevirmedim. Tüm sorunlarına akıllı ve mantıklı cevaplar vermeye çalıştım. Çok ama çok sevdim. Aşırı güven duygusu verdim. Hatta bu sebeple etrafımdan eleştiri bile aldım. Gelecekten hep olumlu bahsettim. Ümitlerini hep taze tuttum. Onların, kendilerine zararlı olmayacak, mutlu olabilecekleri isteklerini elimden geldiğince destekledim.

Boşanma sonrası hayatınızda ne gibi zorluklar oldu?

 

Çok fazla maddi zorluk çektim diyebilirim. Ama çok fazla mesai ve ek iş yaparak maddi zorlukların çoğunu atlattık. Ama en önemlisi, boşanma sonrası, sık sık eski eşim tarafından saldırıya uğradım. Bunun için bir iki kez adres değiştirmek zorunda kaldım. Halen bu saldırılar devam ediyor. Ama ben mahkemeden koruma kararı çıkarttığım için fazla bir şey yapamıyor. Bir dönem ölüm kalım mücadelesi verdiğimi hissettim. Şimdilik sadece taciz edebiliyor. Ama genel anlamda şimdi çok mutluyum.

Boşanma sürecinde ve sonrasında yaşadığınız olumsuz duyguları yenmek için neler yaptınız?

 

Bol bol kitap okudum. Çocuklarımla birlikte, gezmeye, sinemaya, alışverişe ve arkadaş toplantılarına katıldım. Kendime yeni arkadaşlar edinip, duygularımı onlarla paylaştım. Çocuklarımla hoş ve kaliteli vakit geçirmeye çalıştım. Hayatımda planlar yapmaya başladım. Bundan sonra neler yapmak istediğime dair planlar yaptım. Elimden geldiğince onları uygulamaya çalıştım. Hayatın bizi oradan oraya sürüklemesine izin vermedik, biz onu sürükledik. Kimselerin işine, hayatına karışmadık, kimsenin de bizim hayatımıza karışmasına izin vermedik. Kararlarını bizim aldığımız bir hayat çok eğlenceli.

 

Evlilik hayatınızı değerlendirdiğinizde, bir daha asla yapmam dediğiniz şeyler var mı?

 

İlk boşanma aşamasında ve sonrası geçmişe yönelik pişmanlıklarım oldu.ama şimdi bunun üzerine fazla düşünmüyorum.Önüme bakmaya çalışıyorum.Artık çocuklarım ve ben nasıl rahat edersek öyle yaşamayı tercih ediyoruz.Her şeyin insan için olduğunu düşünüyorum.Eski eşim benim için yanlış kişiydi.

Evliliğinizi düşündüğünüzde, boşanmanın hala tek çözüm yolu olduğunu mu düşünüyorsunuz?

 

Evet. Karşınızdaki kişi yanlışsa evet. Kötü bir hayat çekilmez. Eğer bu seni, çocuğunu ve çevreni etkiliyorsa, mutlaka boşanılmalı diye düşünüyorum. Çünkü çözümlerin faydası yoksa başka çare yok. Önce sorunlar çözülmeye çalışılmalı, olmuyorsa boşanılmalı.

Son olarak boşanma sürecindeki çiftlere ne önerirsiniz?

 

Öncelikle , çözüme yönelik bütün alternatifler değerlendirilmeli.Bütün çözüm yolları denenmeli.Eğer her şeyi yaptığınızı düşünüyorsanız ve hala sorunlar çözülmediyse, bence insanlar boşanmalı.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Yorumlar

ayşe türkmen 08 Şubat 2011 - 10:22

Beyhan Bey,son zamandaki saldırı ve boşanan kadının bile saldırıya maruz kalıp eski eşi tarafından öldürülmesi mahkemelerin kararlarını yeniden gözden geçirmesine sebep oldu.

ben kendi adıma bu kararı vaktiyle alamamış ve çok şükür bugüne kadar daha kötü bir saldırı ile karşılaşmamış bir ayrılmış bayan olarak şunu söyleyebilirim ki, bu hikayedeki bayan çok ama çok şanslı.

Boşandıysanız mahkemeler koruma kararı vermiyorlar. Size ciddi bir yaralanma fiziksel bir hasar bırakan rapor soruluyor. Gece eviniz basılmış, yolunuz kesilmiş, telefonla tehdit edilmişsiniz kimsenin umurunda değil.

Ve o anda bile çocuğunuzun yanında dik durmak, ağlamamak zorundasınız. ve inanın hemşire bayanın yaptığını unutmak için kitap okumak gibi bende yapan bir bayan olarak diyebilirm ki, okuduklarınızdan geriye hiçbirşey kalmasa da kitap okurken bikilen sadece boynunuz.
sizin içinde evladınız içinde bu yeter

Cevapla
lady 30 Kasım 2012 - 07:31

ben şuan eşimle çok mutsuzum tıpkı yukardaki anlatılan gibi eşim bana hiç güvenmedi evliliğim boyunca ve evleneli 4 sene oldu bir çocuğum var hala güvensizlik her kavga ettiğimizde beni babamın evine gönderme isteği oluyor ben susuyorum sırf çocuğum için bi kavga ettiğimizde bana o dedi ben o lafına çıkıp anneme gittim şimdi kavga olduğunda yine kacacaksan söyle ben bırakıyım diyo artık hiç mutlu olamıyorum ne yapmalıyım bilmiyorum geçengün biz evlenmeden önceki komşumuzun kızını görmüş yanındaki arkadaşları o kızın iyi olmadığını söylemişler kötü yolda olduğunu söylemişler benimki eve geldi suratı beş karış neymiş sen o kızla arkadaşmıydın diyor ben konuyu daha anlamış deilim bana hiç birşey anlatmadı bana sende onun gibisin tavrını yapıyo Allah yukarda şahit ben kızdım artık neoldu suratının hali ne diye sordum bana şöyle dedi o komşunuzun kızı an ağar o yumuş dedi ben de tamam benle ne alakası var dedim senin arkadaşın deilmiydi diyo ben yanlış kişilerle arkadaşlık yapmam dedim bana tuttu ne dedi seni sorgusuz sualsiz babayın evine bırakıcaktım diyor ne için biliyomusunuz bizim komşumuz diye bukadar güvensiz bi insan görmedim be senin 4 senelik karınım bana hiç inannıp güvenmez beni deil bi ekmek almaya balkonda görse kıyameti koparıyor ben böyle biriyle yaşamak istemiyorum ne yapsam bilmiyorum daha bebeğim deküçük neyaparım artık boğulurum gittikçe

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !