Anasayfa Aile İçi Şiddet Kapıdaki Tehlike: Aile İçi Şiddet

Kapıdaki Tehlike: Aile İçi Şiddet

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

  cocuk-şiddet

   Eşinizin size veya çocuklarınıza ya da sizinle aynı evde yaşayan akrabalarınıza yönelik,Sizinle aynı evde yaşayan herhangi bir akrabanızın, size ya da evdeki diğer kişilere yönelik,

   Evli olmanıza rağmen kendi isteğinizle veya mahkeme kararıyla  ayrı evlerde yaşadığınız eşinizin, size yönelik; tehdit baskı ve kontrol içeren,fiziksel,cinsel, ekonomik veya psikolojik zarar görmenize veya acı çekmenize sebep olan her türlü davranışı AİLE İÇİ ŞİDDETTİR.

  ŞİDDET TÜRLERİ

  A-) Fiziksel Şiddet

  Tokat atmak, tekmelemek, yumruklamak, hırpalamak, kolunu bükmek,boğazını sıkmak,bağlamak,saçını çekmek, kesici veya vurucu aletlerle yaralamak, kezzap veya kaynar suyla yakmak, vücudunda sigara söndürmek,ellerini ayaklarını ezmek,sakat bırakmak,işkence yapmak,sağlıksız koşullarda yaşamaya mecbur etmek, sağlık hizmetlerinden yararlanmasına engel olarak bedensel zarar görmesine neden olmak gibi eylemler fiziksel şiddettir.

  Kadına yönelik fiziksel şiddetin en ağır biçimlerinden biri töre/namus bahanesiyle kadına uygulanan şiddettir.Kadının giydiği kıyafet,gittiği yer, yabancı kişilerle konuşması, evlilik dışı ilişkisinin olması, evlilik dışı hamile kalması, bakire olmaması, ailenin ya da akrabalarının uygun gördüğü kişi ile evlenmek istememesi, boşanması gibi bahanelerle kadına eşi ya da akrabaları tarafından şiddet uygulanması ya da öldürülmesi  töre ve namus bahanesiyle kadına uygulanan şiddettir.

  B-)Psikolojik Şiddet

  Bağırmak,korkutmak, küfür etmek, tehdit etmek, hakaret etmek, ailesiyle akrabalarıyla, komşularıyla, arkadaşlarıyla ya da başkalarıyla görüştürmemek, eve kapatmak, küçük düşürmek, çocuklarından uzaklaştırmak, kıskançlık bahanesiyle sürekli kontrol altında tutmak, başka kadınlarla kıyaslamak, kadının nasıl giyineceği, nereye gideceği, kimlerle görüşeceği konusunda baskı yapmak, kadının kendini geliştirmesine engel olmak gibi eylemler psikolojik şiddettir.

  C-)  Cinsel Şiddet

  Evli olduğu kişi bile olsa kadını istemediği yerde, istemediği zamanda ve istemediği biçimlerde cinsel ilişkiye zorlamak, cinsel organlara zarar vermek, çocuk doğurmaya ya da doğurmamaya, kürtaja, enseste(akrabalar arası cinsel taciz ve tecavüz), fuhuşa zorlamak, zorla evlendirmek, telefonla-mektupla ya da sözlü olarak cinsel içerikli rahatsızlık verici davranışlarda bulunmak gibi eylemler cinsel şiddettir.

  D-)  Ekonomik Şiddet

  Para vermemek veya kısıtlı para vermek, ailenin tasarrufları, gelir ve giderleri konusunda bilgi vermemek, kadının mallarını ve diğer gelirlerini elinden almak, çalışmasına izin vermemek, istemediği işte zorla çalıştırmak, çalışıyorsa iş hayatını olumsuz etkileyecek kısıtlamalar getirmek, aileyi ilgilendiren ekonomik konularda kadının fikrini almadan tek başına karar vermek gibi eylemler ekonomik şiddettir.

  BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

  3 Yorumlar

  ayla akbaba 20 Kasım 2011 - 22:39

  Hem şiddet hem ekonomik şiddet,darp raporu,evden uzaklaştırma kararına rağmen başına poşet takarak boğma girişimi vs vs daha önemlisi yaşadığın yeri istemeden terke sebebiyet,yapmak istemediğin şeyleri yapmaya mecbur olmak,bunlar hangi yaşta yaşanırsa yaşansın kolay değil elbet.Ama elli yaştan sonra bir o kadarda ağır.İnsanın üzerine kandırarak işyeri açmak,dolandırıcı konumuna girmemek için zararı yılların birikimi ile kapatmaya çalışmak,vergi borcu,bağkur borcu yüzünden sağlık yardımı alamamak ve intikam aldım diyen koca.İlk eşimden yirmiki yıl evli kaldım.Kumar yüzünden işten atıldı.Boşandım.Onbir yıl sonra tekrar evlendim.Kandırıldım.Bu süre içinde iki ay kadar evli iken yatak odasından uzatılan takı çantası komşuların ihbarı ile eve gelen polislerden öğrendim.Tehditler ve evi terk ediş izledi.Her şikayette yetersiz kaldım.Antalya savcısı hırsızlık aileden olunca dosyayı kapatıyoruz dedi.Şikayetçiyim dedim,olsuuun dedi.Bumudur adalet.Bumudur buruşuk mendil gibi her türlü zulme maruz kalan kadına kayıtsız kalmak,hukuk adına.Güldürmeyin beni be.Nerde türkiyede kadına sahip çıkmak.Aksine en geri kalmış ülkede dahi olmaz bunlar.Bumu çağdaş türkiye.Bu yazılanlar ispatlı.Kapak olsun TBMM ne..!

  Cevapla
  YILMAZ 05 Temmuz 2012 - 19:19

  MERHABALAR,
  PEKİ SİZE BİRŞEY SORACAM 6284 SAYILI YASAYI BAHANE EDİP EŞİNİ EVDEN UZAKLAŞTIRAN VE DAHA SONRADA ÇOCUKLARI ALIP EVDEN AYRILAN BİR BAYANA NE DENİR.
  HİÇBİR DARB YOK,KAVKA YOK.HİÇBİR YARALAMA YOK TAMAMEN KEYFİ HAREKET SİZ BENİM YERİMDE OLSANIZ NE DERSİNİZ.
  BU KANUN BANA SORARSANIZ HERZAMAN Kİ GİBİ DEVLETİMİZİN YAPTIĞI EKSİK ÇIKMIŞTIR.

  Cevapla
  MUSTAFA 03 Ağustos 2012 - 12:12

  Kadınların piskolojik şiddet uygulayarak erkeğin bir tokat atmasıyla hemen şikayet ediliyor ve yapılmayanı yapmış gibi bin bir yalanla süslüyor bunun sonucunda. erkek 1 ay uzaklaştırma alması ne kadar doğru. hele bu erkeğin parası ve kalacak yeri yoksa ne yapabilir düşünün. eve döndüğünde yine aynı piskolojik baskı ve eşi ile cinsel birlikteliği nasıl yapar yine bana iftira atıp adının tecavüzcü olarak çıkmasından korkarak birlikte olur. kanunlarımızın iyice düşünülüp tekrar yazılmalı. mağdur erkekken kadın herzaman haklı gösteriliyor anlamış değilim.

  Cevapla

  Yorumunuzu Bekliyoruz !