Anasayfa Evlilik Psikolojisi İslam’da Nişanlılık

İslam’da Nişanlılık

Yazar: Editör

Nişan, evlilik öncesi evliliğe hazırlık dönemidir. Nişanlılık dönemi, evlenecek kişilerin ve ailelerin birbirlerini tanımalarını sağladığı gibi bir çeşit evlilik provası sayılabilir.. Nişanlanma, ülkemizde ve kültürümüzde yaygın bir âdet olduğu gibi, dinimizde de yeri olan bir durumdur..

Nitekim Peygamber Efendimiz, Hz. Aişe ile üç sene kadar nişanlı kaldıktan sonra evlenmişlerdir. Bu sebeple, nişan aynı zamanda bir sünnet sayılmaktadır. (Müslim, Nikâh, 69) Dinimiz İslam’da evlenecek kişilerin  nikahtan önce birbirlerini görmesi ve tanıması için nişanlılık devresi caiz görülmüştür. Çünkü iki insanın bir araya gelip mutlu bir evlilik hayatı kurabilmeleri için birbirlerini çok iyi tanımaları çok önemlidir.. Bunun için önce sağlıklı bir nişanlılık dönemi yaşanması uygun görülmüştür.

Nişanlılık, Evlilik  Sayılır mı? Nişanlılıkta Cinsellik Olur mu?

Nişan, bir evlilik olmayıp sadece kişilerin birbirlerine evlilik vaadinden ibarettir. Nişanlılık, taraflara evliliğin verdiği yakınlığı, birlikte yaşama hakkını ve yetkisini vermez. Yani mahremiyet ve cinsel konular bakımından nişanlılar, birbirlerine iki yabancı durumundadır. Bu durum, hiç unutulmamalıdır. Nitekim nişanı, bir evlilikmiş gibi algılayarak, nişanlılar arasındaki mahremiyet sınırına dikkat edilmemesi sonucunda, toplumumuzda pek çok üzücü ve aileleri sıkıntıya sokacak durumlar görülmekte ve yaşanmaktadır. Bu konuda  titizlik gösterilmemesi sonucunda tarafları pişmanlığa düşüren bazı hataların çıkma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Resmi nikah yapılıncaya kadar her iki taraf da mahremiyet  sınırını aşmamaya dikkat etmelidir.

Nişandan Vazgeçilebilir mi?

Beraberliklerini sürdüremeyeceklerini anlayan nişanlı çiftler her zaman için nişanı bozma hak ve yetkisine sahiptirler. Nişanlıların mutlu bir yuva kuramayacakları konusunda  ciddi işaretler ortaya  çıkarsa, nişan sözleşmesi sona erdirilebilir. Böyle bir durumda alınmış olan hediyeler karşılıklı olarak geri verilir; taraflar helalleşmeyi de sağlamaya çalışırlar. Nişan atma her ne kadar bir haksa da bu hakkı, kimseyi incitmeden, maddî ve manevî zarara uğratmadan kullanmak en doğrusu ve en uygun olanıdır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !