Anasayfa Boşanma Davası İslam’da Boşanma Sebepleri Nelerdir?

İslam’da Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Yazar: Editör

İslamda Boşanma Sebepleri,Talak,Dinimizde BoşanmaDinimiz İslam’da talak yani boşanma, kural olarak kocanın tek taraflı iradesiyle ve mahkeme kararına gerek olmaksızın meydana gelir. Koca, bizzat boşayabileceği gibi, bir vekil aracılığı ile de boşayabilir. Ya da eşine boşama yetkisi (tefviz) verebilir. Diğer yönden bazı boşanma sebepleri ortaya çıkınca, kadının da mahkemeye müracaat ederek evliliğe son vermesi mümkündür.

İslam’da Boşanma Sebepleri 7 Başlıktan Oluşur. Bunlar:

Kocanın Geçimi Sağlamaması: Evlilik içinde kadının giyim masrafları, yeme-içme ve diğer giderlerini erkek karşılamak zorundadır. Erkek maddi durumu yeterli olduğu halde, karısıyla ilgilenmez ve onu açlık ve fakirlik içinde bırakırsa; kadının önce eşinden nafaka almaya çalışması, eğer bu mümkün olmazsa, boşanmak için çare araması hakkı ortaya çıkar. Koca fakir ise, kadınının onu yalnız bırakması, hatta bu sebeple ondan ayrılmaya kalkışması, vefasızlık olur.

Hastalık veya Özür Hali: Evlilik sözleşmesi sırasında mevcut olan veya evlilik sırasında meydana gelen bazı özür veya hastalıklar yüzünden kadının boşanma hakkı vardır. Bu özrü ve hastalıklar,  akıl hastalığı, bulaşıcı hastalıklar gibi birlikte yaşama hâlinde zarar vermesi kaçınılmaz olan hastalıklardır.

Erkeğin Hapsedilmesi: Maliki mezhebi dışında çoğunluk din alimlerine göre, kocanın hapsedilmesi veya tutuklanması, yahut düşmana esir düşmesi bir boşanma sebebi değildir. Çünkü bu konuda âyet ve hadîs yoktur.

Allah’ın emrettiği şekilde bir yaşam sürmekten kaçınmak, dinimizin emirlerini uygulamamak: İslam dini, tevhid dinidir. Dinimizde evlilik de Allah rızasına uygun bir şekilde  yapılmalıdır.. Eşler, hayatlarında  İslami kuralları  birlikte yerine getirerek Allah’ın rızasını ve rahmetini  kazanmayı amaç edinmelidirler.. İslami evliliği, şirk içindeki ya da İslami olmayan evliliklerden ayrı ve üstün tutan yanı da budur. İslami evlilikte olmazsa olmaz kural, kişilerin Allah’ın emirlerini yaşamakta kararlı, azimli ve titiz düşünmeleridir. İslamı, sadece düşüncesinde yaşatmaktan çok hayatına da uygulamak gerekir. Fakat eşlerden birinin, Allah’ın emirlerini unutması, görmezden gelmesi, eşine İslam dışındaki fikirleri ve davranış biçimlerini benimsetmeye uğraşması, tamamen İslami sorumluluktan uzak bir yaşayış tarzı ortaya koymaları durumunda hem kadına hem de erkeğe boşanma hakkı verilmiştir. Çünkü Müslüman kişi, Allah rızası için evlenir ve bundan başka şeylerle yani İslami olmayan şeylerin hükümleriyle yaşamayı kesinlikle kabul edemez. Temeli sağlam yapan, eşlerin birbirlerine duydukları aşktan ziyade Allah’a duydukları aşktır. Allah’ı hoşnut edemedikten sonra birbirlerini hoşnut etmeleri eşlere, hem dünya için hem de ahiret için hiçbir şey kazandırmaz.

Kocanın Evi terk etmesi: Erkeğin evi terk etmesi ve bu sebeple, sıkıntı ve fena yollara düşme tehlikesi karşısında kalması durumunda kadının mahkeme aracılığıyla evliliğe son vermesi mümkündür. Erkeğin yaşadığına ya da öldüğüne dair haber alınamadığı ve bütün ümitler kesildiği tarihten itibaren dört yıl beklenir. Bu zaman boyunca eğer erkekten haber alınamazsa ve kadın boşanma kararında ısrarlıysa boşanma gerçekleşir.

Şiddetli Geçimsizlik ve Kötü Davranışlar: Karı ve kocanın birbirlerine ağır hakaretlerde bulunması, birbirlerinin şeref ve haysiyet duygularını rencide edici tavırlarda bulunulmasına şiddetli geçimsizlik denir. Kötü muamele ise, erkeğin eşini, sözel ya da fiziksel anlamda rahatsız etmesidir. Erkeğin kadını dövmesi ve kadını ağır küfürler etmesi kötü muameleye örnektir. Geçimsizliğin sebebi her iki tarafta olabilir. Mağdur olan taraf boşanma talebiyle hakime başvurabilir.

Zina (Evlilik Dışı İlişki) : Zina ağır ve yüz kızartıcı bir davranıştır.Ayrıca hem erkek hem de kadın için boşanma sebebidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

5 Yorumlar

Melis 03 Nisan 2015 - 10:24

Ben 24 yasinda bir cocuk annesiyim, 3 yil önce akraba evliligi yaptim oglum 2 yasina girecek. Su an yaklasik 1 aya yakin esimden ayri yasiyorum. Esimin ickisi var, siniri var, beni dövmesi bana hakaretler, yani ne bileyim biz dogru düzgün tartisamiyoruz, konusamiyoruz Bile.. Her seyde Beni sucluyo, her kücük olayda kavga havaya cikiyo. Oglumuzda cok etkileniyo bu durumdan, Simdi babasi yokken Daha rahat Hersey. Esim ekmegini tastan cikaran biride degil yani hic calismakla ilgisi yok, benim calisip Ona bakmami bile ister. Yani kisacasi sorumsuz her kötü aliskani olan sinirli asabi birisi.. Simdi beni oglumla yanina türkiyeye gitmemi istiyo ben su an almanyadayim Ve beni her seyle tehdit ediyo. Ne yapacagimi sasirmis durumdayim.. Bu evliligin bana bi Hayir getirecegini zaten inanmiyorum, kocama güvenmiyorum nasil güveneyimki? Bi isi olmadan beni yanina istiyo bunuda sirf kendini düsündügü icin cocugum Benim yanimda diye.. Ben Simdi bu durumda ne yapmaliyim?? Cok caresizim.. Umarim kendimi anlatabilmisimdir.

Cevapla
Tugce kücük 06 Haziran 2015 - 13:29

Tabikide aile ici yaslananlari Biz bilemeyiz. Ama bence icen döven biri Yani ALLAH korkusu olmayan Biri düzelmez asla. Seni sevseydi bu aciyi Sana yasatmazdi zaten. Bende almanyada kaliyorum . Bence tR ye kesinlikle gitme Cünkü 3 Yil sonra bosandiginda pisman olcaksin Onun Icin tR ye gittin Diye .

Cevapla
Meltem 11 Haziran 2015 - 00:16

Ben 34 yasindayim ve 4 tane cocugum var. Ben 14 senelik evliyim ve sona geldim esimin sorumsuzlugu yuzunden ise basladim ve bana cok agir geliyor evin gideri alisveris cocuklarin ihtiyacini ben gideriyorum o isine gelirse azcik yardim ediyor o da yardim sayilirsa. Kumari var ben dayanamiyorum artik. Ama sukur annem (kaynanam) cok iyi bir insan herzaman arkamda durdu onun icin ve cocuklarim icin sabretim ama katlanamiyorum yukum agir geliyor.
Isine geldiyi gibi davraniyor ve ben cok rahatsiz oluyorum. Cocuklarim benim soy ismimi tasiyor tek dini nikahimiz var. Bize hic bir zaman sahip cikmadi. Yeri geldiyindede erkekliyine laf soylet mez. Ben napcam bilemiyorum. Kronik yorgunluk var uzun zamansir ve kendimi toparliyamiyorum.

Cevapla
adsiz 13 Şubat 2016 - 18:13

slm ben 26 yasinda bir cocuk babasiyim turkiyede yasiyordum esimle evlendim simdi almanyada yasiyorum esimle severek evlendim halada seviyorum ailesiyle anlasamiyorum babasi evliligimize karsiydi ve halada sevmiyor evlerimiz yakin oldugu icin surekli gorusmek zorunda kaliyoruz esim sabah cikip aksama kadar orda kaliyor ona gitme demiyorum ama birazda evde kal evinle ilgilen benimle ilgilen sevgisi azaldi artik yataklarimiz bile ayri ona yanina hep ben yaklasiyorum aramizdaki sorunu hep ben bitmesini istiyorum hakliyken inannin kendimi tutamiyorum aramizdaki sogukluk gecsin diye ben gidip ozur diliyorum hep ters davranir hep ilgisiz davranir bu benim cok zoruma gidiyor arada oglum var simdi artik dayanamiyorum bosanmak istiyorum ama oglum icin kendimi tutuyorum ne yapacagimi bilemiyorum ogluma duskun birisiyim bosanmazsamda surekli kavga ediyoruz ilgisizligine tahamul edemiyorum beni sevmedigini anladim ne yapacagim bilemiyorum lutfen cvp yazarsaniz sevinirim

Cevapla
Demet kurt 27 Kasım 2016 - 06:07

17 senelik evliyim iki cocugum var esimle iliskiye girdigimizde hemen 2 dk icinde bana dokunur dokunmaz bosaliyor ayrikmak istedimi soyledim bu bosanma sebebi olabilirmi mahkemede acil yardimmm

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !