Anasayfa Evlilik Psikolojisi İlk Gece Korkusu

İlk Gece Korkusu

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

İlk gece nasıl geçer, ilk gece korkusu nasıl yenilir, ilk gece korkusunun bir tedavisi var mıdır? Gerdek gecesi  neler yapılmalı? Gerdeğe nasıl girilir?Yakın bir zamanda evlenecek çiftlerin çoğunun aklında bu ve buna benzer sorular adeta uçuşmaktadır.
Özellikte evlenme çağında veya yakın bir zamanda evlenecek çiftlerin bu konuda ciddi anlamda anksiyete (kaygı) yaşadıkları kaçınılmaz bir gerçek. Sanılanın aksine sadece kadınlar yaşamıyor ilk gece korkusunu, bu konuda yapılan çalışmalara göre erkeklerin de bu konuda ciddi korku ve endişeleri mevcut.
İlk gece korkusunun ülkemizde bu kadar yaygın ve yoğun bir şekilde yaşanmasının en temel sebebi, ailelerin bu konuda çocuklarına yetersiz ve yanlış bilgi vermesidir. Ayrıca toplumun cinsellik konusuna olumsuz yaklaşımı da bu konuda etkili olmaktadır.

Kadınlarda İlk Gece Korkusu: Kadınlarda ilk gece korkusu yoğun olarak ilişki esnasında çok fazla kanama olacağı, çok fazla acı çekecekleri konusundadır. Bazı durumlarda kendi cinsel organlarının cinsel ilişki için çok küçük olduğu ve bu sebeple çok fazla acı çekecekleri yanlış algılamalar da görülebilmektedir.
Erkeklerde İlk Gece Korkusu: Erkeklerde ilk ilişkin en büyük korku, genelde performans anksiyetesi dediğimiz ya başaramazsam korkusudur. Bu durum sonucunda, normal şartlarda ereksiyon olabilen bir erkek yaşadığı yoğun kaygı yüzünden olumsuzluklar yaşayabilir. Ayrıca erkeklerde cinselliği başarılacak bir görev gibi görme neticesinde ya başarmazsam korkusu da ortaya çıkabilmektedir.

İlk Gece İçin Çiftlere Öneriler:

  • Gerdek gecesinde kesinlikle zorlayıcı olunmamalıdır. Eğer kadın kendini cinsel ilişki için hazır hissetmiyorsa, zorlayıcı olunmamalı, sakinleştirici olmaya çalışılmalı ve anlayışlı olunmalıdır.
  • İlk gece cinsel ilişkiye girmek zorunda değilsiniz: Evliliğe giden yol bol bol koşturmacalı ve yoğun bir süreçtir. Evlenmeden önceki son günde de düğün sebebiyle kadın ve erkek çok yorulurlar. Düğünden sonra kendinizi çok yorgun hissediyorsanız, ilk önce dinlenip sonra ilişkiye girebilirsiniz.
  • Ön sevişme çok önemli; kadın ve erkek ön sevişme yaparak birbirlerinin heyecanlarını azaltabilir, cinsel ilişkiye hem hazırlık yapmış olurlar hem de psikolojik anlamda rahatlayabilirler.
  • Evlilik Öncesinde Cinsellik Konusunda Bilgi Alınmalı: Yukarıda bahsettiğimiz üzere, çoğu insan cinsellik konusunda yanlış ve eksik bilgilere sahiptirler. İlk gecede olumsuz deneyimler ve hayal kırıkları yaşamamak için doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi alınmalı, gerekirse bir uzmandan destek alınmalıdır.
  • Gerdek gecesi eğer çiftler kendi evlerinde değil de aileleriyle birlikte kalmak zorundalarsa, aile çifti o gece için bile olsa yalnız bırakmalıdır. Çünkü yeni evli çift evde başka birilerinin olması sebebiyle gereğinden fazla heyecan yaşayabilirler.Bu durum da olumsuz sonuçlara neden olabilir.

İlk gece yaşanan olumsuz deneyimler çoğu zaman eşlerin cinsel hayatını etkilemektedir.İlk gece konusunda ne kadar bilgili ve hazırlıklı olursanız sizin için o kadar güzel geçecektir.Evlilik öncesinde eşinizle birlikte bir psikologdan bu konuda danışmanlık alabilirsiniz.

Bazı durumlarda kadınlar, cinsel organlarını ve civarındaki kasları istemsiz bir şekilde kasarak cinsel ilişkiye giremeyebilirler. Ya da ilişki esnasında devam eden bir şekilde çok fazla acı ya da ağrı yaşayabilirler.Bu durumda ilk olarak bir jinekologa gidilmelidir.Eğer sorunun sebebi fiziksel kaynaklı değilse, bir psikologdan yardım alabilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !