Anasayfa Boşanma Psikolojisi İkinci Kez Evlenmek

İkinci Kez Evlenmek

Yazar: Editör

İkinci kez evliliklere birçok insan kuşkulu gözlerle bakar; ancak boşanan birçok insan boşandıktan sonra hayatını tekrar tasarımlamak anlamında yepyeni bir ilişkiye başlama eğilimindedir.

Bu dönemde insanlar birçok birliktelik yaşayabilirler ve sonrasında da bu birlikteliklerini yeni bir evlilikle sonuçlandırabilirler. İkinci evlilikler insanların yeni bir umutla girdikleri, olumlu yaşantıları yaşayabilecekleri, mutlu olacakları, aynı zamanda huzurlu bir aile ortamına ulaşabilecekleri hazzı giderme yoludur. İkinci evlilikler zaman zaman yalnızlıklarını gidermek amacıyla zaman zaman da hayatın sorumluluklarını bölüşebilmek anlamında ortaya çıkan bir durumdur.

İKİNCİ EVLİLİKLERDE ARAŞTIRMALARIN DİLİ

Bu konuyla ilgili o kadar çeşitli araştırmalar yapılmıştır ki bunlardan çıkan sonuçlarda oldukça açıklayıcıdır. Yapılan araştırmalar, boşanma suretiyle ayrılan kişilerin 3 ile 5 yıl sonra yeniden evlendiklerini ortaya koymaktadır. Erkeklerin yeniden evlenme oranı kadınlara göre daha fazla ve daha çabuktur. Birçok erkek ve kadın ilk evliliklerinde tecrübesiz olduklarından dolayı hatalar yaptıklarını ve bu hatalardan ders alarak artık gerçek sevgiye ve ortak güzel ilişkiye hazır olduklarını hissederler ve yeniden evlenirler ( Gestoff, 1975).

İkinci evlilik ikinci bir hayata başlamak gibidir aslında; artık mantık ön plandadır ve birinci evliliklerden alınan derslerle daha sağlıklı bir evlilik yapma olasılığı yüksektir.

Tabii ki ikinci evlilikler durup dururken olmamaktadır. Eşin ölümü ya da farklı nedenlerden dolayı boşanmadan dolayı aile birliği dağılmış olabilir. Bu aslında yukarıda da değindiğimiz gibi korkutucu bir süreç değildir ve eğer gerekiyorsa yaşanılması gereken bir süreçtir de. Yani bu doğal bir yaşam sürecidir.

BOŞANDINIZ AMA HAYAT DEVAM EDİYOR

Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki hayat devam etmektedir, yaşam devam eden hayatın içinde bir tercihtir. İnsanlar ne kadar kötü bir evlilik tecrübesi yaşarlarsa yaşasınlar boşandıktan bir süre sonra ikinci evlilik düşüncesi ortaya çıkmaktadır. İşte bütün mesele burada odaklanmaktadır. Yaşanan ilk evlilik tecrübesi kötü ama ikinci evlilik hala isteniyor, bu konuda insanların birçok çekinceleri olmakla birlikte yine de ikinci evlilikler vardır ve daha da mutlu olmak amacıyla yapılır. İnsanlar ikinci evlilikten psikolojik olarak olumsuz etkilenecekleri konusunda bir takım önyargılar içerisinde olabilirler. Bu önyargıların bir kısmı eksik bilgi bazıları da yanlış inanışlardan kaynaklanabilmektedir.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Eşlerin ikinci evliliklerinde dikkat etmeleri gereken önemli noktalar vardır. Geçmişin üzerine kesinlikle bir çizgi çekilmeli geçmişte yaşanan olumsuzluklardan ders çıkarılmalı ama asla geçmiş hatırlanmamalı hele hele karşılaştırma yapmak gibi bir yanlışa kesinlikle düşülmemeli. Geçmişten çıkarılan dersler bir bir uygulamaya konulmalı. Eğer çiftlerden birinin başından bir evlilik geçmiş diğeri hiç evlenmemişse ilk evliliğini yapan kişi evlendiği kişinin eski hayatının onun üzerindeki olumsuz etkilerini bilmeli ve davranışlarını buna göre şekillendirmelidirler.

Biten evliliklerden bir ile üç yıl içinde yetişkinlerin çoğu yeni hayatlarına alışırlar ve duygusal dengeleri düzelir. Boşanmış kadınların üçte ikisi, erkeklerin de dörtte üçü tekrar evlenmektedir. Görüldüğü gibi boşanma yetişkinlerin evlilik kurumuna verdiği değeri değiştirmemekte, ikinci evliliklerin başarısı da çoğu zaman üvey anne, üvey baba ve çocuk ilişkisinin başarısına bağlı olmaktadır.

YA ÇOCUKLARA BU DURUM NASIL AÇIKLANMALI?

İkinci evlilikler tabii ki tozpembe olamamaktadır her zaman. En dikkat çekici tarafı, karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de çocuklardan gelen tepkilerdir. Yeni bir beraberlik kurma aşamasında ki bireyler doğru bir yaklaşımla evleneceği kişiyi çocuğa kabullendirebilir. Burada asıl önemli olan doğru yaklaşımdır. Çocuklar yeni bir beraberliğe çok iyi hazırlanabilirler ve hiçbir detay göz ardı edilmeyebilir ve çocuk bu evliliğe pozitif bakabilir ancak buna rağmen bazı sorunların yaşanması olasıdır. Ebeveyni ölmüş olan çocukların dışında ki çocukların hayalinde uzunca bir süre anne babasının tekrar bir araya gelmesi hayali yatar. Bu karar çocuğun bu hayalini suya düşürür ki bu durumda da çocuk bazı aşırı tepkilerde bulunabilir. Gerek evlenen kişiler gerekse  çocuk, önceleri bazı zorluklar yaşayacaklardır. Özellikle ilk zamanlarda  çocuklardan yeni gelen ebeveyne anne ya da baba diye hitap etmesi istenmemelidir.

Bireylerin ikinci evliliklerinde eş seçimlerinde çocuklarının sevebileceği ve kabul edeceği birini mi tercih etmelidirler konusunda kesin bir doğru olmadığından dolayı bu konuda yorum yapmak çok gerçekçi olmayacaktır. Ancak bu konu hakkında söylenecek şey şu olabilir eşlerin kendi aralarında mutlu olmaları çocuklara yansıyacaktır bu nedenledir ki önce bireylerin birbirleriyle iyi anlaşabilecekleri daha önemlidir. Eş seçimi çok karmaşık bir olay olup kişilerin eş seçiminde birçok faktör rol oynar, çocuklarla uyumlu kişi olup olmaması birçok faktörden sadece biri olabilir. Bu kesinlikle atlanılmaması gereken bir gerçektir.

Eş seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de beklentilere cevap alınıp alınamadığıdır, anne-babanın kendine uyan bir eş seçmesi, onunla mutlu ve kendi ile barışık olması en azından mutlu bir ebeveyne sahip olma açısından çocuğa dolaylı olarak olumlu yansır. Kendi içsel problemlerini çözmüş, iç barışı sağlamış, psikolojik olgunluğa erişmiş, mutlu huzurlu bir anne babanın şüphesiz çocuklarına katacağı çok önemli katkıları olacaktır.

alıntı: Durul Mert, sakarya rehberim

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

6 Yorumlar

UMİT 18 Mayıs 2011 - 12:02

Hani derler ya sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer diye;benimki de onun misali yoğurdu üflemeyi bırakın yoğurdun bulunduğu tabağı soğuk su dolu başka bir tabağın içine koyup yinede yoğurdu üfleyerek yemeye calışıyom.Evet yıllar süren Tabularımı ( Tabu, insan davranışlarının belli alanları ya da belli normlarla ilişkili olarak kutsal veya dokunulmaz olarak tanımlanmış oldukça güçlü sosyal yasaklara denir.) yıkıp 2. Evlilik için daha doğrusu benim için 1.evliliğim olacağını düşündüğüm bir beraberliğe adım atmaya karar asamasındayken,kendimi onu bulmak la sanşlı saydığım kişinin bana eski eşinin ismiyle 2 defa seslenmesi beni çok kötü bir biçimde yaraladı.15 aylık arkadaşlığımız süresinde çok stresli,yorucu ve birbirimizi kırmadan girdiğimiz bolca kavgalarımız demeyeyim tartışmalarımız bir yere bu benim için çok ağırdı.

Cevapla
melek 11 Ekim 2012 - 08:09

3 yıl oldu ayrılalı 2 çocuğumla kalakaldım nefes alıp vermem zorlaştı bu şehirde dul kadınsın iki çocuğunun sorumluluğu o kadar ağır ki ne sevebiliyor nede sevgi bekleye biliyorsun eşim birini buldu çekti gitti.gönlüm kırık sanırım ikinci bahar diye birşey yok.allah yardımcımız olsun tüm ayrılan çocuklarını kendi saygınlığını ve ahiretini düşünen annelerin.

Cevapla
esra 14 Haziran 2013 - 08:40

2 kez evlendim. ilk evliliğimde yaşım küçüktü ondan 1 kızım var suan 7 yaşında. ayrıldığımda 2 aylıktı. 5 yıl aradan sonra aradığım sevgiyi buldum zannettim. tekrar evlendim. 2 yıl sürdü dün ayrıldım.neden mi yine hata yaptım.etrafımızda her sey çıkara dönük olmuş.artık sevgi dediğimiz şeyin yerine nasıl sömürürüm düşüncesi var.ne yazıkki ayrılıklardada ne kadar iyi zannetsende bir taraf çirkinleşebiliyor.çünkü herkes kendini haklı görüyor. çevreye bunu kanıtlamanın telaşına düşüyor.anlatsam aslında bu evliliğim daha başlamadan hataydı. ama o kadar yalnız hissediyosun ki hata yapmak kendiliğinden geliyor. sonuçlarını bilerek çıktığım bu yolda yine başarısız oldum. o yüzden herkese tavsiyem. aslında ilk konuştuğun anda anlıyosun biseyleri .herseyi enine boyuna düşünmeden hareket etmeyin.sevgisiz de olmuyor.oyuzden herkese bol şans dilerim. çünkü insanoğlu iyi tiyatrocularız.inşallah karşınıza çıkan kişiler ruhunuzu görür. ve onu sevmeyi başarabilir.

Cevapla
gulden gul 08 Eylül 2013 - 21:20

2 evlılık yapmam ıcın aradan 4 vsene gectı 2 esım cok sevdı benı yada ben oyle zannetım hala beraberız ama cok tartısıyoruz cok karman corman ama cocugum onu babası gıbı cok sevıyo ve ınanmazsınız onu babası bılıyo aralarındakı baba ve cocuk ılışkısı cok guzel napıcamı bılmıyorum tek mutlulugum su anada ona duskun olmazı

Cevapla
hatıce 08 Eylül 2013 - 21:26

3 yıldır evlıgım esımle severek evlendık su anda cezaevınde sebebı 6 yıl oncekı cahılıkte yaptıgı bısey oyuzden nsorun yapmıyoruz sadece onun yanımda olamamazı 4 aylık bır sure bu na ragmen cok kafka edıyoruz aynı zaman da cok kıskanc ordayken kıskanclıgı daha cok artı napıcamı bılmıyorum

Cevapla
Önder 11 Ekim 2016 - 22:16

Bir defa boşanma cesareti gösteren insan bunu yine yapabilir. (Gerekçe çok önemli tabiki)

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !