Anasayfa Evlilik Psikolojisi Gelin-Kaynananın Tek Derdi ‘Önyargı’

Gelin-Kaynananın Tek Derdi ‘Önyargı’

Yazar: Editör

Gelin ve kayınvalide denilince akıllara çatışma, iktidar ve güç mücadelesi gelir. Bu mücadele çoğu zaman evlilik kurumunu derinden yaralar, boşanmalara dahi sebep olur. Gelin-kayınvalide mücadelesinin en büyük sebebi ise önyargılar. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, gelin ve kayınvalidenin tutumlarını, peşin hükümlerin belirlediğini ifade ediyor.

Gelin ve kayınvalidenin, kafalarında taşıdıkları önyargılara göre davrandıklarını söyleyen Prof. Dr. Aydın, bunun da küçük bir anlaşmazlığı kavgaya dönüştürdüğünü belirtiyor. Prof. Dr. Aydın’a göre daha ortada hiçbir şey yokken gelin kayınvalidesi için kayınvalide de gelini için olumsuz düşüncelere sahip olarak, adeta düşmanca bakış açışıyla işe başlıyor.

Aynı kişiyi, yani oğlu ve kocasını seven iki kadın, sudan sebeplerle anlaşamayarak hayatı önce kendilerine, sonra tüm aile bireylerine zehir ediyor. İnatlaşmalarla başlayan tartışmalar, bir süre sonra boşanmalara kadar gidiyor.

Prof. Dr. Aydın, gelin-kayınvalide arasındaki çekişmelerin belli başlı sebeplerini şöyle sıralıyor: Önyargılar, alınganlık, kişilik farklılıkları, gelin ve kaynananın haddini aşması, başkasını yönetme isteği, kıskançlık, ruhsal hastalıklar, bencillik, cahillik.

Gelin, tatlı dilin gücünden yararlanmalı

Gelin, kayınvalidesine kaynana gözüyle değil, sevdiği eşinin annesi olarak bakmalı. Kayınvalide memnun edilirse eş de memnun edilir, üzülürse eş de üzülür. Aynı şekilde eşin akrabalarına da iyi davranılmalı. Yaşlı olan kayınvalidenin, gençlere göre daha sabırsız, daha tutucu olabileceği dikkate alınarak daha fedakâr olmaya çalışılmalı. Kayınvalidenin tecrübe ve bilgilerinden yararlanmaya gayret edilmeli. Küçük bir sorun olduğunda hemen kendi annelerine aktarmak yerine öncelikle kendi aralarında çözmeye çalışılmalı. Tatlı dil, güleryüzün gücünden yararlanılmalı, kayınvalideye ‘anne’ denilmeli, zaman zaman takdir edilmeli.

Geline ‘kızım’ diye hitap edilmeli

Kayınvalide, öncelikle gelinini bir yabancı ve bir düşman gibi görmemeli. Gelinine ‘kızım’ der ve kızı gibi davranırsa, gelin de onu annesi gibi görür ve ona göre hareket eder. Kayınvalide büyüklüğünü bilmeli, gelinin acemilik ve gençlik hatalarını büyütmemeli. Özellikle de hatalarını başkalarının yanında söyleyip gelini mahcup etmek çok yanlış. Günümüzde görüşler, anlayışlar, âdetler hızla değişmekte. Bu sebeple kayınvalide, bazı değişiklikleri kabullenmeli ve sık sık ‘bizim zamanımızda böyle değildi’ diye inatlaşmamalı. Başkalarına gelin kötülenmemeli ve söz ve dedikodulardan etkilenerek geline eziyet edilmemeli. Çocuğun yanında annesi asla kötülenmemeli ve küçük düşürülmemeli.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !