Anasayfa Evlilik Psikolojisi Gelin-Kaynana Problemleri

Gelin-Kaynana Problemleri

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

Belki yüz yıllardır dilimizdedir gelin-kaynana ilişkisi.Bu konu kültürümüzde o kadar yoğun bir şekilde işlenmiştir ki, hakkında yüzlerce fıkra ve hikaye bulabiliriz.Fakat bugüne kadar gelin-kaynana ilişkisi hakkında aydınlatıcı ve yol gösterici çalışmalar neredeyse yok denecek kadar azdır.

Gelin kaynana problemleri çoğu zaman ufak gerginliklerle sınırlı iken bazı durumlarda eşlerin boşanmasıyla sonuçlanacak ciddi problemlerin de kaynağı olabilir. Özellikle gelin ve kaynana aynı evde yaşıyorlarsa bu konuda problem çıkma ihtimali daha da artmaktadır.

Gelin ve kaynananın birlikte oturmadığı durumlarda da problemler yaşanmaktadır. Gelin ve kaynana arasında yaşanılan problemlerin odak noktası olarak, evin idaresi, karşılıklı iletişim problemleri, gelinlerin uyum problemleri sayılabilir.

Gelin-Kaynana Çekişmesi

Gelinler ve Kaynanalar Neden Geçinemezler?

  • Gelinlerin kaynanaları konusunda önyargılı olmaları: Özellikle bizim kültürümüzde kadınlar ve erkekler kendi ailelerinden evlilik öncesinde evlilikleri ve yeni hayatları konusunda öneriler alırlar. Kadınların evlenmeden önce, yakın çevresinden ve ailesinden, gelin-kaynana ilişkisi hakkında yanlış ve uyum sağlamayı zorlaştıracak öneriler alması, gelinlerin kaynanalarını gerçek anlamda tanımalarına engel olmakta, gelinlerin eşlerinin ailelerine uyum sağlamasını zorlaştırmaktadır.
  • Kaynanaların Gelinlere Yönelik Olumsuz Tutumları: Bazı insanlar yaşadıkları olumsuz tecrübelerden ders alıp gelecekte ona davranırken bir kısım bireyler ise kendi yaşadıkları olumsuz tecrübeleri başkalarına da yaşatmak isterler. Bir zamanlar gelin olan kaynanalar, kendi kaynanalarından olumsuz davranışlar görmüş olup bunu kendi gelinlerine de uygulamaktan çekinmeyebilirler. Aslında burada yanlış bir öğrenme de mevcuttur. Kaynana konumundaki kişi, kendi gençliğinde böyle bir kaynana modeli gördüğünden dolayı başka türlü bir davranış şekli bilmiyor olabilir.
  • Kaynanaların Oğullarını Paylaşmak İstememeleri: Bazı ailelerde çocuklar tam anlamıyla bireyselleşemez ve kendi başlarına karar veremezler. Bunun sebebi hep onların yerine karar veren ve onlar için düşünen bir anneleri olmalarıdır. Böyle bir anne-çocuk ilişkisine bağımlı ilişki denilebilir. Bağımlı ilişki esnek değildir, sert ve kırılgandır. Böyle bir ilişkiye sahip erkek çocuk evlendiği zaman anne yani kaynana gelinini kendine rakip olarak görebilir ve onu saf dışı bırakmak için olumsuz davranışlar sergileyebilir.
  • Karı-Koca Arasındaki Özel Konuların Ailelerle Paylaşılması: Her evlilikte dönem dönem bir takım problemler yaşanabilir.Hatta diyebiliriz ki, hiç problem yaşanmayan bir evlilik normal değildir.Her problemle birlikte eşler bu problemlerin üstesinden gelerek hem ilişkilerini olgunlaştırırlar hem de birbirlerine karşı daha da hoşgörülü olabilirler.Çok büyük olmayan problemlerin sadece eşler arasında kalması ve çözümlenmesi çok önemlidir.Eğer her probleme aileler müdahil olursa, incir çekirdeğini doldurmayacak problemler işin içinden çıkılamaz hale gelebilir.Örneğin, eşiyle yaşadığı çok küçük bir problemi annesine bahseden erkek dolaylı yoldan eşi ve annesi arasında gerginliğe sebep olacaktır.Ya da ev için kaynanası ile yaşadığı ufak bir problemi kendi ailesine anlatan kadın, belki kendi ailesinin olumsuz yönlendirmelerine maruz kalacak hem de kendi ailesi ve eşinin ailesi arasında gerginliğe sebep olacaktır.
  • Karı-Koca ve Aileler Arasında Sınırların Belirsiz Olması: İki kişi evlendiği zaman bir aile olmanın ilk adımını atmış olurlar.Eşler kendi ailelerinden ayrılıp kendi ailelerini kurmuş olurlar.Bu sebeple eşlerin kendi ailesiyle sınırların belli olması gerekir.Eğer bu yeni yapı için herkes kendi yerini ve sınırlarını bilecek ve karşı tarafın alanına tecavüz etmeyecektir.Fakat bu durum çoğunlukla tam tersi şekilde olmaktadır.Eşler maddi konularda, ailenin idaresi, çocuk yetiştirme gibi konularda kimin yetki sahibi olduğunu tam olarak belirleyememekte ve bu sebeple eşler ve aileler arasında çatışmalar çıkabilmektedir.

Gelinlere ve Kaynanalara Çözüm Önerileri:

  • Saygıyı asla elden bırakmayın: Özellikle gelinler bu konuda dikkatli olmalılardır. Evlendiğiniz kişinin ailesini sevmek zorunda değilsiniz. Fakat saygı göstermek zorundasınız. Eğer saygıyı elden bırakmaz ve bu kurala göre davranırsanız, yaşadığınız problemler çok büyümeyecek ve yine saygı sınırları içinde çözülecektir. Ben neden saygı göstermek zorundayım diyorsanız; şunu aklınızdan çıkarmamalısınız: Kaynananız sizin eşinizin annesidir, eşinizi seviyorsanız ve mutlu bir aile olma düşüncesi içindeyseniz bunları düşünmeniz bile size saygı konusunda motivasyon sağlayacaktır. Ayrıca şunu da hatırlatmak isterim, eşinizin ailesiyle yaşadığını bir problem, eşinizle olan ilişkinize olumsuz bir şekilde yansıyacaktır.
  • Karşı tarafı anlamaya çalışın: Ünlü bir düşünürün güzel bir sözü vardır: “Eğer anlarsanız nefret etmezsiniz.” Eğer karşı tarafı anlamaya çalışır, davranışlarının arkasındaki sebepleri bulabilirseniz, karşı tarafı daha rahat anlayacak ve olası gerginlikleri önleyebilirsiniz.
  • Problemleri eşinizle halledin: Kaynananızla yaşadığınız problemleri direk onunla konuşmadan önce, eşinizle konuşursanız çoğu problemi önceden engelleyebilirsiniz.
  • Gelinlerin uyumunu kolaylaştırmak kaynanaların elinde: Kaynanalar bir zamanlar kendilerinin de gelin olduğunu ve aynı yollardan geçtiğini hatırlarlarsa gelinlerine karşı daha anlayışlı ve hoşgörülü olabilirler.Özellikle evliliğin ilk başlarında, kaynanalar gelinlere karşı kolaylaştırıcı olurlarsa, sıcak ve samimi davranırlarsa, gelinler de eşlerinin ailelerine hem daha hızlı uyum sağlayacak hem de sıcak ve samimi bir iletişim kuracaktır.

Gelin Kaynana Sorunlarına İlginç Bir Hikaye ile Değişik Bir Bakış Açısı-Uzman Psikolog Beyhan BUDAK Anlatıyor:

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

22 Yorumlar

uzgun 26 Kasım 2012 - 21:26

eger bu yorumumu okuyan genc kiz kardeslerime sesleniyorum sakin yurtdisini heves edip ve daha iyi bir hayat sureceginizi zannedip yurtdisindan evlenmeyin ben babamin zoruyla yurtdisina gelin oldum ve 3 senede omrumden 30 sene gitti burdakiler gosteris hastasi paraya tapan ve gelini hizmetcilige eve alan insa

Cevapla
feride 28 Kasım 2012 - 11:03

bu aileler ne olacak böyle 🙁 bnde cok sorun yasıyorum Rabbim yardım etsin.

Cevapla
ebru 28 Aralık 2012 - 09:37

2 yıllık evliliğim 17 aylık kızıma rağmen bitti.Allah benim kaynanam gibi olan tm insanların cezasını versin.Eşim okadar anne bağımlısı çıktı ki annesine sormadan yaptığı tek bir işi olmadı.Annesi evimize aldığımız deterjandan tutunda kredi kartlarımızın harcamalarına bile burnunu sokan bi kadındı.Kendisi boşanmış kocasından 2 oğlu var onları kocası sanıyor.diğer oğluda boşandı bizide boşattı şimdi mutlu mesut yaşıyor oğullarıyla.Allah versin böyle kadınların cezasını inşallah.

Cevapla
Nur 12 Şubat 2013 - 21:37

Kaynana hep ben diyor,yönetim seviyor

Cevapla
Nur 12 Şubat 2013 - 21:41

Amin kardesim ne diyim oglunuzu paylasmiyorsaniz ne diye evlendiriyorsunuz.bakiyor oglu karisina bagli catlickk ee tahamull edemiyorsun böylemi oglunun mutlulugunu istiyorsun cahill asil cahil onlar…

Cevapla
Nur 12 Şubat 2013 - 21:43

Bence kendi görmedikleri hayati gelin göruyorya aslinda buna tahammul yokk allah sizin hibileriinin beynine akil fikir versin…

Cevapla
Kaynanasinindan nefret eden kadin 06 Mart 2013 - 01:34

bu yaziyi okurken bile sinir oldum yaaa. Hep gelini elestirmis yazan kisiii.. Gelin elinden geleni yapiyorsa kaynana anlamiyorsa. 3 yillik evliyim evlendikden 2 ay sonra gercek yuzunu gosterdi kaynanam neler cektim neler… onun yuzunden suan esimden ayriyim evliyiz hala ama ayni ulkede degiliz yurtdisina geldim ben esimde ben 24 olana kadar her 6 ayda 3 ay kalabiliyor ancak. Okadar nefret ediyorumki bu yaz tatilini orda gecirecegim ama hic gitmek istemiyorum rahat birakmiyacak seytanin vesveselerini bi kulak atsam gunaha gircemde ama allah boylelerini islah etsin cocugum suan 8 aylik babasi sadece doguma geldi 2 ay gordu geri gitmek zirununda kaldi ve halada gelemiyor. kaynanam denen kadin sifatini gormek istemedigim lanet kadin izin vermiyormus guya allah hepsinin belasini versin gorgusuz lanet insanlar biktim hepinizden… Lanet olsun evlendigimiz gune seni sevdigim gune lanet olsun

Cevapla
nesli HAN 08 Mart 2013 - 10:21

Benim eşim şu an 39 yaşında ve bu yaşına kadar babasının yanında,onlara çalışmış.Nasıl bir anne babalık anlamıyorum,eşim için bir kenara 5 kuruş atmamışlar,sigortasını çok geç başlattıkları gibi de sonrasında da ödememişler.Bundan beş yıl önce evlendik, bu seferde mahkemelik oldukları bi davayı kaybettiler, ödeyebilmek içinde kredi çektiler.Kayınpedere ait olan bu borcu ayda 1500 TL yi eşim ödedi bende ona destek olmak için yemedim,içmedim, bi çöp istemedim eşimden, kirayı ödedim, gıda konusunda da benim ailem yardımcı oldu.Lakin borç onların olmasına rağmen kayınpeder ve kayınvalide ne yemelerinden ne içki ne sigara ne gezmelerinden vazgeçmediler.Kardeşleri de destek olmadı eşime! Merkezi yerde olan dubleks evlerini satınca bizim ödediğimizi geri vereceklerini,bize ev alacaklarını söyleyip durdular hep.Tam ayrılmayı düşünürken hamile olduğumu öğrendim,Allah ayrılmamızı istemiyor demek ki dedim devam ettim ve o evin satılması için her gece dua ettim, çocuklarımı rahat bi şekilde büyütelim diye.. Allah dualarımı kabul etmiş ama kulunda merhamet olmayınca ne yapsın.İkizlerim doğduktan 1 ay sonra ev satılmış,borç kapatılmış,kayınvalideye iyi bir ev alınmış,eşime de 2.el bir araba almışlar ve bunlar benden saklanmış,taşınacakları gün söyledi eşim. Bana verilen sözleri hatırlattım hani ev, hani benden aldığınız altınlar,yapmadıklarınızı yapacaktınız dedim. Para bitmiş, bırakın benden aldıkları altınları ödemeyi eşim bana bir doğum hediyesi almadı.Kayınvalideme de sözlerini hatırlattığımda bana şunları söyledi “Sen kim oluyorsun,ev de benim,araba da benim,oğlan da benim” Bu sözden sonra bende “oğlunu bana zaten hiç vermedin ki, senin olsun bundan sonra da” dedim.Ablası “borcu benim kardeşim ödedi,sana ne oluyor” dedi.20 aydır eşimden ayrı büyütüyorum çocuklarımı,mahkeme devam ediyor.Kaynanalara şunu söyleyeceğim madem oğlan sizinse neden bizi yaktınız!! Yazık böyle ailelere,yazık böyle erkeklere !!…

Cevapla
mutsuz 05 Nisan 2013 - 23:09

Allah bu kayinvalidelerin belasini versin bende 1.5 seneden beri evliyim yurtdisina gelin geldim nisanimdan 2 hafda sonra trafik kazasi gecirdim babami kazada kaybettim 5 ay devamli yatmak zorunda kaldim legen kemiklerim kirikti 9 ay sonrada dugunumuz oldu fransaya ayak bastigimdan itibaren gercek yuzlerini gordum cani cikacasilarin allah onlarin kalplerine gore versin normalde hep uzunmam gerekli oldugu halde yok sunu yap yok sunu et niye bu saate kadar uyuyorsun yine nereye gidiyosunuz yinemi alisveris yaptin buradan evlenecek genc kizlarimiza soyluyorum akliniz varsa bastan ayri eve cikin suan ben ayri evimdeyim yaklasik 5 ay sonra ayri eve ciktik cok rahatiz hayatima gerketigi kadar bulastiriyorum allah islah etsin onlari (amin)

Cevapla
kaynana düşmanı 26 Haziran 2013 - 14:34

Ayrı eve çıkmakla da sorun çözülmüyor ki insanın eşi aileci olunca farketmiyor yani evinde de huzur olmuyor.Telefonları yetiyor sağolsunlar

Cevapla
ARMAN DENİZ 12 Temmuz 2013 - 11:38

yalnız değilsin arkadaşım merak etme o görümceler yokmu asıl kıskanç kardeşini paylaşamayanlar onlar bende çok çektim hangisini anlatsam şimdi evim ayrı yolum ayrı eşimle de dengeyi kurdum yuva yıkmışlar Allah bunu onların yanına bırakmaz sen gönlünü ferah tut.

Cevapla
ebru 19 Ağustos 2013 - 03:55

arkadaslar bende kaynanamla cok sorunlar yasadım ama şunu UNUTmayın kendi ailemizle nekadar iyi anlasıyoruz. eger iyi bir anne ve babamiz olsa bunları yasamamıza izin vermezlerdi. erkek tırafıda ELLİNi kollunu sallıyamazdı. damada kız tırafı bir höt dese ya mecbur damat yola gelecek yada defolub gidecek.

Cevapla
umutsus 27 Eylül 2013 - 19:08

yoruldum artik

Cevapla
Empati 08 Ekim 2013 - 23:05

Oğulları evlensinler kıymetli olur hemen. Hiç düşünmezler gelinin o evde kocasından başka kimsesi yoktur. Ben 2 yıllık evliyim ayni evdeyiz.ilk aylarda ailemi özlerdim aglardim kimse demezdi ” senin neyin var” biz birde anne diyoruz annemiz olsa ağlatır mı bizi. Biz anne, baba, abi, kardeş diyoruz da onlar aile oluyor mu? Empati yapamıyorlar . Ne yaparsan yap el kizisin. Sen o kadar yemek yaparsın mutlaka bı eksik bulurlar bir gunde eline saglik demezler. Sabahtan aksama kadar çalışırsın da ” evde ne yapiyorsun ki?” denir. Herkes alışveriş yapar sen etiket bakarsın .cocuk yaparsam kısıtlar beni diye düşünüyordum, aslında düşününce ben hic ben olamadım ki evliliğim de belki cocuğum olursa her is bana kalmaz diye düşündüm de acıdım Halim’e ben ne zaman bunları kaldıracak kadar büyüdüm??? Bide annene anlatamazsın üzülmesin diye arkadasa anlatamazsın gururuna yediremezsin iste bu da bizim icimizde kalıyor . Kaynananın evi gorumcemin babasin evi bense elin kızı … Hastalanirim doktora gitsem demezki senin neyin var surat yapar biraz geciksem.Susuyorum gorumcem evlensin de ozaman görelim el kız da mı insan…

Cevapla
Arada Kalan Adam 18 Mayıs 2014 - 13:04

Gelin kardeşlerimin yazdıklarına hak veriyorum. Tüm düzenini, yaşantısını, çevresini bir anda değiştirmek ve en güvenilir olarak kendini sadece eşe bağlamak kolay değil. Sadece bir yıllık evli biri olarak bunu çok net görebiliyorum. Yakın zamana kadar annem ve eşimin arasında bir mesafe olması için elimden gelen özeni gösterdim, fakat yine olanlar oldu. Annelerde oğulları kıskanmadan ziyade yeni yuvanın içini merak etmek, bunlar daha tecrübesiz düşüncesi ile kendince yardım etmeye çalışırken aslında herşeye burun sokmak, sebebini çözemedim ama arada laf sokmak gibi davranışlar sergiliyorlar. Zaten bunlarda aralarının bozulmasına yetiyor artıyor. Mümkün olduğunca gelin saygısızlık etmez kaynanada uzak tutulursa sorun o kadar az oluyor, ama eninde sonunda bir yerden yine patlıyor.

Cevapla
Nevin durmaz 10 Haziran 2014 - 02:02

Ben nereden ve nasil baslayacagimi bilemiyorum su an saat gecenin dordu uzuntuden yatamiyorum Ben on senelik evliyim huzurum hic yok kaynanamla sadece degil ustelik 3 gorumceyle yasadim simdi evlendiler simdi de ustelik cocuklariyla kalmaya geliyorlar aglamaktan gozumde yaslar kalmadi hepsinden cok cektim iftiraya mi ugradim hakaretler mi olmadi disariya mi atilmadim kapilarim mi dinlendi béni mi arastirmadilar artik bu yuku kaldiramiyorum bir oglu dort kizi var kaynanada zaten oburleri gibi oglunu ayirtmak istemiyor o zaman evlendirmeseydi olan bizlere oluyor birde eski mantik herseye karisiyor kocam la konusuyorum lafin icine giriyor kendiside Ben kayinpederle konustugum zaman béni kiskaniyor o zaman béni ayirt bes sene degil on sene evliligimden hicbirsey anlamadim kocam à defalarca soyledim dedi tamam artik bilemiyorum daha anlatacak cok seyler var aglamaktan anlatamiyorum o kadarki uzuluyorumki bogazimda yemek kaliyor gitmiyor doktorlar stres t’en soylediler sadece ailes arkada ve cocu gum var onlar icin kendimi uzmemeye calisiyorum

Cevapla
ölmek istiyorum kaynanam yüzünden 16 Haziran 2014 - 12:32

Rabbim kimseye dert verip derman arattırmasın. Kocamı çok sevmeme rağmen evliliğimiz nerdeyse bitmek üzere. Sorun tabiki kayınvaldem. Tabi kaynanamla bitmiyor iş bunu bu hale getiren eşim oldu. Bir kere annesinin karşısına geçip beni korumadı annesine değil kimseye korumadı. Kayınlarımdan hakaret küfür işittim onları haklı buldu. Kayınvaldem beddua etti onu haklı buldu ben hep yalancı takan biri oldum gözünde. 11 yıllık evliliğim 3,5 senede arkadaşlığım var. zamanında annesini sevmeyen istemeyen adam sanki başka biri oldu tabi bunun nedeni geçte olsa yıllar sonra ortaya çıktı büyü… Dolabımdan ayrılık büyüsü yapılmış bir muska çıktı. Yaklaşık 8 aydır hiç birşekilde görüşmüyorum eşim ne kadar bizi ayrı tutmaya çalışsada annesini her görmeye gittiğinde ha ayrıldık ha ayrılıcaz diyorum. rabbim bir an önce canını alsın tek deliğim bu. Beni yuvamdan eşimden ederse iki cihanda huzur bulmasın rabbim. içim acıyor bunları yazarken kavruluyorum. Çocuğa yedi sene baktı ama ömrümden 70 sene gitti. hergün işkence tarzı konuşma hakaret. ne yazsam az gelir. Kendi ailemde anlamıyor beni. git elini öp af dile diyorlar ben neyaptımda af diliyim o…. yapmadım. Hakaret etmedim küfür etmedim tek suçum oğlunu sevmek…

Cevapla
ecem su 02 Ekim 2014 - 12:33

hepsi kör şeytanından bulsun inşallah.benimde yaşadıklarım sizden farklı değil.şu anda iki tane kızım var onlar için yaşıyorum.allahım büyük konuşmayı nasip etmesin ama kendi yaşadıklarımı onların yaşamasını istemiyorum.hepiniz gibi bende annem üzülecek diye bişey söylemiyorum.ama kızlarım aynı acıyı yaşamasın valla oyarım o kaynananın gözlerini.zaten kendin yaşadığın için anlarsın hemen derdini.ben yandım kızım yanmasın

Cevapla
Asiye Uyucal 28 Nisan 2015 - 10:18

Ben daha 2 aylık evliyim ama benim kaynanam biz daha evlenmeden başladı. Önce derdi düğünde takılan altınları almaktı niyetini fark ettim kaptırmadım. Zaten oradan bana gıcığı var. Şimdi benim kocama kendine kocalık yaptırmak derdinde. İstiyor ki eşimin abisine yanında iş versin maaş versin araba alsın ev alsın sonra kaynanamın evni değiştirsin sonra ona ev alsın. Doktora mı gidilecek benim kocam götürsün, televizyon mı alınacak benim kocam alsın. Yakın akrabaya yardım edilecek benim kocam kendisi düğüne nişana gidecek benim kocam götürsün. Abisi de dayadı sırtını kocama şimdi 3. çocuğunu yapıyor. Nasılsa benim kocam bakar. Gözü doymayanın gözünü toprak doyursun inşallah.

Cevapla
gülsüm haykut 10 Mayıs 2016 - 10:11

merhaba ben gülsüm 22 yasındayım 2senelik evliyim ama evliliğğimden hiç bir tat alamıyom kayınvalidemle aynı evde yaşıyorz ve ben 2 senedir kayın valıdemden cektiğim zulme artık dayanamıyorm kocama beni hep dvdürtüyor bazen çok iyi olyo ama sinirlendimi brnmdan getiriyo artık dayanamıyorm şimdi 4 aylık hamileyim de ne yapacağğımı bilmiyorm lüfen ama lüfen yardım edin bana bişey syleyin ne yapmam gereklı çok mutsuzmmm

Cevapla
Bitkin mert can 21 Ağustos 2016 - 00:52

Erkek basma ben ne yapayım aynı evde oturuyoruz bir mutfak yüzünden evliliğim harab geçiyor yaptığı yemeği temiztemizliği beğenmez arada ben kalıyorum Insan kendi annesinden nefret edermi

Cevapla
Bitkin mert can 21 Ağustos 2016 - 00:56

Araştırdım kayinvalide gelin çok nadir geçiniyor yabancı birisiyle evlendim turkceyi Suan iyi konuşuyor yemek kültürü farklı öğreniyor onu da Çocuk yaptık onun sevincini bile yasayamadim siz kızların işi zor ben erkek olarak ne yapayım ayrı eve cikicam aynı evde ev geniş de olsa olmuyor evlendigime pişman gibiyim kayinvalide insan olmalı hamile kadimdan ev temizliği beklenirmmi onun kızı böyle bunun kızı böyle örnek veriyor annem ben evlenmeden önce böyle değildi değişti şüpheleniyorum anne mi Değil mi

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !