Anasayfa Haberler Evlilik İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Evlilik İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Yazar: Editör

Yaşadığımız çağda neredeyse yarısı boşanmayla biten evlilikler sebebiyle çiftler ilişkilerini yeniden değerlendirme yoluna gidiyor.Ancak herhangi bir karara varmadan ve ilişkinizi gözden geçirmeden önce evlilikle ilgili aslında yanlış olan ancak doğru sanılan bir takım düşünceler mevcut. İşte evlilik efsaneleri:

1. Yanlış: Evlilik erkeklere kadınlardan daha fazla yarar sağlar.

Doğrusu:Aslında kadınlar da erkekler de evlilikten eşit ölçüde yarar sağlar. İki cins de daha uzun, sağlıklı ve iyi bir şekilde yaşamaya başlar. Erkekler fiziksel olarak daha sağlıklı bir hale gelirken, kadınların maddi durumlarında iyileşmeler görülür.

2.Yanlış: Çocuk dünyaya geldikten sonra çiftler birbirine daha fazla bağlanır ve mutluluk artar.

Doğrusu: Yapılan araştırmaların çoğu ilk bebeklerini dünyaya getiren çiftlerin evliliklerindeki stresin arttığını ve çiftlerin aralarında mesafenin ortaya çıktığı göstermiştir. Ancak çocuklu çiftlerin boşanma oranı diğerlerine göre daha azdır.

3. Yanlış: Uzun süreli evliliklerin sırrı şans ve romantizmdir.

Doğrusu: Şans ve aşktan ziyade uzun süreli evliliklerin sırrı birbiriyle iyi bir ikili oluşturmak ve anlaşabilmekten geçer. Kararlı ve pes etmeyen bir şekilde davranıldığı takdirde istisnalar dışında bir evliliği bitirebilecek bir durum söz konusu değildir. Çiftler birbirini seviyorsa ve inanıyorsa sorunları kolaylıkla çözebileceklerdir.

4. Yanlış: Bir kadın ne kadar eğitimli olursa evlenme şansı o kadar azalır.

Doğrusu: Eğitimli kadınlarda evlenme yaşı diğerlerine oranla daha geç olsa da, 1990’lı yıllarda yapılan bir araştırmaya göre eğitim düzeyi yüksek olan kadınlar evliliği daha fazla önemsiyor. Kendilerine eş değer aday bulmakta zorlansalar da daha iyi analiz edebiliyor ve daha sağlam evlilikler yapabiliyorlar.

5. Yanlış: Evlenmeden önce beraber yaşayan çiftler birbirlerini tartma ve daha iyi tanıma fırsatı elde ederler. Bu sayede daha uzun süreli ve sağlam evlilikleri olur.

Doğrusu:Yapılan araştırmalara göre evlenmeden önce birlikte yaşayan kişiler evlendikten sonra daha fazla sorumluluk aldıkları için eski uyumu tutturamıyor ve büyük ihtimalle boşanıyorlar. Tabi ki bu durum herkes için geçerli değil. Bazı çiftler ise birbirlerinin bilmedikleri özelliklerini fark etmeleri sayesinde evliliğin kenarından dönüyorlar ve ileride yaşanabilecek

6. Yanlış: Atalarımızdan çok daha uzun süre yaşadığımız göz önünde bulundurulursa bir ömür boyu aynı kişiyle evli kalmak çok zor.

Doğrusu:Birkaç yüzyıl geriye gitmediğimiz takdirde bu şekilde düşünmek gerçekten çok saçma. yaşam süresinde görülen bu artış bebek ölümlerinde düşüşle alakalı. Ayrıca atalarımızdan daha uzun süre yaşıyor olmamızla birlikte daha geç yaşlarda evleniyoruz. Yaşanan boşanmalar ise uzun yıllar sonradan ziyade genellikle evliliklerin ilk 7 yılı içerisinde gerçekleşiyor.

7. Yanlış: Evli kadınlar bekarlara oranla daha fazla şiddet görüyor.

Doğrusu: Aile içi şiddetin her türlü örneğini görmek mümkün. Her gün haberlerde ve gazetelerde bu konuya dair örnekler okuyoruz ve izliyoruz. Ancak anketler ve araştırmalar sonucunda resmi nikâhlı kadınların şiddet görme oranı, bir erkekler aynı evde evlilik dışı bir şekilde yaşayan kadınlara oranla daha az. Ve artık kadınların bilinçlendiği günümüz modern toplumunda ekonomik özgürlüğün getirdiği güven sayesinde şiddet gören kadınlar boşanmaktan çekinmiyor. Bu nedenle erkekler de kadınlara karşı eskide olduğundan daha dikkatli bir şekilde davranıyor.

8. Yanlış: Evlilik seksi öldürüyor ve evli çiftler bekârlara oranla daha az seks yapıyor.

Doğrusu: Yapılan araştırmalara göre evli çiftler bekârlara oranla hem daha fazla hem de daha tatmin edici bir şekilde seks yapıyor. Çünkü cinsel hayatları hem düzenli oluyor hem de kişileri fiziksel ve duygusal olarak olumlu yönde etkiliyor.

9. Yanlış:Birlikte yaşamak evlilikle eşdeğer, eksik olan tek şey “bir kâğıt parçası”

Doğrusu: Çiftlerin birlikte yaşaması evliliğin getirdiği fiziksel, maddi ve duygusal getirilerden yoksundur. Bu yararlar açısından bakılacak olursa birlikte yaşayanlar evlilerden çok bekârlara benziyor. Çünkü birlikte yaşayan çiftler evli kişilerden daha fazla oranda ben-merkezli oluyor ve eşlerinin mutluluğundan önce kendi rahatlarına önem veriyorlar.

10. Yanlış: Yüksek boşanma oranları nedeniyle herkes ilişkisinde aslında olduğundan çok daha mutlu olduğunu dile getiriyor.

Doğrusu: Ulusal bazda yapılan araştırmalara göre evliliklerdeki mutluluk düzeyi hiç de artmış değil. Aksine gözle görülür bir düşüş söz konusu. Yapılan araştırmalara göre günümüzdeki evlilikler 20–30 yıl öncesine oranla daha mutsuz geçiyor. Bunun nedeni ise işe bağlı stres, çiftler arasındaki çatışma ve iletişim kuramamak olarak gösteriliyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !