Anasayfa Haberler Evlilik Azaldı Boşanma Arttı

Evlilik Azaldı Boşanma Arttı

Yazar: Editör

Boşanmalar Artıyor

Boşanmalar Artıyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Kahveci, 2013 yılında evlenenlerin sayısının azalıp, boşanma başvurularının artmasını değerlendirdi. Hızlı kentleşme, eğitim düzeyinin artması ve özellikle de kadınların iş gücü piyasasına daha yaygın olarak katılmasının bu oranları etkilediğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan 2013 yılı evlenme ve boşanma istatistiklerine göre, 600 bin 138 çift evlenme kararı verirken, 125 bin 305 çift boşandı. 2012 yılında evlilik için 603 bin 751, boşanma için de 123 bin 325 çift resmi makamlara başvurdu. TÜİK verilerini değerlendiren İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Kahveci, hızlı kentleşme, eğitim düzeyinin artması ve özellikle de kadınların iş gücü piyasasına daha yaygın olarak katılmasının bu oranları etkilediğini söyledi. Prof. Dr. Kahveci, “Verilere göre Türkiye’de özellikle 2007 yılına kadar sürekli artış gösteren evlilik oranındaki düşme eğiliminin 2013 yılında da devam ettiği görülmektedir. Türkiye’de evlilik oranlarında azalma yaşanmasına karşın Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında, genel evlilik oranları bu ülkelerin çok üzerindedir” dedi.

Türkiye’de 2003 yılından bu yana boşanma oranlarının sürekli arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Kahveci, 2003 yılında 50 bin 18 çiftin boşandığını, yani binde 0.7 olan boşanma hızının 2013 yılında 125 bin 305 çift ile yüzde 1.65’e yükseldiğini söyledi. Bu oranların Avrupa’da boşanma hızı oranlarına yakın bir seyir izlediğini aktaran Prof. Dr. Kahveci, Türkiye’de evli çiftlerin yüzde 40’ının evliliğin ilk beş yılı içerisinde boşandığını belirtti. TÜİK verilerine göre boşanma nedenlerinin yüzde 97 oranında geçimsizlikten kaynaklandığının kaydedildiğini ifade eden Prof. Dr. Kahveci, bu geçimsizlik nedenlerinin irdelenmediğine işaret etti.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !