Anasayfa Boşanma Psikolojisi Eski eşinizle sağlıklı bir iletişim kurmak için

Eski eşinizle sağlıklı bir iletişim kurmak için

Yazar: Editör

Boşanma sonrasında da, özellikle çocuk varsa, eski eşle ilişkiler genellikle devam eder ve çoğunlukla da iletişim kurmada zorluklar yaşanır. Oysa boşanma sonrasında iyileşme sürecinin bir parçası da başkalarını incitmemeyi öğrenmek olmalıdır, çünkü bu aslında kişinin kendi kendisini daha fazla incitir.

Eski eşinizle sağlıklı bir iletişim kurmak ve sürdürmek için aşağıdaki noktalara özen gösterin:

Tutarlı olun: Beden diliniz ve yüz ifadelerinizin sözlerinizle uyumlu olmasına özen gösterin. Gözleriniz saldırı okları fırlatırken, “hayatım”lı cümleler kurmanız, ya da tatlı bir ses tonuyla konuşmanız karşınızdaki kişiye verdiğiniz mesajı değiştirmez.

Sakin Olun:  Duygularınız fazlasıyla yoğunlaştığında yavaş yavaş nefes almayı veya konuşmaya daha sonra devam etmeyi istemeyi öğrenin. Gerekirse oradan ayrılın.

Gerekirse yanınızda birini bulundurun:Daha önceki görüşmenizde fiziksel ya da sözlü saldırıya uğradıysanız, görüşmeye giderken yanınıza bir arkadaşınızı alın.

Olmuyorsa Erteleyin: Karşınızdaki kişi duygusal olarak kapanmışsa konuşma ve açıklama yapmaya devam etmeyin. Aksi taktirde siz öfkelenirsiniz, o da rahatsız olur. Konuşmak için daha uygun bir zamanı bekleyin.

Farklı yollar deneyin:Konuşmanız işe yaramıyorsa daha sonra devam edin ya da mektup yazmayı deneyin. Mektuplar net ve duyguları katmadan iletişim kurmak için iyi bir yöntemdir. Ayrıca mektuplar yazılı kanıtlar oluşturduğundan, tarihler, saatler ya da tam olarak ne söylendiği konusundaki yanlış anlamaları da önler.

Uyarın. Sözlü saldırıda bulunursa, “bunu kabul etmiyorum. Bu konuşmada saygı görmek istiyorum ve eğer bunu şimdi yapamayacaksan konuşmamıza daha sonra devam edebiliriz” deyin. Kibirli, üstünlük taslayıcı veya sadece siz haklıymışsınız gibi davranmayın. Nazik olun. Tartışmada sizi kırmaya devam ederse sakin ve sessiz bir şekilde oradan ayrılın.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

aydogan 08 Haziran 2012 - 00:32

Ben esimle anlasmali olarak bosanali bir bucuk ay oldu 2 cocugum var 11 yasinda kiz, 7 yasinda oglan, kiz annesine duskun oldugu kadar oglumda bana duskun simdi cocuklarimi aldigim zaman oglum baba Ben anneme gitmiyecem sende duracagim diyor bende Biraz zaman kazanmak icin oglum okullar kapansin ondan Sonra seni gondermem dedim kizima soruyorum tereddutler icinde bilmiyorumki dedi simdi Ben ne yapabilirim kimisi gonderme Anne mahkeme acsin cocuk 7 yas ve uzeri oldugu icin gitmek istemedigi surece Geri alamaz diyor bende cocuklarin ayrilmasini istemiyorum onlarin mutlulugu herseyden once gelir AMA oglum Beni istiyor onu mutlu etmek istiyorum kiziminda her dedigini yaparim yeterki bana geldiklerinde mutlu olabileceklerine inanayim

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !