Anasayfa Sizden Gelenler Eski Eşinize Yardım Eder misiniz?

Eski Eşinize Yardım Eder misiniz?

Yazar: Ayşe Türkmen

Eski eşinizin hayata dönüşüne tanıklık hatta yardım eder misiniz?

Eski eşiniz vurulsa mesela başını bekler misiniz?
Ya da bir organınızı verir misiniz ona?

Günlerdir ünlü bir sanatçımızın vurulması haberleri gündemde.
Ben olayın tek noktasına takılıp kalmışım farkında olmadan.
Kaç kişi bekler eski eşini yoğun bakım kapısında?

Siz bekler miydiniz yaşadığını duymak için?

Geçen günde eski eşine organını bağışlayan bir eski eş öyküsü dikkatimi çekmişti.
Adamcağız karısına böbreğini vermişti. “Bizim için o kadar çok fedakarlık yaptı ki hayatı boyunca, canımı veririm hiç düşünmeden böbrek neki diyordu” demecinde.

Peki siz verir miydiniz böbreğinizi eski eşinize?

Röportajın sonunda yeniden evlilik var mı sorusuna; böbreğimi verdim ama evlilik düşünmüyoruz denmesi garip gelmişti bana. Çok takdir etmiştim adamı.

Yoğun bakım kapısında birbirinden haberdar, hayatınızın farklı anlarına şahitlik etmiş kadın ya da adamlar sizin için bekliyor ve dua ediyor. O dakika tek amaçları var sizin kurtulmanız. Belki siz hayattayken birbirlerine olan nefretlerini size defalarca söylediler. Siz hep arada kaldınız. Ama o an.
Nefretler rafa kalkıyor kadınlar eski eşleri için tek yürek…
Aman Allahım…

İşin içinden çıkamadığım kadınların büyüklüğü mü yoksa yoğun bakımdaki adamın o kadınlarla yaşarken ki sevdasının büyüklüğü mü buna sebep? Yoksa para mı?

Bir kadınım ve sırf para için orada bulunamayacağını, ağlayamayacağını düşünerek bu seçeneği baştan eliyorum kendi adıma.

Evlatları babasız kalacağı için midir bu kenetleniş?
Bu sosyal olayın aslında irdelenmesi gerektiğine inanıyorum.

Tek bildiğim şey onca kadın, tek yürek. Eski eşlerinin kurtulması için dua ediyor.
Türk kadını çok büyük diyeceğim benim yüreğim böylesi bir büyüklüğü idrak edemiyor. İşin içinden çıkamıyorum.

Siz olsanız diyorum yoğun bakım kapısının önünde bekler miydiniz eski eşinizin kurtuluş haberini ilk ağızdan öğrenmeyi?

Siz olsanız böbreğinizi eski eşinize verir miydiniz?
Bana sormayın ne olur? Cevabım bende kalsın.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

11 Yorumlar

NEROS 22 Mart 2011 - 15:31

HAYIR Ayşe Hanımcığım yardımcı olmak istemem ,ondan da yardım beklemem.Ayrıldığım gün adliyeden sokağa adım attım ve ‘Tanrım bu adamın yüzünü ne ayıkken ne de rüyamda bana gösterme’ demiştim. İkibuçuk yıldır hiç görmedim.Ve yine demiştim ki ‘Bu adam cennete gidecekse ve ben de cenne tliksem, ben cenneti istemiyorum .
Bu nefret değil.Şifamı Allahtan isterim.ONURUM HAYATIMDIR felsefesiyle yaşıyorum.33 yılımı verip,birçırpıda silkeleyip attığım adama muhtaç etmesin,o da bana muhtaç olmasın.
Değil organ bağışlamak,KİMLİKSİZ(boşandığım için onunla bir bağım,kimliğim kalmamıştır) bir şahsiyet olarak hastane kapısında da beklemem.Allah şifasını versin der gazetenin 3.sayfa haberleri gibi okur geçerim.
Kadın olmanın,anne olmanın gururunu abartıyormuyum ne?

Cevapla
umit 22 Mart 2011 - 20:35

Yardımcı olmak istemem ,ondan da yardım beklemem.Ayrıldığım gün adliyeden sokağa adım attım ve ‘Tanrım bu adamın yüzünü ne ayıkken ne de rüyamda bana gösterme’ demiştim. İkibuçuk yıldır hiç görmedim.Ve yine demiştim ki ‘Bu adam cennete gidecekse ve ben de cenne tliksem, ben cenneti istemiyorum .Neroş hanımın bu cümlesine çok katılıyorum,bunları söyleten nedenler nedir kadınsı duygularmı cekilen eziyetmi bilmiyorum ama her boşanan eşler bunu demiyor dur.Diyenlere de hak veriyorum nedenmi bir yastıkta aylarca, belkide yıllarca baş konulduktan sonra bunlar deniliyorsa hangi taraf olursa olsun işkence(belki psikolojik baskı,aldatılış,darp,şiddet,alkol v.b. )görmüş ve hala görmeye devam ediyordur. ne hacet af etmek derim….
Ayşe Hanım yazınıza gelince İbrahim TATLISES kim tanınmış bir şarkıcı kimliğinin arkasında yatan bir sürü değişik ilişkileri bulunan bir sanatçı,bu güne kadar bildiğim kadarıyla değişik suçlardan hakkında bir cok davalar acılmış ama neden se hep tatlıya bağlanmış bu davalar.Davalar bile tatlıya baglanırken sanatcı kimliklerini devam ettirmeye ve sayın basınımızın 1.haber niteliği tasıyan haberler arasında yer almaya calışan bu bayanlar neden bulunmasın ama inannınki bu ğünkü haberlerde doğruluk derecesini bilmediğim fakat iki büyük sanatcımızın diyaloğuda su: Bülent ERSOY Hanımefendi İbrahim Tatlıses beyefendinin yattığı hastanenin önünde aglayanların timsah göz yası dökdüğünü söylemesine Seda SAYAN hanımefendini canlı yayında karsılık vermesi bu da bence REKLAM KOKUYOR.Aynı orada ayaklarından vurulan bayanların veya canlı yayında tokatlanan bayanların veya yeni bir ilişkiyi 4-5 seneden beri sonuçlama ya calışan bayanın bence hepsi Napolyonun dediği gibi PARA PARA PARA Veya NASRETTİN Hocamızın dediği gibi YE KÜRKÜM YE,,,,,,,,,,,,,,,
Nazım HİKMET’ in bir sözüyle bitireyim yazımı:
“Önemli olan benim yanımda olmak isteyeni zamana bırakmak değil, zamanla bırakmamak’tır..” Şimdi bana geçen o acı günleri yasatanı, aklımda yaşatmakla zamanın unutulmaz sancısı kalır…”

Cevapla
merege 23 Mart 2011 - 08:31

selamlar, eski eşler ile mesafeli olmak konusu bana daha cok sempatik gelmekte. hastalık ve bu tur durumlar üzüntü verir evet.
sanırsam geçmiş olsun temennisi ile yetinirim.

Cevapla
öz 25 Mart 2011 - 16:23

AYŞE HANIMCIĞIM;bir HAYIR da benden gelsin.Öyle bir durumda sadece yaradana dua ederim belki ama ona asla bir organımı vermem.Ayrıca Ümit beye ve Neros hanıma sonuna kadar katılıyorum.İbrahim tatlıses için olanlar da sadece para ve şöhret var hiç samimi olduklarına inanmıyorum.Ben ayrıldığım insan için rahmetli diyorum adını bile anmak bana acı veriyor ken ona organımı vermek gibi bir şeyi düşünemiyorum.

Cevapla
ozgurlukmasali 27 Mart 2011 - 02:22

Para, güç… Harem… Kaç boğaz bakıyor o hastanede yatan adam! O giderse herkes talan olur… Bağımlılık, iktidar bağımlılığı, korku belki, erk! Ben, olmazdım… Milletvekili aday adayı olacağını bilsem de olmazdım. Ama çıkarlar dünyası… İnsanlar çıkarlar söz konusu olduğunda onuru, gururu bir kenara itebiliyor. Özellikle Türk kadını farkında mı ki kendi onur ve gururunun da olduğunun?

İzlediğimiz görüntü; klasik ataerkil yapı, çok eşlilik, bunun meşruluğu, toplumun gözüne gözüne sokularak böyle normalmiş gibi gösteriliyor. En eski eşin, eski eşin, yeni sevgilin… Onlardan olan çocuklar… Çarpıklık! Ve biz buna “aile” mi diyoruz?

ŞAKA GİBİ! BEN GÜLEREK İZLİYORUM…
ZİRA HALA BU ÜLKEDE UYUTAMADIKLARI VATANDAŞLARDANIM!

Cevapla
yekta 13 Nisan 2011 - 15:49

her bosanan kisilerin kötü gecmisi yoktur farkli sebebtende ayrila bilirler belki sevgilerinin ask degil sadece iyianlastiklari icinde olabilir ben ona yardim etmem icin onunla yasadigim iyi ve kötü seyleri teraziye koyar tartarim ve hangisi agir basarsa ona göre yömlenirim

Cevapla
UMİT 19 Nisan 2011 - 08:12

AŞK nedir, SEVGİ nedir, İYİ ANLAŞMA nedir, İKİLİ İLİŞKİ nedir, EVLİLİK nedir bunları bir bilen varsa banada yazsın LÜTFEN……

Cevapla
severına 26 Haziran 2011 - 16:49

guzel

Cevapla
Gülnaz VARDARLI 28 Haziran 2011 - 12:53

Hayır,kesinlikle yardım etmez ve yardım kabul etmezdim.Zaten onu seviyorsam neden boşanayım,eğer o beni istemeyip de boşanmışsa neden yardım edeyim veya o bana yardım etsin.Bence bu düpedüz aile hayatına saygısızlıktır.Aile kutsaldır.Öyle olur olmaz nedenlerle boşanmak doğru değildir.Boşanmışsam demekki aramızdaki herşey bitmiştir.

Cevapla
mustafa 08 Mayıs 2012 - 01:26

Hayat mı elbette bana bir gün gülme fırsattı verecek. Şimdilik beklemekteyim

Cevapla
hakan 09 Mayıs 2012 - 05:25

herkez aynada kendine bir bakmalı başlarken güzel olan bir şey bu kadar kötü mü bitmeli, hiç bi rzaman hata tek taraflı degildir. herkez kendini kefeye koysun tartsın suçu ne kadar ne kadar anlayışlıydı eee sevgi saygı zamla bitiyorsa evlilik niyee sadece toplum baskısı mı moda olmuş koltuk takımı degiştrimek gibi boşanmak evet bende boşanıyorum kazandığımdan cogunu vererek ayrılıyorum hem duygusal hem maddi herkeze hayırlısı neyse o olsun diyorum şen kalın

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !