Anasayfa Evlilik Psikolojisi Prematür Ejekülasyon (Erken Boşalma) Nedenleri ve Tedavisi

Prematür Ejekülasyon (Erken Boşalma) Nedenleri ve Tedavisi

Yazar: Psikolog Suphi TUNÇ

Prematür ejakülasyon (erken boşalma) bir erkeğin cinsel bir ilişkiye girmeden veya vajinaya (kadın cinsel organı) girdikten kısa bir süre içinde boşalmasına verilen addır.  Ancak çoğu zaman penisin (erkek cinsel organı) vajina içindeki boşalmadan kalma süresi tartışma yaratmaktadır.  Bu sürenin ne kadar olacağı konusunda kafa karışıklığı bulunmaktadır. Aslında bu süre kadın partnerin orgazm olabilme süresiyle ölçülebilir. Genellikle bir kadın 5 dakikadan itibaren penis vajina içinde hareket ederken orgazm tepkileri vermeye başlar. Yani 5 dakika ile 20–30 dakikalık bir cinsel ilişki hem erkeği hem de kadının orgazmı için yeterli bir süredir. Bu açılardan değerlendirildiğinde bir erkeke vajinaya girmeden boşalıyorsa veya vajinaya girer girmez veya 2–3 dakika içinde boşalıyorsa erken boşalmadan (prematür ejakülasyondan) söz etmek mümkündür.

 

Prematür Ejakülasyonun (Erken Boşalma) Nedenleri:

  • Cinsellikten korkma, kaygı duyma,
  • Ergenlik yıllarında mastürbasyon (kendi kendini tatmin) yaparken hızlı bir şekilde kişinin kendisini boşalmaya kanalize etmesi. Aslında bu yönüyle düşündüğümüzde kişinin kendisini uygun fantezi veya hayali ve gerçek cinsel uyarıcılarla boşaltabilmesi sağlıklı bir durumdur. Ancak bu durum kişiyi otomatikleştirdiği için boşalmayı kontrol edememeyi de beraberinde getirir. Ayrıca tek başına kaldığında bu sorun olmazken bir eşle birlikteyken sorun haline gelmeye başlar,
  • Acele yapılan cinsel aktiviteler, anne-babanın evinde gizli yapılan seks veya mastürbasyon, para karşılığı hayat kadınlarıyla yapılan acele seks erkeğin erken boşalmasına teşvik eder,
  • Yüksek kaygı hissi,
  • Çok seyrek cinsel ilişkiye girmek,
  • Cinsel partnerin (eşin) orgazm olma konusunda aşırı endişe nedeniyle uyarılma düzeyinin farkına varamama,
  • Cinsel partnerin (eşin) aşırı talepkar davranışları,
  • Yeni bir kişiyle cinsel ilişkiye girmek,
  • Sürekli olarak boşalmamaya odaklanmak, boşalmamak için sürekli dikkatlerini başka noktalara kaydırmak paradoksal olarak boşalmayı tetiklemektedir.

Prematür Ejekülasyon (Erken Boşalma) Tedavisi

Erken boşalma, ergenlik yıllarında öğrenmelerle yerleşmiş bir davranıştır. Bunun iyi tarafı değiştirilme imkânının olmasıdır. Çünkü öğrenilmiş davranışlar, yine öğrenme yöntemleri ile ortadan kaldırılmaktadır. Özellikle davranışçı psikoterapi ile karşıt koşulama çalışması ile kişinin boşalma kontrolü sağlanır. Bir kez boşalma kontrolü sağlandığında boşalma kontrolünün kalıcılığı sağlanmış olur. Tedavi bireysel cinsel görüşmelerle yapılır. Ancak eşlerin katılımıyla tedavi hızlı bir şekilde gider. Genellikle birkaç görüşme ile sorun ortadan kaldırılır.

Psikolog Suphi TUNÇ
E-Posta: suphi_tunc@yahoo.com
Gsm: 0530 777 98 20

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !