Anasayfa Sizden Gelenler Erkeklerde Yanar- Bir Aldatma Öyküsü

Erkeklerde Yanar- Bir Aldatma Öyküsü

Yazar: Ayşe Türkmen

Hayret…
Bu acı bir tek kadınlarda böyle yakar kavurur sanırdım.
Bu çığ bir tek kadınların ocağına düşer. Hep erkekler aldatır. Kadınlar çocukları ile ortada kalakalır. Yanılmışım…

Bugün bir kadim dostum boşandı. Hayattaki vakur duruşu, yazıları, gazeteciliği ile örnek aldığım bir abim. Mesleğe ilk başladığımda kurumda çalışma adabını ondan öğrendim. Hayatta her insanın bir duruşu olması gerektiğini de.

Bir telefonla öğrendim yürek çırpıntılarını.
Aldatılmıştı, gururu kırılmıştı. Susmuştu. Herkes mutlu sanırken o içinde yaşamıştı olanları.

Evladı okusun parçalanmasın yuvası diye sabretmişti senelerce. Yıllara, affedilmişliklere, yaşanmışlıklara rağmen aynı hata tekrar edilince; evladının da desteği ile kapıyı çarpıp çıkmıştı. O da benim gibi pek çok kadın gibi aldatılma karşısında BİR TEK gururunu alarak yeni bir hayata yelken açmıştı.
Ailesi, kızı ve dostları vardı şimdi; birde yüklüce borçları.

Duruşması vardı bugün. Anlaşma teklif edildi kabul ettim dedi bana. Nasıl yani dedim hiçbir şey almadın mı? 30 yıla karşı, borçlara karşı, sana tüm yapılanlara karşı…

“Boşver dedi, bilmezmisin yürürken arkasına bakmamalı insan. Yola çıktım bir kere arkaya bakmak nafile, yüküm azalsın diye kapattım tüm defterleri. Hesaplar mahşere…”

Kendi boşanmam; yıpranmışlıklarım geldi aklıma.
Aman Allahım dedim. Ne büyük kayıp. Boşa geçen, duruşmalar davalar silsilesi.

Zararın neresinden dönseniz kar dedikleri bu olsa gerek.

Demek ki kendini bilene yıkılan yuva ar
Kendini bilene bir gün önce boşanmak bile kar.

Anladım ki erkek yada kadın fark etmiyor, acı aynı acı çekmesini bilene.

Herkesin sıcacık yuvasında sevdikleriyle bir ömür yaşaması temennisiyle.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

6 Yorumlar

Gulcan KANAT 27 Şubat 2011 - 15:15

Yazıma başlamadan önce ben 72 yaşında yıllarını öğretim görevlisi olarak gecirmiş bir bayanım şu tabiki emekliliğin tadını cıkartmaya calışıyorum.Yıllarca psikolok olarak özellikle Türklerde aile yapısı ve ailelerin boşanma nedenlerini araştırıp çok sayıda tezler yazdım. Dün akşam tesadüfen bu yazınızı okudum bu sabahta posta gazetesinde boşanma ile ilgili bir yazıyı okuduktan sonra sizin tüm yazılarınızı yazılarınıza verilen yorumları okuyarak ben de dedim bir yorum yapsam acaba ne kadar yararlı olabilirim diye yazıyorum.Yazılarınızda Allah bağışlasın bir kızınız (kuzunuz) olduğunu çok kısa ve stresli bir evlilik basınızdan gectiğini ve hala bu evliliğin huzursuzluğunun devam ettiğini su an bile cevrenizde olan olayların bazılarını gördükce o anları yasadığınızıanlayabiliyorum.Kızım bizler yani eşlerinden ayrılmış bayanlar ülkemizde tepsi içinde sunulan HÜRREM ler gibiyiz aç kurtlar her an saldırmaya hazır beklerler. Bir abinizin eşi tarafından 2.kez aldatıldığında dava acıp boşandığını yazmısın bu işte bir yanlışlık var bayanlar eşleri aldattığı zamanlar sineye cekerler erkekler cekmez ceken erkekte korkkar alışmamıştır tek yasamaya inanın bakın bir sey diyeyim inanın o abiniz bir bayan arkadaş bulmuşturki fırtınadan kacan bir geminin sığındığı liman misali ondan sonra boşanma davasını acmaya cesaret etmiştir.Diğer bir yazınızda af etmeyi büyüklük olarak yazmısınız sizi bu konuda gercekten kutluyorum. Ama birde görülmeyen yüzü var onuda düşünmek lazım bizlerin adını lekeleyen eski eşleri olduğumuzu unutup daha güzeli cocuklarının anneleri olduğumuzzu unutup sağ da solda kötüleyerek konusanlar bunları sadece eski eşler olarak düşünmeyelim arkadaşlarımız da olabilir sadece bizlerle dostluk cercevesinde yanımızda olanlardır bunlar.Kuzunuzun babasından şiddet gördüğünüzü yazmısınız unutmayın ki şimdiye kadar adli olaylarda tayin edindiğim psikolog olarak gördüğüm sey 12 yasına kadar hiç bir cocuk annesini veya babasını kesinlikle kötülemiyor asırı şiddet içermediği müddetce.Ülkemizde boşanmalarda erkelerde ailesine bağlılığın çok büyük bir roli var bayanlarda çok daha az bayanlarda da ekonomik özğürlüklerinin olmasının roli var ekonomik özğürlüğü fazla olan erkeklerde bu kacamaklar la sonuçlanıyor. Ülkemizin batısında bayanlar doğusunda erkekler ( çok eşlilik ve boşanmaya ) boşanmalara daha meyilliler. Karadeniz erkekleri bu konuda daha korkkaklar. Size bir abla olarak bundan sonra ki hayatınızda evlilik te yasadığınız stresleri unutup kuzunuzla güzel bir hayat yasamanızı arkadaşlığa önem vermenizi ama unutmayınki bizler eşlerinden ayrılmış bayanlar olarak ülkemizde tepsi içinde sunulan HÜRREM ler olduğumuzu düşünenlerden uzak durarak sonradan…Bir kac ATASÖZÜYLE bağlayayım Sarımsağı gelin etmişler, kırk gün kokusu çıkmamış.
iş işten geçtikten sonra pişman olmanın bir faydası yoktur. önemli olan bir zarara uğramadan önce, yapılacak işe iyi düşünerek, önlem alarak girmek ve kötü bir sonla karşılaşmamaya çalışmaktır.Gercekten arkadaş seçimimizde çok dikkatli olmamız gerektiğini gerçi siz de görmüşünüzdür şimdiye kadar bu türlü kişileri kendilerie ve cevresindekilere meze yapmaya çalıştıklarını 50 tane arkadaşınız olacağına inanın kötü gününüzde yanlızlığınızda yanınızda olacak 1 kaç kişi olsa yeter. sonra benim yasıma geldiğinizde kuzularında koyun olduğu ve koçlarının yanında olduğunu görerek tek basınıza yasamayı eğer cebinizde paranız varsa yanınızda bir kac tane salyangozun sizinle yiyip içmek ve gezmek için yanınızda olduğunu göreceksiniz.Birde yorumlarda dikkatimi bir sey cekti biri varki size hep bir seyler vermeye calışan size ufak bir cocuğa sahip cıkarcasına sahip cıkmaya calışan biri isminden annenizmi babanız mı olduğunu anlayamadığım ama sizi çok seven bir ailenizin olduğunu gördüm.Kesinlikle sizi ve kuzunuzu eşi ve kuzusu olarak gören birini bulmanızı, hayata sil baştan gecmişi unutarak, kararsızlıkları akıllardan silerek tekrar başlanabileceğini bilmeniz gerektiğini söyleyen bir abla olarak söylüyorum.Salıcakla kal kızım.

Cevapla
ayşe türkmen 06 Mart 2011 - 10:31

Gülcan Kanat Hanımefendiye
Kuzu ve benım için ne güzel temmennilerde bulunmuşsunuz. Cok sağolun.
Yatacak yatagımız bıle olmadan çıktığımız bu yolculukta şimdi dostlarımızı ağırlayacak huzurla yaşadığımız bir evimiz var. Bayağı yol katettik. Bizim durumumuzdaki herkese bu noktaya gelmesi için maddi manevi iş bulma vs. konularda şimdi destek olmaya çalışarak yaşıyorum. Ve yaşadıklarımı saklamadan anlatarak tabi. Biliyorum benim durumumda olan birileri var. istiyorum ki işık olsun onlara anlattıklarım. Benim ulaşamadığım yerlede destek olsun. İnanın elimden geldiğince elimin yettiğince artık boşanan kadının yanında olmaya çalışıyorum. Bu yol o kadar zor ki… şimdi kuzunun babasının bir sevdiceği var.İnşallah bu yaza evlenirler. Biz ancak böyle kurtuluruz tümüyle. Biliyorum ondan sonrası da zor. Baba yeni bir çocuğa sahip olunca yani. Siz anladınız beni. Ne yapalım. Kızımla bununda üstesinden geleceğiz. Kim bilir belki dediğiniz biri çıkıverir karşımıza bizi de bağrına basar. kuzuyz da bir rehber olur bana da bir destek. Artık kurgılamıyorum hayatı olağan akışa bıraktım kendimi. Ömür o kadar kısa ben sadece kızımla hayatın keyfini çıkarıyorum. Size de mutlu bir ömür diliyorum. Sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Cevapla
gulcan KANAT 07 Mart 2011 - 14:02

Karşına cıkan biri olacak tabiki belkide olmuştum bilemem Kızım ama kuzuna Rehber sana destek ve bagrına basmasını istiyorsun ama rehber ve destek olmak için sizi koruması ve sahiplenmesi lazım bunuda yaptığı zaman siz nasıl karşılayacaksınız kendinize müdehale edilmiş olarak hissettiğiniz anda ne olur acaba.

Cevapla
ayşe türkmen 07 Mart 2011 - 15:30

sanırım sorun burda başlıyor. sınırlarımıza müdahale etmeyen, bizimle yürüyen birini istiyoruz.pozitif düşünen. kötü portreler istemiyorum mesela, dekoru kötü bir ressamla aynı sanat galerisinde aynı duvarı paylaşmak bile artık zul geliyor bana. çok para çok lüks değil huzur ve mutluluk istiyorum kızım ve kendi adıma. oda bizimle bunu yaşasın, bizimle mutluluğu paylaşsın istiyorum. Bizi çevremizden koparan değil, bizi yeni çevrelere sokan, bize yeni pencereler ve ufuklar acan bir insan olsun istiyorum. o derin olsun istiyorum bizden daha derin. Ondan öğrenelim yaşamı. Yaşadığımız kötü şeyler çok uzaklarda kalsın. Belki onunda yaraları olacak kimbilir oda yaralarını bizimle sarsın. Hayalmi bilmem ama olacaksa artık imkansızı istiyorum. egreti şeylere kuzuda bende kapatmalıyız penceremizi, kırılmak üzülmek lüksler bizim için. Yani lüks olsun istiyorum. Ve bu hayallere bakarken yazarken bile gülümsüyorum. Bunu benim gibi tüm solo anneler için canı yürekten diliyorum. Neden olmasın.

Cevapla
gulcan KANAT 07 Mart 2011 - 19:37

Ne alaka diyecem şimdi sorun burda başlıyon demenize
Ayşe Türkmen:kuzuya da bir rehber olur bana da bir destek.bunuda siz dediniz
Seven kişi sevdiklerini korur üstlerine kol kanat gerer sahiplenir bunlar kısıtlama değildir. Sevgi parayı verip alın bu parayla yiyin için ne yaparsanız yapın demek değildir. Sevgi o yenilen içilen koklanan her seyin en iyisini en sağlıklısını birlikte yemeği tercih etmektir.bunu yapmak Kötü ressamların kötü portreleriyle vakit gecirmeyi istememektir,iyi kaliteli tanınmış veya hiç tanınmamış kişinin oluşturduğu kaliteli göze hoş gelen portrelerle dolu bir resim galerisini gezmektir.
Yaraları o da bizimle sarsın diyorsunuz güzel bir düşünce gercekten çok güzel inanın.

Cevapla
toprak toprak 28 Temmuz 2014 - 20:08

eşini aldatan erkekler herzaman bekar kadınlarlamı aldatır zannediyorsun aldatan erkeklerin epey büyük cogunluğu eşini başka evli kadınlarla aldatıyor.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !