Anasayfa Boşanma ve Çocuk Ensest Sorununa Çözüm Önerileri

Ensest Sorununa Çözüm Önerileri

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

Ensesti açığa çıkarmak için,

 

 • Çocuğun babası, ağabeyi, dedesi, amcası, dayısı gibi yakınlarından biri tarafından yapılan istismarı engellemek için öncelikle çocuğun kendisini ifade edebileceği ortama ve farkındalığa ihtiyacı vardır.
 • Tüm eğitim ve öğretim kurumları çocukların ensesti ifade etme becerisini geliştirmek için kullanılabilir. Ancak istismar yaygın olarak erken yaşlarda daha kolay kazanılacağı için okul öncesi eğitim kurumları v ilköğretim kurumları bu konuda çalışmak için daha uygun kurumlardır.
 • Aile bireylerinin, özellikle de annenin desteğinin ensestin açığa çıkarılıp engellenmesi ve devam eden süreçte çocuğa yardımcı olması için, okullar, halk eğitim merkezleri ve Sivil Toplum Kuruluşları yetişkin eğitimi için kullanılabilir.

Yargı Sürecinin Sağlıklı İşlemesi İçin,

 • Ensestin yargılanma süreci oldukça zorludur. Cinsel istismarın tüm fiziksel ve ruhsal deliller titizlikle toplanmalı ve değerlendirilmelidir.
 • İfade, delil toplama ve yargı sürecinde mağdur çocuk bir defa sesli ve görüntülü kayıt yapılarak uygun mekânda ve ruh sağlığı uzmanları gözetiminde dinlenerek örselenmesi engellenmelidir.

Bilgi ve İletişimin Arttırılması İçin,

 • Ensest mağdurlarının kendileri ya da yakınları ensesti açığa çıkarmak için güvenebilecekleri ve kolay ulaşabilecekleri yollar ihtiyaç duymaktadırlar. ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattının çok iyi tanıtılması hem istismar mağdurlarının şahsi başvurularını hem de ihbarları kolaylaştırmak açısından son derece önemlidir.

Uygulamaların Kurumsallaştırılması,

 • Özellikle ensest mağdurlarıyla karşılaşılma ihtimali daha yüksek olan okullar ve sağlık kuruluşlarında çalışanların izleyecekleri yol konusunda bilgi sahibi olmaları gereklidir.

Kurumsal Bakıma İlişkin Öneriler,

 • Çocukların ve annelerinin güvenli şekilde barınabileceği yuva, yurt ve kadın sığınma evlerinin çoğaltılması ve sürekliliğinin korunması, idareci, uzman ve yardımcı hizmetleri yerine getiren görevlilerin hem sayısının hem de istismar konusundaki farkındalıklarının arttırılması önemlidir.

Rehabilitasyon,

 • Ensest vakaları yargıya yansıdıktan sonra mağdurun, ailenin diğer üyelerinin ve saldırganın ruhsal açıdan değerlendirilmesi, ruh sağlığı ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi, mağdura ve ailesine gerekli ekonomik desteğin sağlanması önemlidir.

Medyada Gösterim,

 

 • Ensestin, genel olarak tüm istismar türleri gibi, medyada duyurulması sırasında, mağdur için yol gösterici ve olayı açığa çıkarma yönünde cesaretlendirici olması, şüpheli durumların kesinleşmiş davalar gibi yansıtılmaması, mahremiyete özen gösterilmesi, mağdurun ruhsal travmasını arttıracak haberlerden kaçınılması, belirli bir sosyoekonomik grubu damgalayıcı şekilde haber yapılmaması ve istismar davranışı için özendiricilik teşkil etmemesi gereklidir.

Ensestin Tanımlanmasının Gereği ve Önemi,

 

 • Türkiye’de ceza yasası ensesti ayrıca tanımlamamaktadır. Ensest cezaları, saldırganın yakınlığı dikkate alınarak arttırılmaktadır. Ensestin yasalarda tanımın yapılması ensestin farkındalığını arttıran bir durum olacaktır.
Nüfus Bilim Derneği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonunun "Türkiye'de Ensest Sorununu Anlamak" adlı çalışmasından alınmıştır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Natalia Yusufoğlu 26 Nisan 2016 - 11:50

Merhaba. Tc vatandaşıyla evli arkadaşım şuanda eşiyle boşanma durumundalar eşinden olma 1.5 ve 3 yaşında 2 kızları var. Babaları her gün kendisiyle beraber duşa giriyor kapıyı kitliyor ve kızların çığlıkları üzerine eşi girmeye çalıştığında kapıyı açmıyor. Kızlar banyodan morluklar içinde çıkıyor ve babaları kızlarla beraber çıplak bir şekilde duşa giriyor. Aynı zamanda 5 gün önce sabah 6 da kadın tuvalete kalktığında eşinin kızların babalarının büyük kızın bacaklarını açmış bir halde ve cinsel organını fotoğraflarken buldu. Boşanma halinde oldukları ve kadının gidecek yeri olmadığı için orada kalıyorlar ve kimse kendisine inanmadığı için artık her adımını videoya çekiyor. Bu yüzden bu olayların videoları da mevcut. Lütfen nereye gitmemiz ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !