Anasayfa Haberler En Büyük Boşanma Sebebi: Para

En Büyük Boşanma Sebebi: Para

Yazar: Editör

Çiftler arasında parasal konulardaki tartışmaların boşanma riskini artırdığı belirlendi. ABD’deki Kansas Üniversitesi’nden Sonya Britt ve ekibinin, 4 bin 500’den fazla çiftin katılımıyla yaptığı araştırma, söz konusu tartışmaların boşanma nedenlerinin “uzak arayla” başında geldiğini gösterdi.

en-buyuk-bosanma-sebebi-para“Family Relations” dergisinde yayımlanan araştırmada çiftlerin gelir, borç ve varlık durumu incelendi. Araştırmacılar, çiftlerin geliri, borcu ya da varlık durumu ne olursa olsun para konusunda tartışmaların boşanma riskiyle bağlantısı bulunduğunu vurguladı.

Parasal konulardaki tartışmaların diğer konulardan daha yoğun ve uzun olduğunu ve “toparlamanın” daha fazla zaman aldığını belirten Britt, ayrıca bu konuda tartışan çiftlerin daha kaba ve kırıcı bir dil kullandığına dikkati çekti.

Para konusunda sürekli tartışan çiftlerin ilişkiden aldığı zevkin azaldığını vurgulayan Britt, tartışmaların çocuklara olumsuz etkisinin yanı sıra durumu düzeltebilecek finansal planlama ihtimalini de azalttığını  belirtti.

Stresli kişilerin kısa döneme odaklandığını, gelecek için plan yapmadığını ifade eden Britt, finansal planlamacıların eğitim yoluyla stresi azaltabileceğini vurguladı.

Britt, yeni evlenecek çiftlere finansal planlamacı edinmeleri tavsiyesinde de bulundu.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Ebu Taha Cevatoğlu 04 Nisan 2016 - 22:38

Ne yazık ki bizzat içinde bulunduğum durum nedeniyle doğruluğunu yaşadığım bir şey bu. Parasal sorunlar er veya geç bir evliliği sonlandırabilecek boyutta etkili olabiliyor.

Eşimle 4,5 aydır ayrı yaşıyoruz. Kendisine ve çocuklarımıza istedikleri bir yaşamı veremediği ve bunun nedeninin ben olduğum düşüncesinde. 18 -19 yıllık bir evliliği kesinlikle bitirme düşüncesinde. Fakat burada çelişkili durumlar da yok değil.

Hem manevi değerleri olan bir toplum ve aile olma durumu ( veya en azından iddiası ) söz konusu olacak hem de “para yetmiyor” diye boşanmak istenilecek.

Ailenin tek geliri olacak. Siz ikinci maaşı getirip ortak bütçeye eklemeyi hiç bir zaman önermeyecek ve tek maaşlı bir yaşamın iki maşlık bir refah ve konfor sağlayacağını düşüneceksiniz.

Dini bir cemaatin aktif ve fedakar bir mensubu olarak yıllarca çalıştıktan sonra “maddiyat problemi” ile boşanmaya karar vereceksiniz. Hiç bir çözüm odaklı konuşma, görüşme yapmadan; çözüm yollarını aramadan varacaksınız bu karara. İki çocuğunuz olacak ve birinin üniversite sınavına gireceği küçük olanın ise ilk okula bir yıl sonra başlayacağı bir zamana denk düşüreceksiniz bütün bunları.

Dünyada parasal sorunlar boşanmada uzak ara birinci çıkıyor ve bizde de durum ne yazık ki bu doğrultuda gibi, denilebilir. Tamam da para elbette önemli bir unsurdur. İnsan madde ve manadan, beden ve ruhtan oluşmuyor mu zaten?

Başka etkenlere çevirmeliyiz projektörlerimizi. İletişim gibi. Evli kişilerin geçmişleri gibi. Sağlık sorunları ve eğitim düzeyleri gibi.

Örneğin, şahsımın yaşadığı olayda eşimin annesinin, ailesinin yanlı ve yanlış tutumları böyle bir sonucun ortaya çıkmasına uygun zemin hazırlıyor da denilebilir:

“Zamanında ben babanızdan boşanmak istemiştim ama destekleyen olmamıştı. Aynı durumu siz yaşarsanız eğer ben arkanızdayım.” demişliği varsa bir annenin, sanırım kızına yapabileceği en büyük kötülüğü yapmış olacaktır.

Dolayısıyla hem evlenecek çiftlerin hem de evlenecek çiftlerin anne-babalarının aile okulunda sertifikalı ciddi bir eğitimden geçirilmeleri çok yerinde olacaktır.

Böyle bir eğitim 5-10 saat süreli de olsa yeter. Özendirmek açısından katılımcılara bazı teşvikler getirilebilir.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !