Anasayfa Boşanma ve Çocuk Eğer Boşanmayı Düşünüyorsanız…

Eğer Boşanmayı Düşünüyorsanız…

Yazar: Necil Beykont

Boşanma sürecindeki ya da boşanmış babalara hitaben ama aslında çocukların iyiliği için yazılmış, farklı dillerde  bir çok kitap var.

Bu kitapların birinde; (*)

“Dünyada Bulunmak İsteyeceğiniz En Son Yerin Duruşma Salonu Olmasının 10 Nedeni”

başlığı ile bir bölüm yer alıyor. İşte o 10 nedenin  bire-bir tercümesi…

Kitap ABD’de yazılmış.

Önce okuyalım:

1. Büyük Bir Olasılıkla Kaybedeceksiniz.
İstisna olamayacağınız gerçeğini kabul edin. İyi veya kötü, pek çok sebepten dolayı mahkemeler annenin yanındadır. Genel kanı ve kültür sizin yanınızda değildir. İyi bir avukat genel kanıyı size zarar verecek şekilde kullanabilir. Siz kuşku ile yaklaşılan tarafsınız. Şikayet edip boşuna sızlanmayın. Kadınların bu durumda en baştan avantajlı oldukları gerçeğini kabul edin.

2. Kazansanız da Kaybedeceksiniz.
Büyük ödülü kazanmak için burun buruna savaşan iki taraf gibi, biriniz yere düşene kadar savaşarak geçen bir dava sonrası bedeli genellikle çocuk ödeyecektir.

3. Mahkeme Sıfır Kazanç Vaat Eder.
Mahkemede rakipler vardır. Sonucunda da bir kazanan ile bir de kaybeden olur. Çocuk için iyi olan şey ise ebeveynlerinden birinin kaybeden olması değildir.

4. Duruşma Salonuna Girdiğiniz Anda Tüm Hakimiyeti ve Sizin İçin Tüm Hayati Kararların Verilmesini Yargıca Bırakmış  Olursunuz.

Aileniz için önem taşıyan kararları bir yabancının ellerine teslim etmek sizce iyi bir fikir olabilir mi? Sizin uyguladığınız kurallarla değil, kendi kuralları ile karar veren, sizin ve aileniz hakkında hiç bir şey bilmeyen, belki de kötü bir gün geçirmekte olan bir yabancı son sözü söyleyecek ve sizin buna itiraz etme hakkınız olmayacak.

5. Yargıçlar Bunun İçin Eğitim Almamışlardır.

Hakimler hukuk fakültesine gider, psikoloji eğitimi almazlar. Psikolog veya çocuk gelişimi uzmanı değildirler. Aile veya evlilik terapisti de değildirler. Sosyal alanda değil, hukuk alanında çalışır, hukuk kafasıyla düşünürler. En hassas, en düşünceli, en sezgileri gelişmiş hakim bile hukuk çerçevesinde karar verir.

6. Avukatların Çocuklarının Özel Okul Parasını Ödemek İstediğinizden Emin Misiniz?
İyi bir avukat tutmak oldukça yüklü bir para ödemenizi gerektirir. Siz hırsla savaşırken, çocuğunuzun eğitimine ve ihtiyaçlarına harcamanız gereken parayı avukatın hesabına yatırırsınız.

7. Mahkeme Kayıtları İlerde Size Zarar Verebilecek Tohumlar Eker.

Mahkeme acı verir, zarar verir, sıklıkla çirkinleşir. Orada söylenen sözlerin geri dönüşü yoktur. Kendinizi kazanmaya odaklayarak, hayati konularda ileride pişmanlık duyacağınız sözler edebilir, veya duyarsınız. Çocuğunuzun her iki ebeveyne de ihtiyacı vardır: Biriniz karalandığında çocuğunuz kaybeder.

8. Kazansanız Bile Elde Ettiğiniz Hakları Hayata Geçiremeyebilirsiniz.

Mahkeme kararları bildirildikten sonra, taraflar kararlara aykırı davranabilir. Tekrar mahkemeye gitmeniz, karşı tarafın davranışlarını ispatlamanız, karşı tarafın suçlamaları kabul etmemesi, hakimi kendinize inandırmaya çalışmanız uzun zaman alan ve sonuç vermesi şüpheli durumlardır.

9. Bu Karışıklıkta Çocuk Kaybolur.

Her iki taraf da duygusal olarak hassaslaşmış, kızgın ve intikam hissi ile doludur. İlişkide ve evlilikte “suçlu olan taraf kim?” kavgası, bütün eski defterleri ve kötü hatıraları açar, iki taraf da amansızca karşısındakini suçlar. Artık konu çocuktan uzaklaşmış, evliliğin bitmesinde “kim suçlu?” sorusunda odaklanmıştır. Sonunda hakim birinizi suçlu olarak seçer. İyi de, şimdi bunun çocuğunuza ne faydası var? Biriniz kazandı, diğeriniz kaybetti. Çocuk için toplam sıfır etmez mi?

10. Birinci Maddeye Tekrar Bakınız.

* * *

Evet, kitap Amerika’da yazılmış ama adeta bizim sistemimizi anlatıyor. Bunları Türkiye’de ve boşanma sürecinde olan babaların çok dikkatli okumasında büyük yarar var.

(*) “Wednesday Evenings and Every Other Weekend  / From Divorced Dad to Competent Co-Parent”

Yazarlar: F.Daniel McClure PHD,

Jerry B.Saffer PHD

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

3 Yorumlar

nihal 12 Eylül 2012 - 18:29

bosanmak istiyorum kizim babasina cok düskün neyapmaliyim lütfen yardimci olun

Cevapla
Necil Beykont 27 Mart 2013 - 10:25

Kızınızın babasına çok düşkün olması çok güzel bir şey.
Siz eşinizden boşanabilirsiniz ve kızınızın babasıyla birlikte güzel ve kaliteli zaman geçirmesini engellemezsiniz.
Bunu yapabildiğiniz müddetçe kızınız ruh sağlığı yerinde, sağlam ve kendine güvenen bir birey olarak yetişecektir.
Yeter ki babası da sizin gibi “boşanmadan dolayı çocuk ile ebeveyn ilişkisinin zedelenmemesi gerektiğini” bilsin ve kızını sevmeye ona babalık yapmaya fulltime devam etsin.
Saygılarımla

Cevapla
Simge duru 15 Ağustos 2015 - 11:42

Esimle ayrıldık suçlu bendim ayrılmada eski eşim büyüzden kızımı ihmal ediyor buna hakkı varmı

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !