Anasayfa Haberler Edebiyat Öğretmeni ve Edebiyat Konuları

Edebiyat Öğretmeni ve Edebiyat Konuları

Yazar: Editör

Öncelikle okuyacağınız bu yazı öyle çok bilimsel, sorunlarınıza dişe dokunur çözümler sunacak bir yazı değildir. Bunu baştan söyleyelim ki, sonra bana azar çekmeyin. Sadece bir edebiyat öğretmeni olarak gerek mesleğimden, gerekse okumalarımdan hareketle birkaç tavsiyede bulunacak ve içinizi bir nebze olsun rahatlatmanın huzurunu tadacağım.

Eş, dost, arkadaş ortamlarında veya edebiyat derslerinde kitaplarla ilgili sohbet açıldığında kitap okumanın insanın söz dağarcığını zenginleştirdiği, genel kültürünü arttırdığı, güzel konuşmasına yardım ettiği gibi onlarca cevap alıyorum. Elbette bunları yargılayacak ve doğruluğunu tartışmaya açmayacağım. Sadece bunlara ek olarak bir öneride bulunmak istiyorum: Kitap okumak iletişim becerinize, empati yeteneğinize katkıda bulunur. Neden mi? Hemen bir örnekle izah edelim.

Diyelim ki, siz çok zengin birisiniz. Bir tekstil mağazanız var. Çok şükür kazandığınız size fazlasıyla yetiyor. Kasanız da ağzına kadar dolu. Aylık geliriniz 250 BİN TL. Bir gün sabah işe bir geliyorsunuz ve bakıyorsunuz ki kasanız açık, içinden tam 50 BİN TL para çalınmış. Ne az, ne fazla. Tam 50 bin TL.

Bu paraya hiç ihtiyacınız olmayabilir. Ama sonuçta sizin belki çocuklarınızla geçireceğiniz vakti çalışarak geçirip kazandığınız parayı, neticede sizin paranızı çalmış. Bu adamı affeder misiniz? Birçoğunuzun hayır diyeceğini biliyorum.

Şimdi olaya bir de hırsızın açısından bakalım.

Annenizi hastaneye yatırdınız ve ileri derecede bir hastalık teşhisi kondu. 1 hafta içerisinde 50 bin TL bulamazsanız annenizi kaybedeceksiniz. Bütün sevdiklerinize, dostlarınıza gittiniz ama kimse bu parayı vermedi. Tek çareniz var: hırsızlık yapmak.

Şimdi hırsızın bu parayı niye çaldığını biliyorsunuz. Bu adamı affeder misiniz? Birçoğunuzun evet diyeceğini biliyorum.

Gelelim işin bizi ilgilendiren kısmına. Bakın hırsızın durumunu size anlatmadan önce beraberce hırsızı hapishaneye tıkabilirdik. Ama hırsızın yaptığının sebebini öğrenince üste cebimizden para bile verebileceğimizi gördük.

İşte kitap okumak hırsızı ilk başta yargılamadan evvel işin arka planını düşünmeye yöneltir bizi.

Evde annenizle, babanızla, kardeşinizle, sevdiklerinizle yaşadığınız iletişim probleminin temelinde işte bu sorun vardır: empati. Biz kitap okuyarak (özellikle roman, hikâye gibi türler) empati yeteneğimizi geliştirir, sevdiklerimizle problemimizde hemen karşımızdakini suçlamak yerine onların yaptıkları hatanın sebeplerini araştırmak üzerine düşünmeyi sevk eder.

Ben edebiyat öğretmeni olarak öğrencilerimi bu yönde teşvik ediyorum. Edebiyat derslerini işlerken veya hiç fark etmez dil anlatım derslerini işlerken onların empati yeteneğini geliştirmeye çabalıyorum.

Edebiyat öğretmenliğinin diğer öğretmenliklere göre farklı olduğunu hep bilir ve buna göre hareket ederdim. Çünkü edebiyat aslında insanın kendini tanımasını sağlıyor. Kendini tanıyıp, doğrularını, yanlışlarını tartıp ona göre kendini değiştirme yeteneği veriyor.

Bütün bunlardan hareketle Mustafa Kutlu, Sabahattin Ali, İhsan Oktay Anar gibi yazarların eserlerini okumanızı ve içselleştirmenizi öneririm. Tabii daha fazla kitaba, kitap tanıtımına ulaşmak için bizim edebiyat öğretmeni, edebiyat öğrencisi arkadaşlar için hazırladığımız ve edebiyat ders notları, edebiyat konuları, dil anlatım ders notları, kitap özetleri, edebiyat akıllı tahta sunuları gibi anahtar kelimelerle yayın hayatına başladığımız sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaan Hoca.

www.edebiyatkonulari.com

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !