Anasayfa Aile İçi Şiddet Çocukların Cinsel İstismarı

Çocukların Cinsel İstismarı

Yazar: Avukat Ayça Özdoğan

Kanunumuz cinsel dokunulmazlığa karşı suçları dört ana suç tipi halinde düzenlemiştir. Bu suçlar cinsel saldın çocukların cinsel istismarı reşit olmayanla cinsel ilişki ve “cinsel taciz”dir. Geçen sayıdaki yazımızda genel olarak cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçları ele almış ve bu suçlardan cinsel saldırı suçunu açıklamıştık. Bu yazımızın konusu ise çocukların cinsel istismarı suçu.

Yeni ceza kanunumuzda çocuklara yönelik cinsel davranışlar tek tek sıralanarak değil genel olarak cinsel istismar başlığı altında tek maddede düzenlenmiştir öncelikle maddenin birinci fıkrasında cinsel istismar suçunun temel şekli düzenlenmiştir. Buna göre çocuğu Çinsel yönden istismar eden kişi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır denmiş ve maddenin devamında cinsel istismar tanımlanmıştır

Buna göre cinsel istismar öncelikle on beş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçların algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışı kapsar. Eğer çocuk on beş yaşını tamamlamış algılama yeteneği gelişmiş fakat on sekiz yaşını tamamlamış ise bu çocuklara karşı cebir tehdit hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış yine cinsel istismar kapsamındadır.

Yukarıdaki kapsamdan anlaşılacağı üzere on beş yaşını tamamlamış ve algımla yeteneği gelişmiş çocukların rızası ile gerçekleştirilen cinsel davranışlar bu madde kapsamında bulunmamaktadır. Bu tür davranışlar “reşit olmayanlar cinsel ilişki suçunu oluşturmaktadır. Maddenin metnine göre cebir tehdit ve hile olmaksızın on beş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi şikâyet üzerine altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Eğer fail mağdurdan beş yaştan daha büyük ise şikâyet koşulu aranmaksızın cezası iki kat arttırılır. Ancak burada aksak bir suç tipi mevcuttur. On beş yaşından büyük iki çocuğun rızaları ile gerçekleştirdikleri cinsel ilişkide fail ve mağdurun hangisi olacağı hangi kriterlere göre tespit casinoder.com edileceği belli değildir.

Çocukların cinsel istismarı suçunun oluşması için cinsel istismara yönelik cinsel davranışların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Cinsel davranışlar cinsel amaçla gerçekleştirilen her türlü davranışı ifade eder. Burada dikkati çeken nokta suçun oluşması için ortada cinsel bir saldırı bulunması gerekmemesidir. Sadece cinsel amaçlarla veya cinsel arzular tatmin amacıyla davranışta bulunulması yeterlidir.

Maddede suçun temel şekli dışında nitelikli hali de düzenlenmiştir.  Buna göre cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi “ durumunda daha fazla cezaya hükmedilecektir.

Çocukların cinsel istismarı suçunu çocuklara aralarında belli bir akrabalık ilişkisi bulunan kişiler tarafından yasal eğitici öğretici bakıcı sağlık hizmetini veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle gerçekleştirilmesi halinde verilecek ceza arttırılır

Yine cinsel istismarın on beş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçların algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı cebir veya tehdit kullanmak suretiyle gerçekleştirilmesi halinde ceza yine artırılır.

Cinsel istismar mağdurun beden ve ruh sağlığının bozulmasına yol açmışsa veya bitkisel hayata girmesine veya ölümüne neden olmuşsa bu suçun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hali oluşur.

Kanunumuzdaki bu düzenlemeye karşılı pratikte bu tür suçlar açısından ispat sorunu yaşanmaktadır. Çocuğun cinsel istismarı tanısının konulması konusunda çok hassas çalışılmalı fizik muayene bulguları dışında özelikle çocukta ortaya çıkan ruhsal bulguların iyi değerlendirilmesi gerekmektedir

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

3 Yorumlar

HÜRREM BARIŞ 26 Mayıs 2013 - 22:24

bu cinsel istismar yasasınla herkes birgün sapık damgası yemeye adaydır.Bunu tüm hakim ve savcılar biliyor hatta bazı hakimlerin başınada gelmiş insanlar bilmiyor.Burada yazmamın sebebi tüm erkekler başınıza gelmeden dışarıda tedbirli olun en ufak temasta dahi tecavüz etmiş oluyorsunuz çünkü cezaları aynı temasta etsen tecavüz etmiş sayılıyorsun.Ben tecavüzmü ettim elip burnuna degdi ceza bu kadar olurmu maalesef kazada olsa şikayet oldumu tecavüzde etmesen tecavüzle aynı fark yok.birde illa cezalandıralım diye düzmece ruh saglıgını çıkarmışlar.H.üzmezden sonra her gelene bozuk rapor veriyorlarmış 15 yıl.ispatı sen yapacan tabi yapamazsın.namusun şerefin haysiyeti bitmiş adın sapık olmuş.ölmekten beter olursunuz.suçlu olsan bile keşke tecavüz etseydim dersiniz.adam öldürsen bu kadar ceza almazsın.daga çıkıp terörist olsan en fazla ölürsün bu ölmektende beter.BU ADALETSİZLİK 20005 ten sonra geldi.avrupa komseyi test yapın okul başarısına bakın diyor.Bakamazlarmış.işleri çokmuş.adaletsiz

Cevapla
BANU AY 11 Temmuz 2013 - 20:01

istismar Tecavüz ruh saglıgını kesin bozuyorsa niye Avrupa Konseyi Test yapın okul başarısına bakın diyor.Onlar test yapıyor okul başarısına bakıyor adaleti arıyor.SİZ bakamayız ugraşamayız demeniz adaletsizlige devam demektir.o zaman onlardan işinize geleni zihniyetinize uyanı al.uymayanı alma sadece iddia oldu masum insanlarıda ruhsaglıgıbozulmuş kabul incelemeden 15 yıldan az olamaz maddesi getir masumlarıda tık.Bu ne vicdansızlık,bu ne kin düşmanlık bu ne adaletsizlik.test yapın okul başarısına bakın inceleyin ayrıca yargıtayın istedigi suçun ani ve kesik hareketlerle işlenmesi maddesini çıkarın

Cevapla
Lale Candan 31 Ocak 2016 - 14:01

Bayan nickiyle yazan sözde bayan!
Hangi istismar yada tecavüz ruh sağlığını bozmaz..Ayrıca bu yasa tecavüzcülere yaramıştır.
Bu tip suçlarda tanık ve kanıt bulmak oldukça zordur çünkü baskıcı erkek bunları engeller ve tehditle olayı kapatmaya çalışır.Ayrıca
Bu yasadan şikayet etmek yerine eline koluna sahip çıkmak daha mantıklıdır çünkü siz kötü niyetle dokunmasanızda karşınızdaki öyle anlayabilir.Ve hangi çocuk böyle bir konuda yalan söyleyebilir?Bir kaç dakikalık zevk için bir çocuğun hayatını tümden mahfedecek bu saçma hareketleri yapmanın cezası bence daha fazla olmalıdır ki Allah korusun bizim de çocuklarımız var!

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !