Anasayfa Çocuk Psikolojisi Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklarda Tırnak Yeme

Yazar: Editör

Tırnak yeme, dişlerle tırnağın ve tırnak etlerinin koparılmasıdır. Tırnak yeme alışkanlığına genellikle 3-4 yaşlarından önce rastlanmaz. Nadiren 15 aylık bir dönemde de görülebilir. Her üç çocuktan birinde tırnak yeme davranışı görülür. Bu oran ergenliğin başlangıcına kadar böyle devam eder. Fakat ergenlikle birlikte çocukların nerdeyse yarısı tırnak yeme davranışı gösterir. Ayrıca tırnak yiyen çocukların ailelerinde de tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Bu sebeple tırnak yemenin bir taklit olduğu ve büyükleri taklit etmek suretiyle öğrenildiği ileri sürülmektedir.

Tırnak yeme, genelde bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilir. Aile içinde aşırı baskıcı ve otoriter bir eğitimin uygulanması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık, yetersiz ilgi ve sevgiyle, sıkıntı ve gerginlik tırnak yemeye neden olabilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığının Sebepleri

 

Tırnak yeme, çocuğun yaşamında hangi dönemde ortaya çıkmış olursa olsun kesinlikle bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilmeli ve mutlaka altında yatan sebepler tespit edilerek çözüm sağlanmalıdır. Tırnak yeme davranışı incelendiğinde, daha çok bir grup sebepten kaynaklandığı gözlenmektedir. Bunlar;

 • Üzüntü ve sıkıntı duyguları,
 • Gerilim, anksiyete(kaygı) ve korku duyguları,
 • Öfke ve saldırganlık duyguları,
 • Aile içi iletişim problemleri,
 • Değersizlik ve güvensizlik problemleri.

Örnek olarak, anne ve babasına kızan bir çocuk öfke duyabilir ve tırnak yeme davranışını gösterebilir.Okulda arkadaşlarına kendini yeterince ifade edemediğini düşünene çocuk kaygılanabilir ve tırnak yeme davranışını gösterebilir.Öğretmeninden, ailesinden veya çevresinden korkan bir çocuk bu davranışa yönelebilir.Ayrıca, aile içi problemlerde, boşanma ve ayrılma gibi durumlarda da tırnak yeme davranışı görülebilir.

Anne babanın yaşantısı da tırnak yeme davranışı üzerinde önemli bir etkendir.Anne baba geçimsizlikleri, anne babanın sık sık kavga etmesi, ailedeki sorunlar çocuklarda tırnak yeme gibi davranışlara sebep olabilir.Bunun yanı sıra anne ve babanın aşırı kaygılı olması, çocuğu aşırı derecede koruyup kollaması ve anne babanın çocuklar arasında ayrım yapması çocuklar arasında kıskançlığa yol açabilir.Bu da dolaylı şekilde kendini tırnak yeme olarak gösterir.

Ailelere Çözüm Önerileri

 • Çocuğun gerginlik ve uyumsuzluk nedenleri iyice araştırılmalı ve bunlar saptanarak çözüm getirilmelidir.
 • Çocukları korku, kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gerekir,
 • Küçük çocukların kaygı, korku verici televizyon filmlerinin izlemeleri, kavgalı olaylarda bulunmaları engellenmelidir,
 • Çocuğun ilgisi başka yöne çekilebilir, örneğin çocuk televizyon izlerken onun ağzını çiğneyecek bir şeyle meşgul etmek tırnak yemenin yerine geçebilir,
 • Çocuğa zaman verilmeli, fazla üstüne gidilmemelidir,
 • Çocuğu azarlamak, korkutmak ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemlerin uygulanması yararlı olmaktan çocuk zarar verebilmektedir.
 • Çocuğun özgüven duygusunun gelişmesi sağlanmalıdır,
 • Çocuğa yenmemiş tırnağın güzel olduğu fazla üzerinde durulmadan anlatılmalıdır.
 • Ev içinde bu davranış konuşulmamalı, devamlı gündemde tutulmalıdır.

Tırnak yeme davranışı bir sonuçtur.Bu davranışa sebep olan başka problemler vardır.Tırnak yeme problemini ortadan kaldırmak istiyorsak bu davranışa sebep olan problemleri ortadan kaldırmalıyız.Bu konuda uzman yardımı almak işleri kolaylaştıracaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !