Anasayfa Boşanma ve Çocuk Çocuğunuz Eski Eşinizle Görüşmek İstemiyorsa

Çocuğunuz Eski Eşinizle Görüşmek İstemiyorsa

Yazar: Editör

Yakın bir tarihte boşandık. Beş yaşında bir kızımız var ve benimle yaşıyor. Babası ise hafta sonları kızımızı alıyor. Ancak, kızım babasına çok öfke duyuyor ve onunla birlikte zaman geçirmeyi reddediyor. Evden çıkarlarken göndermemem için bana yalvarıyor. Babası bundan dolayı beni suçluyor. Kızımla babası arasında sıkıştım, kaldım, ne yapmalıyım?

Bu sorun size de tanıdık mı geldi. O halde birlikte düşünelim. Kızınız/oğlunuz neden babasına öfke duyuyor olabilir?

İlk olarak siz çocuğunuzun direncini destekleyecek bir duygusal tavır gösteriyor olabilirsiniz. Ayrıca eşinizle ilgili öfke ve kırgınlığınızı çocuğunuza dile getiriyor veya davranışlarınızla belli ediyorsanız, çocuğunuzun sizi korumaya çalışması da mümkündür. Eşinizle ilgili olumsuz duygularınızı çocuğunuza çok fazla ifade etmeseniz bile, çocuğunuzu duygusal anlamda dert ortağınız yapmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, eşinizle ilgili konuşma ve tutumlarınızı çocuğunuzun yanında kendi açınızdan değil, çocuğunuzun çıkarları doğrultusunda düşünmelisiniz.

Öte yandan, çocuğunuzun direnmesinin sizin davranışlarınızla herhangi bir bağlantısı olmaksızın, kendisinin babasıyla ilgili hayal kırıklıklarını yansıtıyor olması da mümkündür. Boşanmış ailelerde bazı çocuklar boşanma sırasında yaşadıkları üzüntülere babalarının duyarsız kaldığına şahit olmakta veya bu duyguyu taşımaktadırlar.

Diğer bir neden ise çocuğun annesi dışında baba, babaanne gibi diğer kişilerle mutlu vakit geçirmelerinin ardından bakan kişiye karşı suçluluk hissetmeleridir. Çocuğu teşvik etmek, babasının onun hayatında önemli yeri olduğunu belirtmek, onunla güzel zaman geçirmesinin normal olduğunu, bunu desteklediğinizi belirtmek önemlidir.

Bu durumda bir açmaz ortaya çıkmaktadır. Çocuğunuzun öfkesini göz ardı ederek, babasıyla görüşmeye gitmesi için teşvik etmeniz çocuğun öfkesini artırabilir. Diğer taraftan, çocuğun öfkesinin denetimsiz bir şekilde devam etmesine izin vermeniz halinde de, çocuğun daha da acımasızlaşmasına ve affetmesinin güçleşmesine neden olabilirsiniz. O halde, tüm bu aşırı durumlardan kaçınmak için ne şekilde davranmalısınız?

Çocuğunuzun babası ile ilgili duygularını ifade etmesini sağlayın. Babasıyla ilgili duygularını anlatırken, tarafsız ve dikkatli bir şekilde onu dinleyin.

Babasını affetmesi için model olun. Babasına yönelik davranışlarınız çocuğunuz için, babası hakkındaki sözlerinizden çok daha etkili olacaktır.

Babası ile çocuğunuz arasında arabuluculuk edecek birini bulun. Bazı hallerde bu rolü siz üstlenebilirsiniz. Ancak eski eşiniz çocuğun olumsuz tutumundan dolayı sizi suçladığından, bu görevi bir arkadaş ya da akrabanızın üstlenmesi daha uygun olacaktır. Ancak bu kişinin hem çocuğunuzun, hem de babasının güven duyduğu bir kişi olması çok önemlidir.

Babası ve onun yakınları ile güzel zaman geçirmesinin normal olduğunu, bunu desteklediğinizi belirtin.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !