Anasayfa Evlilik Psikolojisi CİNSEL VE DUYGUSAL ALDATMA

CİNSEL VE DUYGUSAL ALDATMA

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

İnsanlar devam eden bir ilişkileri olduğu halde bir üçüncü kişiyle görüşebilir. Bu görüşmenin boyutu ise duygusal ya da cinsel olabilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kadınlar eşlerini daha çok duygusal olarak erkekler ise cinsel yönden aldatmaktadır.

Görünen o ki, erkekler seks yaşamayı ve duygusal bağlanmayı birbirinden ayırmaktadırlar. Bir erkek bir kadınla duygusal olarak hiçbir şey hissetmeden cinsel bir yakınlaşma içerisine girebilir. Fakat kadınlarda durum biraz daha değişiktir; kadınlar genellikle aşkı ve cinselliği birbirinden ayrı düşünmemektedirler.

Bu durum eşlerden biri diğerini aldattığı zaman, karşı taraf hakkında düşüncelerini de şekillendirir. Mesela bir erkek eşini aldattı zaman, eşi onun kendisini başka bir kadına aşık olarak aldattığını düşünebilir. Hâlbuki durum göründüğünden farklı olabilir. Tam tersi durumdaysa, bir kadın eşini aldattığında erkek, eşinin kendisini aldatmasını cinsel olarak algılayabilir.

Ayrıca, aldatan kadın aldatan erkeğe nispetle yeni ilişkisine daha bağlı olabilir. Evli bir adamın, bekâr bir kadınla birlikte olması, evli bir kadının bekâr bir adamla birlikte olmasıyla karşılaştırıldığında, evli adamın ilişkisi daha az aşk ve bağlılık içermektedir. Evli adamın evli kadına göre, evlilik dışı ilişki yaşadığı kişiyle evlenme olasılığı daha az, evlilik dışı ilişki yaşama olasılığı ise daha fazla olabilmektedir.

Cinsel olarak ya da duygusal olarak aldatma kadınlarda ve erkeklerde farklı tepkilere yol açabilir. Bir erkek, eşinin kendisini cinsel anlamda aldattığını öğrenirse öfke gösterebilir. Sıklıkla medyadan takip ettiğimiz üzere bu tür durumlarda, erkekler tepkilerini cinayete kadar götürebilmektedirler. Kadınlardaysa durum biraz daha farklıdır, eğer ki eşinin kendisini aldattığını öğrenirse yoğun bir kıskançlık duygusu içine girebilir.

Diyelim ki bir erkek eşini aldatıyor, aldatıldığını öğrenen kadının muhtemelen ilk merak edeceği şey, eşinin kendisini aldattığı kadının kendisinden daha güzel olup olmadığıdır. Erkeklerde ise, eşinin kendisini aldattığı adamın, kendisinden daha üst bir konumda olup olmadığı ya da kendisinden daha zengin olup olmadığı merak konusu olabilir.

Sonuç olarak, aldatmanın her iki türlüsü de, eşler arasında olumsuz duygular ortaya çıkarmakta, ilişkilerde bazen tedavisi çok zor olan derin yaralar açarken, bazen de geri dönüşü imkânsız olaylara sebep olmaktadır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Mesut Kayataş 29 Temmuz 2015 - 20:07

Merhaba hocam eşim istanbula bi kac kez akrabalarıin yanına giti ben de geliyim dedim zaman götürmek istemedi beni ama onların yanına gittiğinde keşke sende gelseydin diyordu her defasında geri döndüğü zamanda vajinasi her zaman kinden biraz daha sıcak oluyordu normalde o kadar olmuyordu acaba eşim beni aldatiyormu…. mail olarak cevap yollarmisiniz

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !