Anasayfa Boşanma ve Çocuk Boşanmış Babalar İçin Çocukla Vakit Geçirme Rehberi

Boşanmış Babalar İçin Çocukla Vakit Geçirme Rehberi

Yazar: Necil Beykont

Biliyorsunuz, ülkemizdeki boşanmalarda çocukların velayeti büyük çoğunlukla anneye bırakılıyor.

Baba-çocuk ilişkisi için verilen mahkeme kararları genellikle ‘ayda iki gün ve Temmuz ayının tamamı’ şeklinde oluyor.

Eğer anne bilinçliyse ve çocuğunun baba ihtiyacını gözetiyorsa sorun yok. Yazılan mahkeme kararını bir kısıtlama olarak algılamıyor. Böylece çocuk babası ile her zaman görüşebiliyor, birlikte olabiliyor. Sağlıklı bir şekilde büyüyebiliyor.

Ancak bazı anneler, maalesef mahkemenin belirlediği günlerin dışında çocuğun babasıyla görüşmesini engelliyor.

Çocuğun babası ile serbestçe görüştürülmediği durumlar ve bunu değiştiremeyen babalar için işte bu beraberliklerin nasıl geçirildiği çok önem taşıyor.

Çocuklarınız Yanınızdayken Yapmanız Gerekenler:

1. Anneleri hakkında olumsuz konuşmayın, konuşturmayın (bu, size yaranmak istediklerinde başvuracakları bir yöntemdir). Anneleriyle olmalarının önemini ve gerekliliğini savunun.

2. Sizinle beraberken uymaları gereken kuralları koyun ve uygulanmasını takip edin.

3. Birden fazla çocuğunuz varsa her biriyle ayrı ayrı özel zaman geçirmeye çalışarak, her birinin sizin için özel ve önemli olduğunu hissettirin.

4. Fotoğraf ve video kayıtları ile beraber olduğunuz anları ölümsüzleştirin.

5. Onlara ait özel bir oda ayırmaya çalışın.

6. Sizinle beraber yaşamak istediğini anlarsanız veya bunu kendisi size söylerse, sebebini araştırın. Annenin alkol vb.gibi kötü bir alışkanlığı, uygunsuz bir partneri ya da çocuğa zarar verebilecek herhangi bir durumu varsa avukatınıza danışıp yasal önlem alın.

7. Arkadaşı ile olmak isterse izin verin. İki haftadır onu görmemiş ve özlemiş olsanız da, onun istek ve ihtiyaçlarına öncelik tanıyın, ama mutlaka size de zaman ayırmasını sağlayın.

Çocuklarınız Yanınızdayken Yapmamanız Gerekenler:

1. Çocuktan taraf tutmasını istemeyin.

2. Eski eşinizi eleştirmeyin.

3. Annesi hakkında bilgi toplamak amacıyla onu soru yağmuruna tutmayın, casusluk yapmasını istemeyin.

4. Annelerine duyurmak istediğiniz mesajları ulaştırmaları için onları kullanmayın.

5. Alkol,uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar edinerek teselli aramayın.

6. Sorunlarınızı paylaşıp içinizi dökmek amacıyla çocuklarınızdan terapistiniz olmalarını beklemeyin.

7. Boşanmanızın ayrıntılarıyla çocuklarınızı bunaltmayın.

8. Arkadaşlık ihtiyacınızı sadece çocuklarınızla karşılamaya çalışmayın. Onlarla arkadaş gibi olmanın bir sakıncası yok ama kendinize yaşıtlarınızdan oluşan bir arkadaş gurubu oluşturun.

9. En azından ilk yıl çocuklarınızla beraber olduğunuz zamanları yeni partnerinizle paylaşmayın. ”Gördün mü,bizi o kadın için terk etti” diyecek bir eski eşiniz varsa onu haklı çıkarmış olursunuz.

10. Çocuklarınızın iki tarafın da yakın akrabalarıyla görüşmesini destekleyin.

Tüm babalara çocukları ile birlikte mutlu tatiller diliyorum.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

6 Yorumlar

Serdar Aslan 13 Kasım 2010 - 08:39

Çocuklarımızı göremiyoruz ki bir rehbere ihtiyacımız olsun Necil beY.Bizlerin ihtiyacı çocuklarımızı görmek için neler yapmalıyız mahkemelerimiz bu konuda çok aciz.Bu çocuk üzerinden intikam alma yönteminin önüne geçilmeli. Çocuklarımız evlenirken aile evinden getirilen bireşya değil ki, tek taraflı karar verelim ortak çocuğumuz birbirimizi sevsekte sevmesekte.

Cevapla
erol 12 Haziran 2011 - 17:34

merhaba ben erol,
Eşim beni boşamak istedi ve nedenini bile tam anlayamadan yaklaşık 2 aylık üzücü ve stresli bir aşamadan sonra davadan vazgwçmeyince anlaşmalı boşandık.malesef o şuan maddi olarak cok rahat çünkü birlikte işlettiğimiz ve onun üzerine olan dükkanımız onda kaldı ben ise işsiz kaldım.En acı vereni de 6 yaşındaki kızımı telefonla bile aramama izin vermiyor.Anlayamıyorum.O boşanmak istedi ve maddi manevi her istediğini aldı am hala bana düşman gibi ve eziyet etmeye çalışıyor gibi ve bunu da başarıyor.Acaba bu kadınların genelinde mi var.Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Cevapla
erol 12 Haziran 2011 - 17:36

serdar aslan merhaba,
sen benden daha önce boşanmış biri olarak bana tavsiyen varmı.

Cevapla
ahmet 24 Ocak 2012 - 08:45

Maalesef bende kızımı 3.5 yıldır yasal yollara başvursamda göremiyorum.Yasalar hep kadınlardan yana ve boşandıktan sonra o kişileri ve ortak çocuğu analiz eden takip eden bir kurum yok . Hakim, mahkemede beni konuşturmadı bile dosyayı da tam okumadan hep kadınlar haklıdır mantığıyla karar verdi ve sonuçta mahkemenin bilirkişi raporuyla (3 psikolog) bana verdiği kızımı 3.5 yıldır hiç göremiyorum, ya da icrayla almak zorundayım.Olan çocuklara oluyor.Aile Bakanlığı ve Adalet Bakanlığına bir çok yazı yazdım ama derdini anlayıp çözecek yok devlet sadece hemen boşuyor arakada ne oluyor takip eden yok. Her anneyi gerçek anne sanmayın evlenirken iyi seçin çünkü sözde annelerin tek derdi para!

Cevapla
remzi özdemir 26 Ocak 2013 - 07:44

Sevgili dostlarım burada yazılı yorumları üzülerek okudum ve halime şükrettim ben boşanalı yaklaşıl 2 yıl oldu eşim çocuklarımı istediğim zaman istediğim kadar görmeme izin veriyor nafaka istemedi ama ben her her bir miktar para gönderiyorum vecocuklarımla günde en az 5 er sefer telefonla konuşuyorum bu çok önemli konuşmak aradaki bağları koparmıyor fakat ne olursa olsun gözümdeki yaş kurumuyor hiç bir şey onlar kadar tad vermiyor Allah hepimizin yardımcısı olsun..
Sevgıli dostlar Allaha emanet olun.

Cevapla
hakan 30 Ocak 2013 - 19:28

bu 6284 sayılı yasa hangı akla hızemt edılerek çıkarıldı bılmıyorum eşimle boşanma aşamasındayız ve ne yazık ki 3 aydır kızımı goremıyorum mahkemenın verecegı kararı beklıyorum bi umut mahkeme başlasada yasal olarak kızımı gormek için gunum olsa dıye beklerken yorumları okuduktan sonra ümitsizliğe kapıldım eşim başka bi ilçede ailesinin yanında ve ben olay çıkarmasın diye gidip kızımı göremiyorum gitiğimde polisi ayarıp evimi bastı dese suçlu olacagım bu nasıl bı düzenlemedir

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !