Anasayfa Boşanma İstatistikleri Boşanmayı En Çok Kadınlar İstiyor

Boşanmayı En Çok Kadınlar İstiyor

Yazar: Editör

Bugüne kadar devletin yaptığı en kapsamlı “Boşanma Nedenleri Araştırması”nda giderek artan ‘boşanma’ vakaları enine boyuna incelendi.  Araştırmada boşanma kararını kadınların verdiği ortaya çıktı.

Araştırma Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü tarafından 12 ilde, 2000 sonrasında boşanmış 657’si kadın, 543’ü erkek toplam 1200 boşanmış kişiyle yüz yüze yapıldı. Araştırmaya göre “Boşanma kararını kim verdi?” sorusuna kadınların yüzde 58’i kararı kendilerinin verdikleri yanıtını verdi. Dört ayrı bölümde toplam 120 sorudan oluşan araştırmada çarpıcı sonuçlar çıktı.

İşte bazı sonuçlar:

KADINLAR DAHA EŞİT

“Boşanma kararını kim verdi?” sorusuna kadınların yüzde 58’i kararı kendilerinin verdiklerini söyledi. Kadınların yüzde 33’ü kararı eşiyle beraber aldıklarını, yüzde 8,9’u eşinin aldığını söyledi. Boşanma kararını kendisinin verdiğini söyleyen erkek oranı ise sadece yüzde 32 oldu. Erkelerin yüzde 52’si kararı eşiyle beraber aldığını, yüzde 16,5’i ise eşinin aldığını belirtti.

EVLİLİK KÖYDE YÜRÜYOR

Boşananların yüzde 79, 05’i büyükşehirlerde, yüzde 10.93’ü illerde, yüzde 8.26’sı ilçe merkezinde yaşamının büyük bölümünü geçirmiş. Bu oran köylerde yüzde 1.50.

İLK BEŞ YIL ÇOK TEHLİKELİ

Evliliklerde boşanma ilk beş yılda daha sık görülüyor. Boşananların evlilik süresi 2-5 yıl arasında gerçekleşenlerin oranı yüzde 35.8, 6-10 yıl arasında olanların ise yüzde 24.8 olduğu ortaya çıktı. Boşananlardan sadece 5.3’ü 21-25 yıl, 4.2’si ise 26 yıl ve üzeri evli kalmış.

FLÖRT DE KURTARMIYOR

Araştırmada, boşananların evlenme biçimleri de soruldu. “Tanıştırıldık ve bir süre flört ettik” diyenlerin oranı yüzde 36.7’yi buldu. İkinci sırayı yüzde 20.5’le “görücü usulü”yle evlenenlerin boşanmaları aldı. “Arkadaşı veya komşusu”yla evlenenler de, boşananlar arasında yüzde 16.8’le üçüncü sırada geldi.

CİMRİ, SORUMSUZ VE ANA KUZUSU

Araştırmada eski eşte en beğenilmeyen özellik sorusuna kadınların yüzde 15.5’i ‘cimri’, yüzde 50.4’ü ‘sorumsuz olması’ cevabını verdi. Erkeklerin yüzde 40.6’sı ise ‘ailesine aşırı düşkünlüğü’ şıkkını cevapladı.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !