Anasayfa Boşanma ve Çocuk Boşanmalarda çocukları neler endişelendirir?

Boşanmalarda çocukları neler endişelendirir?

Yazar: Editör

Çocukların çoğu boşanmanın kendilerini nasıl etkileyeceği konusunda endişe ederler: Kiminle yaşayacağım? Evden taşınacak mıyım? Annem veya babam nerede yaşayacak? Okulum değişecek mi? Bu yaz gene basketbol okuluna gidebilecek miyim? Çocuğunuzun endişelerine yanıt verirken dürüst olun ve biraz zaman alsa dahi, ailenizin bu durumun üstesinden geleceğini, taşınma, şehir değiştirme söz konusu ise tekrar belli bir düzenleri olacağını ona hatırlatın.

Özellikle küçük çocuklar anne-babalarının evliliğinin başarısız olması konusunda kendilerini suçlama eğilimindedirler ve sık sık bunun doğru olmadığının hatırlatılması gerekir. Ayrılmanın hiçbir şekilde çocuğun suçu olmadığı ve bir arada mutlu olunmamasının çocukla kesinlikle ilgili olmadığı mutlaka vurgulanmalıdır. Ayrıca çocuklar kendilerine yönelik sevginin de geçici olup olmadığını sorgulayabilir: Burada karı koca ile anne-baba-çocuk ilişkisinin farklarında bahsedip, boşanıyor olsanız dahi onu her zaman ve koşulsuz bir şekilde seveceğiniz konusunda sık sık güvence verin.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

canan arıcı 13 Şubat 2015 - 13:03

boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi çok ciddi değerlendirilmesi gereken önemli bir konudur. bu açıdan konuya olan hassasiyetinizi takdir ettim. teşekkürler.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !