Anasayfa Boşanma ve Çocuk Boşanmalarda çocuğu rahatlatıcı yöntemler

Boşanmalarda çocuğu rahatlatıcı yöntemler

Yazar: Editör

Boşanma çocuklar için birçok değişikliği ve gerçek bir kayıp duygusunu da beraberinde getirir.

Çocuklar ve anne-babalar umut ettikleri türden bir aileyi kaybettikleri için ve ayrıca çocuklar anne-babadan birini kaybetmiş gibi hissettikleri için yas tutarlar. Bazı çocuklar anne-babalarının bir gün yeniden bir araya gelmesini ümit ederler. Bu tür ümitleri gerçek dışı şekilde beslemek veya kırıcı şekilde bastırmak çocuk için zararlı olabilir. Bir ailenin kaybı, yaşanan ortamın değişmesi nedeniyle yas tutulması normaldir, ancak zaman içinde hem anne babanın, hem de çocuğun değişen şartları belli ölçüde kabullenmesi gerekir.

Boşanma nedeniyle çocuğun stresini azaltmada dikkat edilecek noktalar:

Karşılıklı konuşun. Çocuk duygularının önemli olduğunu ve ciddiye alındığını bilme ihtiyacı duyar.

Duygularını ifade etmesinde çocuğa yardımcı olun. Çocuğun davranışı üzüntü veya öfke duyguları konusunda genellikle ipuçlarını verir. Duygularını dile getirmekte ve bunları isimlendirmesinde ona yardımcı olun. “Şu anda gerçekten üzgün, öfkeli gözüküyorsun. Bunun neden olduğunu biliyor musun?” Duyduklarınız sizin için çok zor şeyler olsa dahi, sadece dinlemek, hassas konularda yorum yapmamak, çocuğun yorumlarına kulak vermek faydalı olur.

Çocuğun duygularının, hissettiklerinin normal olduğunu vurgulayın. “Kendini üzgün hissedebilirsin”, “üzüntünün hiç geçmeyecek gibi geldiğini biliyorum, ama geçecek” gibi şeyler söylemek çocuğunuzun duygularının normal olduğunu anlamasını sağlar.

İhtiyacı olan alanlarda destekleyin.

Çocuğunuza “neyin kendisini daha iyi hissetmesinde yardımcı olacağını” sorun. Herhangi bir şey belirtemeyebilir, ancak belki siz ona, sadece birlikte oturmak, biraz yürüyüş yapmak, sevdiği oyunu oynamak gibi birkaç fikir verebilirsiniz. Özellikle küçük çocuklar babaya telefon etmek veya akşam geldiğinde ona vermek üzere anne için bir resim yapmak teklifinden çok memnun olurlar.

Öfke ve sıkıntısını yönlendirip kontrol edebileceği aktiviteler bulun.

Yarış veya beklentilerin olmadığı spor veya dans gibi aktiviteler çocuğun negatif enerjisini boşaltmada yardımcı olur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !