Anasayfa Sorular ve Cevaplar Boşanmadan sonra çocuğun, anne ve babayı bir arada görmesi faydalı mıdır?

Boşanmadan sonra çocuğun, anne ve babayı bir arada görmesi faydalı mıdır?

Yazar: Editör

Boşanmadan sonra sık rastlanılan diğer bir durum anne ve babaların çocuğun ikisini bir arada görmesinin daha iyi olacağı, çocuğu memnun edeceği düşüncesi ile çocukların yanında bir araya gelmeleri, çocuğu görme için ayrılan vakitte bir aile görüntüsü vermenin çocuk psikolojik sağlığına faydalı olacağını düşünmeleridir.

Genellikle karşılaşılan bunun sağlanamaması, anne babanın çocukların yanında çocuklarla ilgili konularda ciddi tartışmaların yaşanmasıdır.

Çocuğun ebeveynlerle tek tek doyurucu ilişki geliştirmesi de engellenmiş olur. Yalancı aile rolünün oynanması, çiftlerin birbirlerine yoğun öfkeleri mevcutken rol yapmaları çocuktaki güven duygusunu zedeleyebilir.

Parçalanmamış bir ailede çocuğun gelişmesi ve duygusal olarak sağlıklı olmasında yardımcı olan unsurların çoğu boşanmış bir aile üyelerinin duygusal olarak sağlıklı olmasına yardım eden unsurların aynısıdır.

İyi bir sosyal, psikolojik destekle çatışmasız bir ortamda çocuklar boşanmaya başarılı bir şekilde adapte olabilirler.

Kaynak: aile.org

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Yorumlar

Süreyya 09 Kasım 2012 - 11:28

Önemli olan eşlerin birbiri hakkında kötü konuşmaması. Bırakın çocuk kendi gözleri ile sizleri tanısın. Bir araya gelmek hem çiftler için üzücü ve kafa karıştırıcı hemde çocuk için. Boşanalı 3 yıl oldu ve hiç yan yana gelmedik çok önemli meselelerde 2 3 telefon konuşması yaptık sadece. Boşanmak ne demek bir ilişkinin bitmesi demek. Zaten eğer hala kavga ediliyorsa o ilişki bitmemiştir bizim kavgamızda bitmişti . Gerçekten anlaşmalı bir boşanmaydı 🙂 ve oğlumuz da bunu anladı sanırım. Hatta boşanmamızın faydalarını listeleyebiliyor kendi menfaatleri bakımından.
Her çocuk annesi ile babası ile gurur duyabilmeli yaşarken. O yüzden kendi kavgalarımıza çocuklarımızı karıştırmamalı. Ve kendi kimliğimiz varsa eğer eşimizle var olmamışsak bir ayrı bende varsa herşey çok daha kolay atlatılıyor. Ve çocuk zaten sizi oturtacağı yerleri biliyor sen onun annesisin sen onun babasısın ailenin değil çocuğun güvenini yıkmamak ve istikrarlı davranmak yeterli.

Cevapla
burhan atacan 17 Ocak 2015 - 00:09

Ben esimden anneme ettigi kufurler ve cevreye davranislarinin bozuk olmasi sebebiyle 2 yil once bosandik ve 1 yasindayken kizim anne sevkatine ihtiyaci oldugu icin onunla kalmasini ben istedim fakat ne mahkemenin verdigi gun calistigim icin goremiyorum suan 1 ay once evlenmis telefon ettigimde kapali ulasamiyorum ve ayrildiktan sonra musayit oldugum gunlerdede bana o gostermiyordu sehirler farkli oldugu icin sabah gunumde gittigimde sadece 3 saat gorebiliyordum isim geregi simdi evlendigi kisiye kizima baba dedirttiriyor ve beni unutturuyor kizimi sana mahkeme vermez versede gelmez babasiyla mutlu diye bunu bana mesajlada soledi maddi durumumuz iyi annem ve docent abimle yasiyorum 5 yildir duzenli sigortali olarak calisiyorum kizimin velayetini alabilirmiyim ne yapmam lazim simdiden tesekkurler

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !