Anasayfa Boşanma Psikolojisi Boşanmada 5 Kritik Aşama

Boşanmada 5 Kritik Aşama

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

Kriz, hayatımızda kurduğumuz dengenin dışarı kaynaklı bir olay tarafından bozulmasıdır.Bu olay, bir yakınımızın ölümü, başımıza beklenmedik kötü bir olay gelmesi ya da boşanma olabilir.

Boşanma sonucunda, çoğunlukla hayatımızda kurduğumuz denge bozulabilir.En basitinden, boşanma sürecinde kötü şeyler yaşamış olabiliriz.Bundan sonra eski ev alışkanlıklarımız devam etmeyecektir, aynı yerde yaşamayacağızdır.Bu sebeple, boşanma, yaşamsal bir kriz sayılabilir.

Fakat, unutulmamalıdır ki, kriz bizim için, fırsat anlamını da taşıyabilir.İçinde bulunduğumuz durumu, gerçekçi bir şekilde değerlendirmemize, iltihaplanmış yaralarımıza müdahale etmemize ve hayatımızda yeni bir sayfa açmamıza zemin hazırlayabilir, krizler.
Boşanma krizi beş aşamadan oluşur. Bunlar:

İnkar: Boşanma Süreci boşanmaya karar verildikten önce başlayabilir.Duygusal boşanma ile başlayan ilk aşama ailenin yaşam stresiyle başa çıkamadığını göstermektedir.Bu aşamada evlilik ilişkisini sürdürebilmek için inkar yoluna gidilecektir.Bu süreçte oluşabilecek başka stresler evlilik dengesinin iyice bozulması neden olabilecektir.Eğer evlilik sistemi bu durumun üstesinden gelebilecek kadar esnek değilse önemli bir krize yol açabilir.

İnkârın genelde işe yarayan iki boyutu vardır. Birincisinde; eşler tipik olarak bu tür evlilik yaşamlarına uyum sağlamışlardır. İkincisinde; eşler ciddi sorun ve zorlukları kabul ederler.Ancak boşanma düşüncesinden kaçınmak için ekonomik şartları ve çocukları bahane edebilirler.Bu durumda evlilik uzun süre devam edebilir.Ama bu girişimler kırılgan ve hassas bir boyut alan aile ilişkileri nedeniyle çoğunlukla başarısız olur.Eğer evlilik katı kalıplar içinde devam ediyorsa, ufak tefek şeyler bile büyük krizlere sebep olabilir.

Kayıp ve Depresyon: Evlilikte kötü giden ilişkileri inkar edilmesi zorlaştıkça eşler sorunu beraber aşamayacaklarını kavrarlar. Bu noktada eşlerden biri depresif belirtiler geliştirebilir.Stres ister iç isterse dış kaynaklı olsun eşlerde “evlilikte bir şeyler çok yanlış gidiyor” düşüncesini oluşturur.Bu aşamada kişi, sıkıntılarının eşinden kaynaklı olduğunu anladığında; anlamsızlık, üzüntü, depresyon, yalnızlık ve diğer insanlarda ilişkilerinde yetersizlik hissedebilir. Bu aşamada boşanma düşüncesi açıkça konuşuluyorsa yabancılaşma ve iletişimsizlik yoğunlaşır.

Öfke: Boşanmanın bir gerçek olarak kendini göstermesi ile depresyon öfkeye dönüşebilir.Eşler velayet, nafaka ve malların paylaşımı gibi konuları konuşmaya başlarlar ve yaşanan tartışmalar çatışmayı ve buna bağlı olarak öfkeyi arttırabilir.
Eşler öfkeyle başa çıktıkları ölçüde daha iyi çözüm üretebilirler.Boşanmanın kabulü bu aşamada olmazsa, sonraki aşamalarda eşler için durum gitgide daha da zorlaşacaktır.

Yeni Bir Yaşam Tarzı Oluşturulması: Boşanma sürecindeki birey zamanla öfkelerini azaltır, şimdi ve gelecek hakkında planlar yapmaya başlar. Bu aşamada kendi uyum sağlama yöntemlerini geliştirir ve kişiliğini mesleki, cinsel ve sosyal yönden güçlendirir.
Özellikle genç yaşta evlenmiş olan kadınlar, evlilikte eşlerinden ayrı bir mesleki ve sosyal kimliği genellikle geliştiremezler.Bu nedenle evlilik sonrasın kişisel anlamda sıkıntı yaşarlar.Evlilik, bu durumdaki kadınların kimliklerinin çok büyük bir parçasını oluşturur.

Kabul ve Uyum Süreci: Bu aşamada birey kendini mesleki, cinsel ve sosyal yönden yeterli görmeye başlar ve eşe karşı olan öfke gibi duygular azalır.Bağımsız bir kişi olarak yaşamının yönünü belirler ve olumsuz bir evlilik ilişkisinin bile kendi gelişimine katkısı olduğunu düşünebilir.Bu aşamada başka bir ilişkiye başlama niyetleri, başkalarını kabullenme ve başkaları tarafından kabullenilme gerçekleşir.Eski eşine karşı öfke ve kızgınlık hislerini anlamaya ve çocuklar gibi konularda eski eşiyle anlaşmaya başlar.Bu evrede, geçmişi kabullenme ve geleceğe ait fırsatları yakalama çabası ortaya çıkar.Yeni ilişkilere karşı korku ve endişeler yatışarak, ikinci bir evlilik için fırsatlar doğar.İkinci evliliklerde başarı, il evliliklerde olanların mantıklı bir şekilde değerlendirilmesine bağlıdır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

nazlı 27 Mart 2012 - 11:33

benim annemle babam boşanmadılar ama çok zor bir süreç geçirdiler…çok badire atlattılar..bizde öyle..ben şimdi bu durumda onların ayrılmaması için ne yapmalıyım??

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !