Anasayfa Boşanma Davası Boşanma ve Velayet

Boşanma ve Velayet

Yazar: Avukat Ayça Özdoğan

Boşanma psikolojik, sosyal ve hukuki sonuçları olan bir süreçtir. Bu süreç her bireyde farklı bir seyir izlemekte ve özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Boşanma sürecinin olumsuz etkilerini, yetişkin bireyler olarak anne ve babalar zaman içerisinde atlatabilmekte, ancak bu dönem çocuklar üzerinde onarılması güç yaralar bırakabilmektedir.  Ne yazık ki çoğu zaman çocuğun bu derecede olumsuz etkilenmesine anne ve babaların da yanlış davranışları neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalar boşanma sonucu ailenin parçalanmasının çocukları, ailelerin ölüm nedeni ile parçalanmasından daha çok etkilediğini ortaya koymaktadır. Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri çocuğun yaşına, boşanma nedenine ve boşanma sürecinin yaşanma şekline, çocuğun anne ve baba ile olan ilişkisine göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu süreçte çocukta huysuzluk, tedirginlik, bağımlılık, saldırganlık ve hırçınlık en sık görülen davranışlardır.

Çocuk açısından böylesine zor bir dönemde ise anne ve babaların yanlış davranışları karşısında çocuk daha çok etkilenmektedir. Avukat olarak boşanma davalarında en çok gözlemlediğimiz yanlış davranış modelleri arasında çocuğu diğer eşe karşı koz olarak kullanmak gelmektedir. Hemen hemen çoğu boşanma davasında bir eş diğerini çocuğunu elinden almakla, diğer eş ise çocuğu göstermemekle tehdit etmektedir. Yine yapılan yanlışlardan biri diğer eş ile haberleşmede çocuğu kullanmak, eşlerin taleplerini çocuk aracılığı ile diğerine iletmesidir.

Anne-baba olarak yapılan hatalardan biri de çocuğa boşanma kararında veya boşanma sonrasında taşıyabileceğinden daha fazla yük yüklemektir. Örneğin boşanma kararını vermeden önce çocuğa “boşanayım mı?” diye sormak ya da yalnız kalan bir annenin boşanma sonrasında henüz çok küçük yaştaki erkek çocuğuna “evin erkeği artık sensin” demesi çocuğa taşıyabileceğinden daha fazla sorumluluk vermektir.

Gelen dosyalarda bunların dışında anne ve babaların daha pek çok hata yaptığını gözlemlemekteyiz. Ancak uzmanlığımızın hukuk olması nedeni ile boşanmanın psikolojik sonuçlarını bir tarafa bırakarak hukuki sonuçlarına gelelim. Mahkemece boşanma kararı verilmesi ile birlikte hakim, çocuğun velayetinin hangi eş tarafından kullanılacağını belirler. Hakim, anne ve babayı dinledikten sonra velayetin hangisi tarafından kullanılacağına da karar verir.

Velayet konusunda düzenleme yapılırken asıl olan çocuğun en yararına olacak şekilde düzenleme yapmaktır. Bu nedenle velayetin hangi eşte kalacağına karar verilirken her iki tarafın sosyal, ekonomik ve kültürel durumları ile çocuğun bedeni, ahlaki, fikri gelişimi, öğrenim durumu gibi koşulların hepsi birlikte değerlendirilir ve bunun sonucunda çocuğun hangi eşin yanında kalması daha yararına olacaksa o şekilde düzenleme yapılır.

Velayet konusunda yaygın yanlışlardan birisi erkek çocuğun anneye, kız çocuğun ise babaya verileceğidir. Önemli olan çocuğun yararına olan düzenlemeyi yapmaktır. Bu konuda anne bakım ve şefkatine muhtaç yaştaki çocuğun anneden ayrılmamasının çocuğun yararına olacağı kabul edilmektedir. Anne bakımına muhtaç yaştaki çocuk, ancak annenin yanında kalmasının çocuğun gelişimine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı deliller varsa anneden ayrılır. Yine birden fazla çocuk varsa bu çocukların birbirinden ayrılmamasının çocukların yararlarına olacağı kabul edilir.

Boşanma kararının verilmesinin ardından, velayet kendisine verilmeyen eş ile çocuk arasında kişisel ilişkiler düzenlenir. Bu düzenlemede yine çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Velayet kendisine verilmeyen eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır.

Eğer bir evlilik birliği bitme noktasına gelmişse, bu evliliği bitirirken tarafların üzerinde önemle ve öncelikle durması gereken konu çocuklarının boşanma sürecinden en az zararla çıkmasının sağlanmasıdır. Kuşkusuz boşanma kararı çocukları etkileyecektir, ancak çocukların asıl etkilendiği kısım boşanma sürecinin yaşanma şekli ve bu süreçte yaşanan olaylardır. Bu nedenle anne ve babalar, çocuğu boşanma sürecine hazırlama konusunda mutlaka profesyonel yardım almalıdır. Unutmayalım sağlıklı bir toplum, sağlıklı bireylerden oluşur.

Avukat Ayça Özdoğan

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Yorumlar

zeynep 21 Haziran 2011 - 06:13

ben 1 senelik evliyim ve 2,5 aylık kızım var ama eşimle ayrılıyoruz mahkeme çocugu bana mı verir ve ne zamana kadar kaç yaşına kadar bana verir

Cevapla
çiğdem 02 Nisan 2013 - 11:37

eşimle anlaşmalı olarak boşandık mahkeme 11 yaşındaki oğlumun velayetini bana verdi şimdi ben başka bir erkekle 2.evlilik yapmayı düşünüyorum 2i. evliliğimi yaptığım zaman eski eşim dava açarak çocuğumun velayetini benden alabilirmi kendisi evlenmedi ve yanlız yaşıyor ayrıca çocuğuma bakabilecek durumu yok yani ilgilenemeyecektir

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !