Anasayfa Boşanma Psikolojisi Boşanma: Bir Kayıp ve Yas Süreci

Boşanma: Bir Kayıp ve Yas Süreci

Yazar: Editör

Boşanma, bir aile bireyinin ölümünü takiben oluşan duruma benzeyen bir psikolojik kriz olarak varsayılmaktadır.Uzmanlar, bu süreci 5 evreye ayırmıştır:

İnkar evresi, evliliğin bozulmasına yol açan verici faktörler tam olarak açığa çıkıncaya dek sürer. Bu evrede evlilik, baskı ve sıkıntılı tarzda devam eder.

Kayıp ve Depresyon evresinde; stres kaynağı ister iç, ister dış kaynaklı olsun eşlerde “evlilikte bir şeyler çok ciddi şekilde yanlış gidiyor” düşüncesini oluşur. Bu evrede kişi, sıkıntılarının evliliğiyle ilişkili olduğunun farkına vardığında, tipik ille reaksiyonu: anlamlılık kaybı, üzüntü, depresyon, yalnızlık hissi ve diğer insanlarla iletişimden çekilme oluşur.

Boşanmanın daha gerçekçi bir düşünce halini almaya başlaması ve kızgınlık hislerinin daha da artması Kızgınlık ve Ambivalans evresindedir.

Yeni Yaşam Tarzı ve Kimliğe Uyum Sağlama evresinde boşanma bir gerçek olarak algılanır ve her bir birey, bu yeni gerçekle başa çıkmanın en etkin yolunu bulmaya çalışır. Boşanma sürecini yaşayan kişinin ana görevi: evlilik, kişilik, meslek, cinsel ve toplumsal alanlarda yeni bir kimlik geliştirmektir.

Son evre Kabul ve Yeniden İşlev Görme evresidir. Bu evrede yeni oluşmuş başa çıkma yöntemleri pekişir. Yeni ilişkilere karşı korku ve endişeler yatışarak, ikinci evlilik için fırsatlar doğar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

4 Yorumlar

MÜNEVVER YALÇIN 22 Mayıs 2012 - 01:15

BOŞANMA için bir aile bireyinin “ÖLÜMÜNÜ” takiben oluşan duruma benzer kriz diyorsunuz çok doğru; Müslümünların bir adeti vardır bilir misiniz? ÖLENİN ayakkabısını kapının dışına bırakırlar bende öyle yaptım bana hayatımı zehir eden şiddet uygulayan obss-komp.hastasını.ÖLDÜRDÜM ve Terliklerini kapıya bıraktım, ÖLDÜĞÜNÜ!!! BİR BEN BİR ALLAH BİLİYOR. BOŞAN -MA diyorsunuz ama BEN her şeyi BOŞA ALDIM. yoksa ben”ÖLECEKTİM”!!!

Cevapla
MÜNEVVER YALÇIN 22 Mayıs 2012 - 01:51

BOŞANMA için bir aile bireyinin “ÖLÜMÜNÜ” takiben oluşan duruma benzer kriz diyorsunuz çok doğru; Müslümanların bir adeti vardır bilir misiniz? ÖLENİN ayakkabısını kapının dışına bırakırlar bende öyle yaptım bana hayatımı zehir eden şiddet uygulayan obss-komp.hastasını,ÖLDÜRDÜM ve Terliklerini kapıya bıraktım, ÖLDÜĞÜNÜ!!! BİR BEN BİR ALLAH BİLİYOR. BOŞAN -MA diyorsunuz ama BEN her şeyi BOŞA ALDIM. yoksa ben”ÖLECEKTİM”!!!
Bende korktum şimdi yazdıklarımdan sanki bir cinayet itirafı gibi oldu. Ruhumda öldürdüm, beynimde öldürdüm,kalbimde öldürdüm.Bu,yük bu git geller çok ağır geldi.
BENDE ÖLDÜRDÜM = AFFETTİM

Cevapla
merve 13 Temmuz 2012 - 17:50

Emin olun ben üniversite mezunu olduğum halde eşimle evlenmeden önce 6 yıl çıkmama rağmen ben hep onun istediği şeyleri yaptım çalışma dedi yaptım mastır yapma ingilizce öğrenme formasyon alma benim istediklerimi giy seçın hep toplu olsun erkeklerle sakın konuşma vb aptal saptal şeyler sonucu ne oldu evlendim daha 1 haftalıkken şiddete hakarete mağruz kaldım daha sonra 1.5 aylık evliyken kayınpederime altınlarımı vermedim diye yaşatmadıkları eziyet kalmadı son çare aileme sığındım gece 12 de beş parasız bi şekilde o kadar kıskanç olan adam beni sokakta tek bıraktı sırf babası yalandan kalbim ağrıyor numarası için sizce ben bunları hakedecek ne yaptım diye soruyorum aslında cevap net her dediğini yaptım ilk yapmayısımda terk edildim şuan hayata tutunmaya çalışıyorum boşanmak için 1 senenin dolmasını bekliyorum umutlarım tükenmiş yorgun bitkin halde

Cevapla
elif 05 Ekim 2012 - 11:12

ben 4 yıl oldu boşanalı ama sanki dün akşam yaşamış gibi yaşıyorum halen alışamıyorum bakıyorum evliğimde benden gitti ona bakıyorum herşey normal.ben nasıl alışacağım

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !