Anasayfa Sorular ve Cevaplar Boşandıktan Sonra Tekrar Evlenmek İçin Ne Kadar Zaman Geçmesi Gerekir?

Boşandıktan Sonra Tekrar Evlenmek İçin Ne Kadar Zaman Geçmesi Gerekir?

Yazar: Editör

Soru: Merhaba ben boşanalı yaklaşık 1 ay oldu ve tekrar evlenip resmi nikah yapmak istiyorum. Bana 3 ay sonra yapabilirsin diyorlar, böyle bir şey var mı acaba öğrenebilir miyim?

Cevap: MADDE 132.- Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez.

Doğurmakla süre biter.

Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hallerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.

Medeni Kanun’nun ilgili maddesinde yer aldığı üzere evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmeden kadın evlenemez. Erkek için böyle bir müddet yoktur. Kadın için istisnaları ise yine aynı maddede yer almaktadır. Bunlar kadının hamile olması durumunda doğum yapması ikincisi gebe olmadığını ispatlamasıdır.

Aile Mahkemesine başvurarak iddet müddetinin kaldırılmasını talep etmelidir.
Örnek dilekçe olarak:

……………AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI :
DAVALI :Hasımsız
KONU :Bekleme süresinin kaldırılması

AÇIKLAMALAR

1. Eşim ……..ile , ……. Aile Mahkemesinin 2005/1351 Esas ve 2005/2321 Karar sayılı dosyası ile 12.07.2005 tarihinde boşanmış bulunmaktayız. Boşanma kararı kesinleşmiş ve karar nüfusa işlenmiştir.

2. Gebe olmamakla beraber bir başkası ise evlenebilmem için 300 günlük bekleme süresinin kaldırılmasını talep etme zorunluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : MK, HMUK ve İlgili mevzuat

DELİLLER : Nüfus Kayıtları, boşanma ilamı, doktor raporu, ve her türlü sair yasal delil

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz ve izah ettiğim ve Sayın Mahkemece re’sen nazara alınacak sebeplere binaen;Medeni Kanunun ilgili maddesi gereğince zorunlu olan 300 günlük bekleme süresinin kaldırılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. ……/…../…..

Av.Servet OLCAR

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

21 Yorumlar

ali 15 Mayıs 2012 - 14:11

merhaba ben anlaşmalı boşandım 2.5 ay oldu evlenmek istiyorum hemen.. fakat nüfusumageçmedi yargıtaydan dA cevap gelmedi ne yapmam lazım. şimdiden teşekkürler

Cevapla
NEJLA ŞAHİN 06 Ağustos 2012 - 16:02

12 HAZİRAN 2012 DE ANLAŞMALI BOŞANDIK TEKRAR BİRLEŞMEK İSYİORUZ BOŞANMA KARARINI HENÜZ ALMADIK NASIL YAPARIZ TŞKLER

Cevapla
ebru 16 Eylül 2012 - 11:43

benim bosanmam yurdisinda 5 mart 2012 de bosadim simdi iddet müddetini kaldirmak istiyorum fakat hamile olmadigima dail rapor gerek bu rabor hangi aydan itibaren almam gerek

Cevapla
ebru 16 Eylül 2012 - 11:53

yalniz ben 2006dan beri esimden ayri yasiyorum bu rapora gerek varmi bosanma kararindada yaziyor

Cevapla
burcu 18 Eylül 2012 - 11:55

merhaba biz eşimle 3 ay önce anlaşmalı boşandık ve temyize gidilmeme dilekçesi verdik. tekrar evlenmek istiyoruz. acaba bu davadan sonra mümkünmü. temyize gidilmeme dilekçesi olduğu için tekrar evlenemez miyiz?

Cevapla
banu şen 23 Eylül 2012 - 11:58

1811.2011 kasımda evelendim arlık 28 de kocamın yanından kactım sorumsuz bir evlilikden dolayı ve görücü uslu evlendim 40 gün evli kaldım sonro kaçtım 2 hafta gazinoda çalıştım sonro bıraktım izmirde calıştım ve cocugum yok boşanmak istiyorum ama eşim de istiyor mahkemeye gelmicem diyor yaklasık 10 aydır ayrız ben yenıden evelenmeye karar verdım bosanma gerçekleştıkden sonro ne kadar geçmesi gerekiyor ve ne yapmam gerekiyor?

Cevapla
murat 03 Aralık 2012 - 13:02

merhaba ben eşimden haziran 2012 de boşandım.kesin kararlar elimize geçti.nufusa işlendi.şimdi eski eşimle tekrar evlenmek istiyoruz.bekleme süremiz var mı?yoksa hemen evlendirme dairesine başvurabilirmiyiz..

Cevapla
şirin bayram 16 Şubat 2013 - 07:02

Merhaba ben eşimden ayrı olarak ailemin yanında yaşıyorum boşanma davamız halen sürmekte ve eşim 10gün önce evlendi ve benim iki çocuğum var benimle kalıyor ve ben resmiyette halen evli olarak görünüyorum benim bu konuda neler yapmam gerekiyor artı karşı taraftan tehtitler alıyorum.

Cevapla
şirin bayram 16 Şubat 2013 - 09:26

gelen cevapları nerden takip ediyoruz

Cevapla
şu 01 Nisan 2013 - 21:28

erkek arkadaşım 22 kasım 2012 de eşinden ayrıldı. bi daha ne zaman evlenebilir. yeni yasalara göre çiftlere 1 yıl evlenmeyasağı verilmiş sanırım. bilgilendirirseniz sevinirim

Cevapla
Sema 18 Nisan 2013 - 13:33

Merhaba

Eski eşimle 14/11/13 tarihinde ayrıldım.Şuanda ciddi düşündüğüm hayatımda birisi var.Ben resmi evlilik yapabilme şansına nezaman ulaşabiliyorum. Tarih olarak nezaman evlenebilirim.Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

Cevapla
Hüner 23 Nisan 2013 - 16:29

Merhaba 23/09/2012 tarihinde evlendim.24/12/2012 tarihinde aşırı geçimsizlik,şiddet ve de isteğim olmadığı halde zorla cinsel ilişkiye girmesinden mütevellid evi terk ettim o günden bu yana ayrı yaşıyorum boşanmak istiyorum.emniyete gidip yazılı ifade verdim.Hamileyim kendisinden olmadığını o da biliyor ne yapmam gerekiyor bu konu hakkında beni bigilendirir misiniz teşekkürler

Cevapla
Sevda Su 27 Aralık 2013 - 11:36

Merhaba arkadaslar

Ben 26 yasindayim 2 evlilik yaptim 1 incisi 3 sene once bitti simdi 27.11.2013 de bitti simdi ben tekrardan evlenmek istiyorum sure varmi bunun icin ne kadar beklemem gerekiyor.?

Cevapla
kaniye kılınç 18 Haziran 2015 - 20:03

Ben esimden ayrilali 1 ay oldu ama yine birlestik resmi nikah kiyacagiz nekadar beklemeliyim

Cevapla
Tuğba Atak 14 Ağustos 2015 - 07:26

BoŞandim ve ewlenmem sürem bitti ve hamile kaldım doguma 1 ay var ve yeniden ewlenmek.istiyorum hangi kağıtlar lazım olacak yeniden ewlenmek icin

Cevapla
Cihan yıldırım 30 Ekim 2015 - 21:39

Bu durumu yaşamış biri olarak tüm detaylarıyla anlatıyorum;
Arkadaşlar ben 2015 mayıs ayında 5 günlük lohusayken eşimle evleri ayırdık ve bebeğim tam 31 günlükken, yani hala lohusa iken boşanma davamız oldu. Ayrıntılara çok girmeden anlatayım boşandıktan tam 35 gün sonrada barıştık. Yani toplamda ayrı yasama artı boşanma davası sonrası 2ay 2 gün ayrıldıktan sonra barıştık. Resmi nikahımızın yeniden yapılması için başvurduğumuzda boşanan kadının eski kocasıyla bile olsa 300 gün evlenemeyeceğini ögrendik. Yeniden nikah kıymamız için mahkemeye iddet süresinin kaldırılması için dilekçe vermem söylendi. Dilekçemi internetten örneğine bakarak kendim yazdım ve ön büroya teslim ettim, 160 tl para yatırdım aynen dava açarken olduğu gibi. Ön bürodan açtığım dava dosyasını aile mahkemesi kalemine kendim götürdüm ve kalemdeki memura yalvar yakar en yakın tarihe vermesini rica ettim. 6 gün sonrası için gün verdiler. Aynen bışanırkenki gibi hakim karşısına çıktım, hiçbirsey sormadan iddet süremin kaldırılması kararını verdi. 15 gün içinde kararın yazılır gelip alırsın resmi kağıtları dediler. Yine aile mahkemesi kalemine gidip memura yalvar yakar kararı mahkemeden iki gün sonra almaya ikna ettim. Kararı almaya gittiğimde ön büroya gidip kararı elden almak istiyorum diye dilekçe vermemi söylediler. Gidip ön büroya iddet süremin kaldırıldığına dair kararı elden almak istiyorum diye dilekçe verdim. Ayrıca her mahkeme kararı kesinleştikten sonra 15 gün temyiz süresi var, ancak o süre dolunca yeniden nikahınız olur demişlerdi nihah evraklarını sormaya gittiğimizde. İkinci bir dilekçe yazıp ön büroya verdim. Bu dikekçede de temyiz süresinin kaldırılmasını istiyorum yazdım.( iki dilekçede ayrı yazılmal zorundaymış)
Tekrar aile mahkemesi kalemine çıkıp ön büroya verip tarattığım dikekçeleri verdim ve nihayet iddet süremin ve temyiz süresinin kaldırıldığına dair mahkeme kararlarımı aldım. Kalemdeki memur bir kağıt daha verip vezneye gitmemi, başta yatırdığım 160tl nin 105 lirasının bana geri ödeneceğini söyledi ve gidip paramı aldım. Yani mahkeme bana 55tl ye gelmiş oldu.
Koşa koşa nufus müdürlüğüne gidip evlenme ehliyet belgemi aldım. (Eğer temyiz süresini kaldırtmasaydım ehliyet belgesini ancak 15 gün sonra alabilirdim) önceden hazırladığım 5 fotoğraf, aile hekimimizden aldığım sağlık raporu, ikametgah, bekar yazan kimlik kartım ile nikah salonuna gidip hemen resmi nikahımız kıyıldı. Sağolsun nikah memuru bugün olmaz demedi sadece belediye veznene nikah defteri için 83,5 tl yatırıp gelin dedi. Parayı yatırıp gelince evraklarımızı doldurup hemen resmi nikahımız aynı gün kıyıldı ( mutlu son)
Yani arkadaşlar özetliyorum;
– iddet süresi kaldırılması dikekçemi verip mahkemeye çıkmam 6 gün
– mahkeme kararımın bana teslim edilip temyiz süresinin kaldırılması 2 gün sürdü.
– toplam herşey dahil yeniden evlenmemiz 8 günü buldu çook uğraşmama rağmen.
NOT:
1.Eşinizinde sizinde evliykenki kimliklerinizi mutlaka değiştirmeniz lazım yeniden nikah için.
2.sağlık ocağı mutlaka yeniden kan tahlili istiyor, biz zaten evliydik boşandık yeniden evleniyoruz desenizde ikna edemiyorsunuz.
3. Sağlık raporunu illede aile hekiminden almak zorundasın, özel yada devlet hastanesi kabul edilmiyor.
4. Eşinden başka biriyle evlenmek istiyen kadını, hakim kadın doğum uzmanından gebe değildir raporu almak üzere hastaneye sevkediyor, mahkeme ileri bir tarihe erteleniyor. Elinizde tahlil sonuçlarıyla gitmeyin hakimin umurunda değil, illede “gebe olmadığına dair resmi rapor” istiyor. Doktorlarda zaten mahkeme sevkiyle gitmeden bu raporu vermiyor, al sana tahlil sonuçların deyip seni postalıyor.

Umarım aydınlatıcı olmuştur. Eski eşinle yeniden evlenmek için iddet süresi engeli olması çok saçma, ama yapacak bişey yok. Birde erkek boşamdığının ertesi günü evlenebilirken, kadına 300gün engel konulması çok saçma
Soracağınız birsey olursa mutlaka cevap vermeye cslışacağım çünkü ben bunları arastırırken kimseden net bilgi alamamıştım..

Cevapla
elif özdemir 11 Kasım 2015 - 11:20

mayıs ayında boşanma gerçekleşti fakat karar eylülde alındı buna göre 300 günlük sürede mayıstanmı başlıyor yoksa eylüldenmi

Cevapla
Cansu kaya 15 Aralık 2015 - 18:39

Ben bir yıldır ayrı yaşadım bosanali uç ay oldu ve hamile değilim şuan nisanliyim evlenemicekmiyim acaba bn

Cevapla
Mustafa 19 Ocak 2016 - 17:20

Merhaba ben 5 senedir evliyim 4 yasinda bir kızım 3 yaşında bir oğlum var ama eşimle anlasmiyorum o yüzden eşimden soğudum ve ayrılmayı düşünüyorum ama eşim resmen boşanmak istemiyor resmi nikahimiz var ama ben evi terkedip başkasıyla evlenmeyi düşünüyorum yani resmi nikahla başkasıyla evlenebilirmiyim evlenemesem nasıl yapmaliyim imam resmi olamasamda imam nikahli olarak yeterlimi ne yapmam lâzım beni aydınlatırsanız memnun olurum teşekkür ederim.

Cevapla
Busra can 22 Mayıs 2016 - 18:34

Merhaba biz anlasmali olarak 17 mayis2016 tarihinde bosandik. Temizden feragat dilekcemiz henüz verilmedi. Suan benim 300 gun beklememek icin ne yapmam gerek.

Cevapla
Erhan sahin 05 Temmuz 2016 - 02:42

31.03.2016 da kız arkadsimla ailelerin haberi olmadan nikah kiydik ve kayınvalide nikahlndigimizi öğrenince kz arkadasima baskı yaparak 05.04.2016da boşanma davası açtılar ve 20.04.2016 da mahkeme sonuçlandı ve boşandıktan şimdi ise temmuzun son haftası dugunumuz var tekrar nikah yapabilmemiz için ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !