Anasayfa Boşanma ve Çocuk Boşanan anne-babalar: Çocuğunuza kulak verin!

Boşanan anne-babalar: Çocuğunuza kulak verin!

Yazar: Editör

Boşanmak insan yaşamındaki en travmatik olaylardan biridir. Bir yandan meydana gelen yaşam değişikliklerine uyum sağlama çabası; diğer yandan boşanma süreci ve sonrasında yaşanan duygusal ve zihinsel karmaşalar, boşanan eşler arasındaki çatışmalar, kayıp ve yas psikolojisi, zaman zaman depresyona varan çöküntülü ruh hali son derece yıpratıcı olabilir.

Çoğunlukla olaylar üzerinde herhangi bir kontrole sahip olmayan; olan biteni anlamlandırmakta zorlanan ve kendi yaşamı ve güvenliği konusunda endişeye kapılan çocuklar da bu yıpratıcı süreç içerisinde büyük yaralar alabilir.

Karar verme ve olan biteni etkileme gücü olmayan çocukların yetişkinlerin “birbirinden boşanmasının” tarafı durumuna getirilmesi ve tüm bu yıpratıcı süreç içerisinde aktif bir şekilde yer almaya zorlanmaları adil olmadığı gibi, çocuk üzerinde kalıcı ve yıkıcı sonuçlara neden olabilir.

Bu nedenle, “boşanan yetişkinler olarak” ne kadar zor günler geçiriyor olursanız olun; “anne-baba olarak” sahip olduğunuz en kıymetli varlığı korumayı ve bu süreçten en az zararla çıkmasını sağlamayı birinci önceliğiniz haline getirmeniz, en azından bunun için elinizden geleni yapmanız gerekiyor.

Çocuğunuzdan mesaj var!
Boşanma sürecinin çocuğunuzun ruh sağlığı üzerindeki etkilerini en aza indirmek için onun sizden beklentilerini ve size söylemek istediklerini (çoğu zaman net bir şekilde ifade edemeseler de) bilmeniz gerekir.

İşte, çocukların boşanan anne-babalara vermek istediği en önemli mesajlar:

1. Biz her ikinizi de seviyoruz ve her ikinize de ihtiyacımız var.

2. Bizler sizin muhbirleriniz değiliz. Diğer ebeveynimize söylemek istediğiniz bir şey varsa, bunu direkt kendisine söyleyin.

3. Biliyoruz ki, sizler acı çekiyorsunuz, korkuyorsunuz ve öfkelisiniz. Biz de!

4. Biliyoruz ki büyük olasılıkla elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Biz de!

5. Lütfen diğer ebeveynimiz hakkında kötü şeyler söylemeyin. Ne kadar haklı olursanız olun, bu sadece bizim kendimizi gerçekten çok kötü hissetmemize neden oluyor.

6. Lütfen taraf tutmamızı istemeyin. Böyle bir konuda taraf olmak bizim için çok zor ve çok ağır. Bu beklentiniz hiç adil değil.

7. Diğer ebeveynimizle birlikte olmaktan hoşlandığımız için size ihanet ettiğimiz duygusuna kapılmamıza neden olmayın.

8. Bu sizin seçiminiz olmayabilir, ama unutmayın, bu bizim seçimimiz de değil.

9. Lütfen boşanmanın anlamadığımız ya da bilmemize gerek olmayan ayrıntılarını bize anlatmayın.

10. Lütfen bizi evin “erkeği” ya da “kadını” yapmayın. Biz sadece çocuğuz ve sadece bir çocuk olmamıza izin verin!!!

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Yorumlar

EMİNE 15 Mayıs 2012 - 11:35

merhaba ben emine 7 yıllık evliyim iki tane kızım var biri 6 diğeri 2,5 yaşında eşimle yaklaşık 4 senedir şiddetli geçimsizlik yaşıyorum onun hakaretlerine küfürlerine ve aldatmalarına şahit oldum yani yaşadım ama o hep inkar etti telefon dökümanları bende mevcut eşim çok küfür eden biri hep ikaz etmeme rağmen bunu çocuklarıma bile yansıttı yani onlarada küfür ediyor aramızda sevgi ve saygı ya dair hiç bir şey kalmadı ben boşanmak istediğimi söylüyorum ama o kabul etmiyor beni tehdit ediyor hem şiddetle hemde çocuklarımı bana vermemekle tehdit ediyor.Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin bana nasıl bir yol izlemem gerekiyor çocuklar olduğu için avukat tutmam gerekiyormu bir avukata danıştım başlangıç için avukat tutmadan dava açmak 700 tl gibi bir rakam söyledi lütfen bana bir yol gösterin çok zor durumdayım

Cevapla
yasemin 25 Ağustos 2012 - 07:56

canım emine aynı durum bendede var ben açtım davayı 300 lira gitti avukat yok ama elimden geleni yapıcam allah yardım etsin çocuklar var kn çok zor kardeşim ne yapıcan böyle şerefsizler varken biz ya ölüm yada çocuklardan arı kalacağız yada çekeceğiz ne yapalım arkamızda kimse yok

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !